BEST dergisi, bina kontrol, konfor ve güvenlik sistemlerini bir arada tek bir disiplin altında toplayan ilk ve tek dergidir. Bina elektronik sistem teknolojileri alanında faaliyet gösteren tüm firmaların etkinliklerini ortak zeminde buluşturmayı amaçlayan BEST dergisi, firmalar ile müşterileri arasında bir köprü işlevi görerek sektörün gelişimini misyon edinir.

“YANGIN NE KADAR ERKEN ALGILANIRSA, MÜDAHALE O KADAR HIZLI OLUR”

JOHNSON CONTROLS

Johnson Controls Türkiye ve Hazar Bölgesi Satış Müdürü Adnan Özçakır: “Bir yapıyı yangından korumak için yangın alarm sistemi tasarlarken, göz önünde bulundurulması gereken birçok etken vardır. Bununla birlikte güvenilir ve güvenli bir sistem elde etmek için sadece yerel yönetmelikleri kullanmak yeterli olmayabilir. Yapının korunmasını sağlamak için tüm özelliklerini göz önüne alarak sistemin amacını belirlemelisiniz. Aynı anda kaç kişi çalışıyor? Yapı hangi amaçla kullanılıyor? Korunmak istenen nedir? İhtiyaçlarınıza bağlı olarak, seçebileceğiniz farklı türde yangın alarm ekipmanları bulunuyor.”

Tyco ile birlikte, yaptığınız iş birliği ile güvenlik, emniyet, yangın-bina kontrolü ve iklimlendirme çözümleri sağlayıcısı olarak ürün yelpazenizden bahseder misiniz? Tyco ile birlikte Johnson Controls, dünya çapında 190’dan fazla ülkedeki müşterilerin değişik sorunlarını çözmek ve yenilikçiliği sağlamak için küresel ölçekteki derin uzmanlığını kullanıyor. Tyco; algılama ve acil anons sistemleri, yangın söndürme ekipmanları, sprinkler sistemleri, vanalar, kaplin ve yivli boru bağlantı malzemeleri ile müşterilerine hayat kurtarmak ve varlıkları korumak amacı ile hizmetler sunuyor. Tyco’nun global teknoloji portföyü yangın söndürme, yangın algılama ve dünyanın en iyi bilinen birçok markaları altında sunulan ürünleri içeriyor. Bunlardan bazıları; Ansul, Chemguard, Cwsı, Ezcare, Fireclass, Flamevısıon, Grınnell, Hygood, Lpg, Neuruppin, Pyro-Chem, Rapid Response, Sabofoam, Sımplex, Skum, Sprinkcad, Thorn Security, Vigilant, Williams Fire&Hazard Control ve Zettler.

İklimlendirme (HVAC; ısıtma, havalandırma, klima ve soğutma) ekipmanları, entegre bina otomasyon çözümleri, teknik bina yönetimi, endüstriyel soğutma, ticari ve konut tipi klimalar ve VRF sistemleri ile de hizmet veriyoruz. YORK®, Tyco®, Hitachi®, Metasys®, Ruskin®, Titus®, Frick®, PENN®, Sabroe® gibi sektördeki en güvenilir isimler de marka yelpazemizde yer alıyor.

Binalarda yangın algılama teknolojisi nasıl tasarlanmalı? Sizin ürettiğiniz teknolojilerden ve uygulanabilirliğinden örnek verebilir misiniz?

Bir yapıyı yangından korumak için yangın alarm sistemi tasarlarken, göz önünde bulundurulması gereken birçok etken vardır. Bununla birlikte güvenilir ve güvenli bir sistem elde etmek için sadece yerel yönetmelikleri kullanmak yeterli olmayabilir. Yapının korunmasını sağlamak için tüm özelliklerini göz önüne alarak sistemin amacını belirlemelisiniz. Aynı anda kaç kişi çalışıyor? Yapı hangi amaçla kullanılıyor? Korunmak istenen nedir? İhtiyaçlarınıza bağlı olarak, seçebileceğiniz farklı türde yangın alarm ekipmanları bulunuyor. Burada karşımıza çıkan en önemli faktör, sistemin yangına gösterdiği tepki hızıdır. Yangın ne kadar erken algılanırsa, müdahale o kadar hızlı olur ve hasar en aza indirilir. Birçok yangın alarm sistemini etkileyen en büyük sorun ise yanlış alarmlardır.

ZETTLER olarak geliştirdiğimiz 3oTec dedektörleri sayesinde en zor çevresel koşullarda bile, 3oTec, algılama ve yanlış alarm reddi performansını en üst seviyeye taşır. Yangının varlığını doğru bir şekilde belirlemek için duman, sıcaklık ve CO seviyelerini uyumlu olarak izleyen 3oTec dedektörler standart dedektörler ile beraber sorunsuzca kullanılabiliyor. 3oTec dedektörü, yanlış alarm direncini önemli ölçüde iyileştirmek için tasarlanmış çok boyutlu Fuzzy Logic algoritmalarımızdan yararlanıyor. Üç entegre sensörden dolayı 3oTec dedektörünü seçerek aynı anda farklı ortamlar ve ihtiyaçlar için seçenek sunan 7 farklı dedektör tipine de sahip olmuş oluyorsunuz.

Sürdürülebilirlik, dünyayı daha yaşanılabilir kılmak için sizin gibi şirketlerin özellikle dikkat etmesi gereken bir konu. Sizin bu konuda yaptığınız çalışmalar neler? Bu konuya ağırlık verilmesi için neler yapılmasını önerirsiniz?

2017 yılında şirketimiz yeni bir “Küresel Sürdürülebilirlik Stratejisi” benimsemiştir. Bu kapsamda yaşam döngüsü tasarımını kullanarak, ürünlerimizin ve hizmetlerimizin sürdürülebilirliğini artırmayı ve bunu yüksek etkili ürünlerimizin %25’inde gerçekleştirmeyi hedefliyoruz.

Ayrıca fark yaratmak isteyen insanları çeken bir sürdürülebilirlik kültürünü teşvik etmek istiyoruz. Bu bağlamda Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Hedeflerini ilerleterek 20.000 projede 2,5 milyon saat gönüllü olacağız. Bu yeni stratejinin bir parçası olarak, 2017 yılından itibaren sera gazı emisyonları, enerji, su, güvenlik, çevresel atıklar ve çeşitlilik ile ilgili iddialıyız ve 2025 yılı taahhütlerimizde yer alıyorlar. Bu taahhütlerimizi ve gerçekleşme durumunu güncel olarak internet sitemizden yayımlıyoruz.

Ürünlerinizin güvenirliği hakkında bilgi verir misiniz? Olası bir yangın riskine karşı ne gibi önlemler alıyorsunuz?

Özellikle risk sınıfı yüksek yapılarda ürünlerin güvenilirliği haklı olarak daha fazla sorgulanıyor. SIL2 sertifikalı yangın ve gaz algılama panellerimiz sayesinde risk sınıfı yüksek yapılarda hem teknolojik hem de güvenilir çözümler sunabiliyoruz. SIL2’nin petrol, gaz ve denizcilik sektörleri için bir standart olarak benimsenmesinin merkezinde, kabul edilemez riskten kurtulma özgürlüğü yer alıyor. Risk yönetimi, tipik olarak, tolere edilebilir bir seviye veya riski tanımlamak için makul derecede uygulanabilir bir prensibi takip etmeye çalışır. Aslında, SIL2, talep üzerine cevap verme oranını % 99,99 ile% 99,999 arasına sınırlayan sanal bir güvenlik standardıdır. Standard ZETTLER duman dedektörlerimizde bile bu seviyede bir güvenliği kullanıcılara sunabiliyoruz. Kapsamlı yangın algılama ve söndürme sistemi çözümlerimiz ile yangın anında hem can güvenliği hem de mülk güvenliği ana uzmanlık alanlarımızdan.

Akıllı şehirleri inşaa ederken ne gibi adımlar atılmalı? Siz bu konuda ne gibi çalışmalar yapıyorsunuz?

Akıllı şehirleri inşa etmek için “Veri” yi ana element olarak kabul etmeli, sahip olduğumuz teknolojileri bu veriyi elde etmek ve değerlendirmek için kullanmalıyız. Şehrin teknolojik altyapısı kendi içinde gelişebilir şekilde kurulmalıdır. Teknolojik altyapılar kadar teknolojinin halk tarafından kabul görmesi, kullanılması, kullanıcı verilerinin düzgün değerlendirilerek sistemin güncel tutulması, şehri yaşayan bir organizma kabul ederek, yaşam tarzına özel uygulama çözümlerinin geliştirilmesi, yapılan yatırımın gerçek değerini bulmasını sağlar. Tyco ile gerçekleştirdiği başarılı birleşme sonucunda, Johnson Controls akıllı şehirlerin oluşturulmasında en etkin oyunculardan biri haline geldi. Gelecek bugünden inşa ediliyor ve Johnson Controls bu geleceği daha üretken, daha güvenli ve daha sürdürülebilir hale getiriyor. Akıllı şehirler ve topluluklar oluşturmak için birlikte çalışan akıllı binalar, verimli enerji çözümleri, entegre altyapı ve sorunsuz çalışan yeni nesil ulaşım sistemleri yaratıyoruz. Özünde bu çalışmaların tümü insan hayatını ve dünyamızı daha iyi hale getiren inovasyonun sağlanması ile ilgili.

Satış sonrasında kullanıcılarınıza sunduğunuz hizmetler nedir? Bununla ilgili nasıl dönüşler alıyorsunuz?

Ürün kalitesi, teknolojisi kadar bu ürünlerin kurulumu, işletmesi ve bakımı da çok önemlidir. Geniş kadromuz sayesinde müşterilerimize kaliteli hizmeti tam zamanında verdiğimize inanıyorum. Müşterilerimize sunduğumuza hizmetlerimiz ürün gruplarına göre çeşitlilik gösteriyor. Anlaşmamıza göre 7/24 destek verdiğimiz özellikli projeler olduğu gibi, direkt işletme yöneticiliği yaptığımız projelerimiz de mevcut.

Johnson Controls’ün Türkiye pazarındaki yeri nedir? Türkiye özelinde yaptığınız çalışmalardan bahseder misiniz?

Türkiye’de genel olarak katma değer sağlayabileceğimiz projelerin içinde olmaya çaba sarf ediyoruz. Kendi alanında dünya genelinde lider olan birçok markamız mevcut. Tyco, yangın söndürme alanında pazardaki hâkimiyetini çok uzun süredir sürdürüyor. Bu başarının sağlanmasında hem satış hem de teknik ekibin çok büyük payı var. Johnson Controls içerisinde ödüllü olan Tyco Ankara deposu sayesinde müşterilerimize zaman gecikmesi olmadan destek olabiliyoruz. Yangın algılama alanında her zaman yenilikçi teknolojiye öncülük eden ZETTLER ile Vadi İstanbul, Quasar Mecidiyeköy ve İstanbul Tower gibi birçok projede yer aldık.

İnşaat sektröünün son dönemdeki durumunu da düşündüğünüzde tam anlamıyla akıllı şehirler konseptine geçmek için neler yapılmalı?

Halkımızın bu konudaki bilgi seviyesi artırılmalı, talep yaratılmalı ve bunun için çalışma grupları oluşturulmalı. Teknolojiye öncülük eden firmalar ile toplum yöneticileri ve yaşayan halk bir arada olacak ve fikir paylaşacak şekilde oturumlar düzenlenmeli. Akıllı şehirler konsepti interaktif bir şekilde belirlenmeli ve aksiyon bu çerçevede alınmalı. Johnson Controls olarak biz Tüyak, Elektrik Mühendisleri Odası ve Makina Mühendisleri Odası gibi öncü kurumlarla birlikte organizasyonlar düzenliyor ve karşılıklı olarak bilgilerimizi paylaşmaya çalışıyoruz.