BEST dergisi, bina kontrol, konfor ve güvenlik sistemlerini bir arada tek bir disiplin altında toplayan ilk ve tek dergidir. Bina elektronik sistem teknolojileri alanında faaliyet gösteren tüm firmaların etkinliklerini ortak zeminde buluşturmayı amaçlayan BEST dergisi, firmalar ile müşterileri arasında bir köprü işlevi görerek sektörün gelişimini misyon edinir.

YÜKSEK YAPILARDA YANGIN GÜVENLİĞİ ÖNCELİK TAŞIYOR

EEC ENTEGRE BİNA KONTROL SİSTEMLERİ

Gündemdeki deprem riski ile tetiklenecek olası yangın tehditleri, özellikle tahliye zorluğu yaratan yüksek yapılarda yangın algılama sistemlerinin önemini de gözler önüne seriyor.

Giderek çoğalan yüksek katlı yapılar, çalışan ve misafir olarak gün içinde barındırdıkları insan yoğunluğu göz önüne alındığında hassas güvenlik önlemlerine ihtiyaç duymaktadır. Bu binaların dikey yapısından kaynaklı tahliye zorluğuna, yetersiz önlem etkileri de eklendiğinde herhangi bir tehdit esnasında facia düzeyinde sonuçlarla karşılaşılabilir.

İnşa edildiğinde İstanbul’un ileri teknolojiye sahip en yüksek binalarından olan Tekfen Tower İşletme Yöneticisi Ulaş İssi’ye yangından korunma tedbirlerini sorduk. Ürün tercihlerinde; “Yönetimin bizden istediği, her zaman doğru ürün, pahalı bile olsa uzun yıllar kullanabileceğimiz ve sorun çıkartmayacak ürünler tercih etmemiz yönündeydi. Kullandığımız zaten uluslararası bir ürün. Biz de binayı yaparken UL ve FM onayı olması şarttı, artık CE onayı da var” diyerek standartlara dikkat ettiklerini belirtti.

Sistem kurulum ve bakımında 17 yıldır aynı firma ile devam ettiklerine değinen İssi; “Çalışmaya başladığımızda EEC zaten rüştünü ispatlamış bir firmaydı.

Tereddütlerimiz, sadece binanın inşa yapısı gereği yaşanabilecek sıkıntılar olabileceği yönündeydi. Onları da projeler üzerinde beraber çalışarak giderdik, bir zorluk yaşamadık. 17 senedir de böyle devam ediyor. EEC’nin farkını ortaya koyduğu nokta da bu; önceliği mal değil tecrübeyi satmak, sorunlarla karşılaşıldığında da onları bir an önce çözüme kavuşturmak. Her türlü beklentimizi karşılayan bir altyapı var. Ürün kataloğu çok geniş. İşi teslim etmek tamam bir sonuçtur ama gerçek anlamda çalışır, doğru ve kaliteli teslim etmek önemli” sözleriyle aldığı hizmeti yorumladı.

Sistemlerin yönetim kolaylığı ve güvenirliliğini vurgulayan Ulaş İssi; “Ürünlerin bize sağladığı faydalara gelirsek; ”Yangın Algılama, ”CCTV ve Kartlı Geçiş Sistemleri için 3 bilgi verebiliriz. Çok az arıza vermeleri, dolayısıyla güvenilirlikte bir farklılığı var.

Esneklik diyebiliriz, çünkü sistem genişletmemiz gerektiğinde ilaveleri kolaylıkla yapabiliyoruz. En önemli bir faydası ise erişim ve raporlar konusunda bir şey istediğimizde tam karşılığını alabilmemiz” dedi. Sözlerine; “Bir yerden uyarı geldiğinde, mesela birisi yangın butonunu çektiği zaman, anında lokasyon bazında görebiliyoruz. Zaten onu projelendiriyorsunuz. Hangi noktada ne olduğunu anında görebiliyorsunuz ve yönlendirmede hız kazanıyorsunuz. Çok büyük bir sorun oluşmadan, olay büyümeden hemen müdahale edebiliyorsunuz. Bu sistemin getirdiği bir kolaylık, tabi bunu oluşturan da yakın çalışmamız. Örneğin, katlarda bir revizyon olduğu zaman o revizyonu muhakkak sisteme işlettiriyoruz. Bu sistemin düzgün çalışabilmesi, bu kullanıcı kolaylığını kaybetmeden her zaman hızlı müdahaleyi sağlayabilmek için karşılıklı bir özveriyle çalışıyoruz.” şeklinde devam etti.

MALİYETLER DEĞİL DOĞRU SİSTEMİN KURULMASI ÖNEMLİ

Bir güvenlik sisteminden beklentilerini aktaran Ulaş İssi, “Maliyetler çok büyük bir etken olmuyor açıkçası, bunlar 2. düşünülmesi gerekenler. Sistemlerin doğru kurulması çok daha önemli. Sonuçta, insan canı koruyorsunuz. Dolayısıyla bu sistemlerin her daim çalışıyor olması gerekir. Sistemleri çalışır tutmak için periyodik bakımlar, sorunların çözümü, servis hızı ve doğruluğu açısından kaliteli bir hizmet alıyoruz. Doğal olarak faydasını da görüyoruz” dedi.

Güvenlik sistemleri alırken fiyat yanılgısına düşülmemesi gerektiğine dikkat çeken Ulaş İssi; “Bu sistemlerde fiyat yüksek olabilir, ama alacağımız kalite ve geri dönüş önemli.
Bir laf vardır, “ucuz mal alacak kadar zengin değilim” böyle özetlemek lazım. Kamera var 50 lira; kamera var 500 lira ama 50 liralık kamerayı aldığınız zaman iki üç ayda bir arıza çıkartır değiştirirsiniz 1000 lirayı bulur. Sonuçta, fiyat kalite performansı çok önemli.” dedi.

Tekfen Tower İşletme Yöneticisi Ulaş İssi iş ortaklarına duydukları güveni ise; “Bizim için ilk kriter, ürünün ve alacağımız servisin kalitesi. Bu ikisini de kombine sağlayan EEC olduğu için altına imza atıp, herkese tavsiye edebiliyoruz. Yaptığı iş açısından şu anki piyasada okul olabilmiş bir şirket. Kuruluşundan beri piyasaya yön verebilmiş, bununla ilgili çalışabilecek personeli de yetiştirebilmiş yegâne firmalardan biri” cümleleriyle aktardı.