BEST dergisi, bina kontrol, konfor ve güvenlik sistemlerini bir arada tek bir disiplin altında toplayan ilk ve tek dergidir. Bina elektronik sistem teknolojileri alanında faaliyet gösteren tüm firmaların etkinliklerini ortak zeminde buluşturmayı amaçlayan BEST dergisi, firmalar ile müşterileri arasında bir köprü işlevi görerek sektörün gelişimini misyon edinir.

Yeni Nesil Gelişmiş Yangın Alarm Cihazları

Johnson Controls

Johnson Controls yangın algılama sistemlerinin performansını artırmaya ve bir yangın meydana geldiğinde tahliye müdahalelerinin hızlıca gerçekleştirilmesine yardımcı olmayı hedefleyen sirenlerden, görsel alarm cihazlarından ve görsel gösterge cihazlarından oluşan yenilikçi ürün serisini piyasaya sürüyor.

Johnson Controls yangın algılama sistemlerinin performansını artırmaya ve bir yangın meydana geldiğinde tahliye müdahalelerinin hızlıca gerçekleştirilmesine yardımcı olmayı hedefleyen sirenlerden, Görsel Alarm Cihazlarından (VAD’ler) ve Görsel Gösterge Cihazlarından (VID’ler) oluşan yenilikçi bir ürün serisini piyasaya sürdü. Johnson Controls, yeni VID ve VAD serisinin tasarımını ve işlevselliğini daha iyi hale getirmek amacıyla ışık düzenleri ve bunların insan reaksiyonlarını tetikleme üzerindeki etkileri hakkında bağımsız araştırmalardan faydalandı. BRE tarafından gerçekleştirilen bir araştırma sonucunda sinyal genişliği 20 milisaniyeden düşük LED ışık çıkışının, ışık frekansı sayesinde insanları uyarmada daha etkili olduğu ortaya çıktı.

Johnson Controls mühendisleri yeni ürün serisindeki görsel alarm cihazlarının her zaman 20 milisaniyeden daha düşük bir sinyal genişliğinde çakmasını sağlamak için bu bulgulardan faydalandı.

Cihazlarda gerçek ışık ve ses çıkışını değerlendirmek üzere Johnson Controls tarafından geliştirilen yeni ve son derece gelişmiş bir kendi kendine test teknolojisi kullanılıyor. Bu sayede tesis yöneticileri cihazları eskiye oranla ok daha hızlı test edip yönetebiliyor. Bir test sırasında cihazın gerçek ışık ve ses çıkış seviyeleri cihaz başına bir saniyeden çok daha kısa sürede kontrol edilip kaydedilebiliyor. Cihazların gereken şekilde çalışmaması halinde bunu vurgulayarak değiştirilmesi gereken bir bileşen olup olmadığını daha basit ve daha hızlı tespit etmek amacıyla çıkış seviyeleri ile ilgili veriler yangın kontrol paneline iletiliyor. Cihazlar kurulduktan sonra tesis yöneticileri sirenleri, VID’leri ve VAD’ları eksiksiz test etmek için cihazın Yansıtıcı Ses İzleme (RSM) ve Yansıtıcı Işık İzleme (RLM) özelliklerini kullanabiliyor. Bu çok önemli kendi kendine test özelliği, tesis kullanıcılarını rahatsız etmeden ve gerçek bir etkinleştirme için gereken hassasiyette bir azalma olmadan cihaz çıkışının test edilebilmesi anlamına geliyor. Bu yeni serinin düşük akım tüketimi tek bir çevrime daha fazla siren, VID ve VAD bağlanabilmesine olanak sağladığından sistem tasarımcılarına büyük avantajlar sunuyor. Bu ve ZETTLER’in® yeni yangın kontrol paneli serisi olan PROFILE Flexible’ın daha yüksek çevrim kapasitesi sayesinde tasarımcılar, çevrim gücünü boşa harcamadan veya tüketmeden tek bir çevrime daha fazla siren, görsel alarm cihazı ve detektör yerleştirebiliyor.

Johnson Controls Kıdemli Global Ürün Müdürü Peter Hauser, “Yeni EN54-23 standartlarıyla birlikte kurulumcuların ve danışmanların komple yangın algılama çözümlerinde VAD gerekliliklerini de dikkate alması giderek daha önemli hale gelmektedir. Bu cihazlar yangın çıktığında insanları uyarmada ve güvenli bir biçimde tahliye etmede hayati rol oynamaktadır. Yeni ürün serimizde bu cihazların sunduğu olanakları kabul edilmiş standartların çok daha üzerine çıkardık. Müşterilerimize ihtiyaçlarını karşılayan en etkili ve standartlara uyumlu çözümü seçmede yardımcı olmak amacıyla ürünlerimiz tasarım, devreye alma ve kurulum süreçlerine yönelik eksiksiz kılavuzların yanı sıra yangın algılama uzmanlarımızın bilgi ve deneyimi ile desteklenmektedir” dedi.