BEST dergisi, bina kontrol, konfor ve güvenlik sistemlerini bir arada tek bir disiplin altında toplayan ilk ve tek dergidir. Bina elektronik sistem teknolojileri alanında faaliyet gösteren tüm firmaların etkinliklerini ortak zeminde buluşturmayı amaçlayan BEST dergisi, firmalar ile müşterileri arasında bir köprü işlevi görerek sektörün gelişimini misyon edinir.

TÜRK-CEZAYİR ORTAKLIĞINDA AFRİKA’NIN EN BÜYÜK TEKSTİL TESİSİNE ARI YANGIN SİSTEMİ KURULDU

ARI YANGIN

ASTAY Gayrimenkul İnşaat Yatırım ve Turizm A.Ş.’nin yurtdışı şirketlerinden olan tekstil sanayiciliğinde 40 yılı geride bırakan Tay Group sahip olduğu deneyimle Mısır’ın ardından Cezayir hükümeti ile Türk Tay Group şirketlerinden Taypa ortaklığıyla kurulan TAYAL SPA ile Cezayir girişimini hayata geçirdi. Türk-Cezayir ortaklığı ile kurulan TAYAL SPA. Cezayir’in Relizane Vilayeti Sdi Khettap endüstri bölgesinde 250 hektarlık araziye kurulu tesisin 3 fazda hayata geçireceği toplam 2,5 milyon metrekare üzerine kuracağı Organize Tekstil Sanayi Bölgesi ile Avrupa’nın ve Doğu Akdeniz havzasının en büyük tekstil üretim tesisine imzasını attı. 2018 sonunda tamamlanan ilk etapta 10 bin kişiye; 10 sene içinde kademeli olarak ise toplamda 25 bin kişiye istihdam yaratacak. Projenin ilk etabı, 8 adet tekstil üretim birimi ile 400 kişiye eğitim verecek tekstil okulunun yanı sıra işçi ve görevlilere ait 567 konuttan oluşuyor. İkinci etabı ise hazır giyim, endüstriyel elyaf, denim, örme ve dokuma kumaş üretimlerinin yapılacağı 10 fabrikayı içeriyor. Pentair grubuna ait Amerikan menşeli UL listeli&FM onaylı “FAIRBANKS NIJHUIS” markalı pompalar kullanıldı. 1500 GPM debi, 130 PSI basınçdeğerine sahip yatay tip bölünebilir gövdeli pompalar için hidrolik hesap desteği de ARI Yangın tarafından sağlandı. 150 HP motor gücündeki elektrikli pompa ile birlikte, Clarke marka, JU6H-UF34 model motora sahip dizel yangın pompası ile de sistem %100 yedeklendi.

Ana pompaların ufak kaçaklar karşısında çalışmasının önüne geçmek adına 15 GPM, 140 PSI değerlerinde kaçak giderme pompası da sisteme entegre edildi. Pompalarla beraber 6” basınçrahatlatma vanası, akış testi için 8” akış ölçer ve dizel pompa için 270 galon kapasiteli yakıt tankı da kullanıldı. Pompaların devreye alınması, mühendislik ve süpervizorlük hizmetleri ise bizzat Arı Yangın’ın teknik ekibi tarafından yapıldı. Arı Yangın olarak dünya çapında en iyi firmalar ile yaptığımız mümessillik anlaşmaları sayesinde en kaliteli ürünleri, stok politikası ve hızlı tedarik avantajı ile en iyi malzeme tedarik hizmetini vererek müşterileri memnun etmeyi amaçlayan firma, bu projede de“Tek kapıdan tüm yangın çözümleri” felsefesi ile hareket ederek, yangın pompaları dışında gerekli olacak söndürme sistemi içindeki diğer ekipmanları temin etti. Sulu söndürme sistemlerinde kullanılan kelebek vanalar, ıslak ve kuru alarm vanaları, yükselen milli vanalar, çek vanalar, deluge (Baskın) alarm vanaları, ve çok çeşitli sprinklerler de UL listeli ve FM onaylı olarak Reliable markasından ve Reliable firmasının tedarikçi konumunda bulunduğu güvenilir kaynaklarından sağlandı.

Projede çok sayıda standart tip upright (yukarı bakan), pendent (aşağı bakan) sprinklerler haricinde, kayar deflektör mekanizmalı gizli tip sprinklerler, genişletilmiş atım mesafesine sahip duvar tipi sprinkler ve söndürme modlu K faktörü240 ESFR Pendent Sprinkler de kullanıldı.

Sulu söndürme sistemi kurulamayan, yakıt tankı ve generator bölgelerinde köpüklüsöndürme sistem dizaynı ve malzeme tedariği de yine Arı Yangın tarafından yapıldı. 5000 lt kapasiteli bladder tankın kullanıldığı sistem, baskın vanalı olarak çözülmüş, oranlayıcı, hidrolik konsantrasyon kontrol vanası ve aksesuarları ile birlikte ARI Yangın’ın kendi markası olan ARASCO markası ile tedarik edildi. Dolum pompası da tank üzerinde bulunan sistem aynı pompalar gibi Arı Yangın ekibi tarafından devreye alınmış ve çalışır halde teslim edildi.