BEST dergisi, bina kontrol, konfor ve güvenlik sistemlerini bir arada tek bir disiplin altında toplayan ilk ve tek dergidir. Bina elektronik sistem teknolojileri alanında faaliyet gösteren tüm firmaların etkinliklerini ortak zeminde buluşturmayı amaçlayan BEST dergisi, firmalar ile müşterileri arasında bir köprü işlevi görerek sektörün gelişimini misyon edinir.

TÜNEL, METRO VE KABLO GALERİLERİ İÇİN YANGINDAN KORUNMA

Büyük şehirlerde semtler arası ulaşımı trafikten bağımsız şekilde gerçekleştirebilmeyi sağlayan metrolardan, soğuk hava depolarına, kablo galerilerinden, tünellere kadar pek çok alanda yangın algılaması yapılabilmesi için kablo tipi sıcaklık dedektörleri tercih ediliyor.

Alman menşeili Listec marka Doğrusal Kablo Tipi Sıcaklık Dedektörü ise bu alanda en çok seçilen üründür. Dünya çapında 500’den fazla tünelde kullanılmış olan, ülkemizde Bolu Tüneli başta olmak üzere Gültepe, Korutepe gibi tüneller için özellikle tercih edilen dedektör; sensör kontrol ünitesi ve içerisine sıcaklık sensörleri yerleştirilen özel sensör kablosundan oluşuyor. Sıcaklık sensörleri kablo içerisine uygulamaya bağlı olarak 1 ila 5m arasında uzaklıklarda yerleştirilebiliyor. Çalışma sıcaklığı -40°C ila +85°C aralığındaki bu dedektörün. 0,1°C’lik ısı farklarını algılayabilecek hassasiyette olması en önemli özelliğidir. Fotovoltaik sistemlerden özel laboratuvarlara kadar ısının hassas bir şekilde algılanması gereken alanlarda güvenle kullanılıyor. Projelendirme ve kontrol aşamalarında büyük avantajları bulunan Listec Doğrusal Kablo Tipi Sıcaklık Dedektörü’nde sensörleri teker teker veya gruplar halinde adresleyebilmek, her bir sensöre veya sensör grubuna konumları neticesinde farklı sabit sıcaklık veya sıcaklık artış oranını referans değer olarak verilebilmek mümkün.

Böylece uygulama içerisinde yer alan her bir sensörün, tam olarak konumu belirlenebiliyor, izlemesi ve tehlike arz eden durumlarda harekete geçilmesi sağlanabiliyor. Her bir sensör için ayrı ayrı alarm eşik seviyesi programlanabildiğinden sıcak hava akımının bulunduğu bir noktada, sensöre diğer sensörlerden daha yüksek bir sıcaklık derecesi alarm konumuna geçebilmesi için atanabiliyor. Mavili Elektronik’in, 1987’den bu yana yangın ve gaz algılama sistemleri alanındaki tecrübe ve birikimleri sonucu ileri teknoloji kullanarak üretimini gerçekleştirdiği Maxlogic Akıllı Adresli Yangın Alarm Panelleri ile Modbus üzerinden haberleşen bu dedektörler, farklı sistemlere de röle modülleriyle bağlanabiliyor.

Frimanın referans projeleri arasında yer alan, 2011 yılında Avrupa’nın en iyi havalimanı ödülünü almış, ICF Antalya Havalimanı’nında Listec Doğrusal Kablo Tipi Sıcaklık Dedektörü kullanıldı. Pistinin altında bulunan yaklaşık 20 km lik kablo galerisine hat boyunca yerleştirilen sensörler, Mavili Elektronik’in Maxlogic Akıllı Adresli Yangın Algılama Sistemleri ile birlikte entegre çalışıyor. Bu sayede Listec Doğrusal Kablo Tipi Sıcaklık Dedektörüne olay türü, bölge, mahal ismi atanabildiği gibi bulundurduğu sensörler yangın senaryoları kapsamında kolaylıkla komuta ediliyor. Mavili Elektronik A.Ş.; referans listesinde; ülkemizin yanı sıra, Güney Kore’den Brezilya’ya, Rusya‘dan Hollanda’ya, Mısır’a, Yeni Zelanda’ya kadar pek çok ülkenin bulunduğu Listec markasının prestijli ürünlerini piyasaya sunuyor olmaktan büyük mutluluk duyuyor.