BEST dergisi, bina kontrol, konfor ve güvenlik sistemlerini bir arada tek bir disiplin altında toplayan ilk ve tek dergidir. Bina elektronik sistem teknolojileri alanında faaliyet gösteren tüm firmaların etkinliklerini ortak zeminde buluşturmayı amaçlayan BEST dergisi, firmalar ile müşterileri arasında bir köprü işlevi görerek sektörün gelişimini misyon edinir.

TEHLİKELİ GAZLARDAN KORUNMADA HANGİ SİSTEMİ TERCİH ETMELİYİZ?

MAVİLİ ELEKTRONİK

“Gaz kaçağının yıkıcı etkilerinin yaşanmaması adına erken algılama ve tahliye önlemleri için tasarlanan Mavigard 4 Kanallı Gaz Alarm Santrali üstün ve kararlı çalışma performansı sunmaktadır.”

Endüstriyel tesislerden, kimya laboratuvarlarına kadar, gaz kaçağı tehlikesi barındıran yapılar için, zehirleyici ve/veya patlayıcı gazların algılanması büyük önem arz etmektedir. Özellikle renksiz, kokusuz, solunduğu fark edilmeyen zehirleyici gazlar ile düşük yoğunluklarda dahi küçük bir kıvılcımla devasa patlamalara neden olabilecek patlayıcı gazlara karşı temkinli olmak, mahalin özelliklerine uygun önlemler almak son derece önemlidir. Gaz kaçağının yıkıcı etkilerinin yaşanmaması adına erken algılama ve tahliye önlemleri için Mavili Elektronik A.Ş. tarafından tasarlanan Mavigard 4 Kanallı Gaz Alarm Santrali üstün ve kararlı çalışma performansı sunmaktadır.

Her bir kanal çıkışına bir adet 4-20 mA çıkışlı gaz dedektörü veya 20 adede kadar konvansiyonel dedektör bağlanabilen bu santralde, 2 adet 24V DC 500mA’lik siren çıkışı, 4 adet kuru kontak röle çıkışı ve 24V DC 500mA’lık gerilimi çıkışı bulunmaktadır.

4 Kanal girişli santralin her bir kanalındaki gaz seviyesi, alarm ve hata durumları, 240×64 genişliğindeki ışık şiddeti ayarlanabilen LCD ekran ve LED göstergeler üzerinden kolaylıkla takip edilebilmektedir. Mavigard 4 Kanallı Gaz Alarm Santralinin endüstriyel tip exproof gaz detektörleriyle kullanıma uygun olması önemli bir tercih edilme sebebidir.

Santralin mahal özelliklerine uyum sağlaması adına, üst ve alt alarm eşik seviyeleri kullanıcı tarafından belirlenebilmektedir. Bu sayede ortamdaki gaz seviyesinin artmasına veya azalmasına göre duyarlılık oluşturulabilmektedir. Kanalların ölçüm birimi mahal özelliklerine ve gaz tipine göre; “%LEL”, “PPB”, “PPM”, “%VOL” ve “FIRE” olarak seçilebilmektedir.

Üst ve alt alarm röleleri, yüksek seviye hata rölesi ve genel hata rölesi çıkışları ile farklı sistemlere sinyal gönderimi de gerçekleştirilebilmektedir.

Mavigard 4 Kanallı Gaz Alarm Santrali üzerinden, istenilen kanallar engellenebilmekte, siren çıkışlarının ve rölelerin testi yapılabilmektedir. Gaz dedektörlerinin sıfırlama işlemi ve kalibrasyonu da yine santral üzerinden ayarlanabilmektedir. Santral ve dedektörlere mahal ismi tanımlamasına olanak sağlayan bu ürüne, yetkisi olmayan kişilerin erişimini engellemek, program ayarlarının yetkili kişi onayları alınmadan değiştirilmesinin önüne geçmek amacıyla erişim şifresi bulunmaktadır.

Mavili Elektronik’in 32 yıllık sektör tecrübesiyle tasarlanan ve üretilen Mavigard Gaz Alarm Santrali 4 Kanallı, gaz algılaması gerektiren uygulamalar için etkin ve güvenli bir seçim oluşturmaktadır.