BEST dergisi, bina kontrol, konfor ve güvenlik sistemlerini bir arada tek bir disiplin altında toplayan ilk ve tek dergidir. Bina elektronik sistem teknolojileri alanında faaliyet gösteren tüm firmaların etkinliklerini ortak zeminde buluşturmayı amaçlayan BEST dergisi, firmalar ile müşterileri arasında bir köprü işlevi görerek sektörün gelişimini misyon edinir.

SULU SÖNDÜRME SİSTEMLERİ İLE BOLU’NUN İLK ULUSLARARASI OTEL PROJESİ

ARI YANGIN

Bolu’nun ilk uluslararası markalı oteli Hampton by Hilton Bolu, Çarıkçı Group’un yatırımıyla ve POM Otel Danışmanlığı ve Proje Yönetim iş birliğiyle hayata geçirildi. Arı Yangın, Hampton by Hilton Bolu projesinde Sulu Söndürme Sistemleri ile yer aldı.

Ankara ve İstanbul arasında, TEM Otoyolu’nun Batı çıkışına 200 metre uzaklıkta, E5 (D100) Karayolu’nun ise paralelinde yükselen Hampton by Hilton Bolu, stratejik konumuyla iş seyahatleri açısından öne çıkan bir noktada konumlanıyor. Bolu’daki ilk uluslararası otel markası, modern Hampton by Hilton Bolu, göller ve doğal parklarla çevrili yeşil bir alanda yer alıyor.

Türkiye’nin en yüksek kapasiteli Hampton oteli, aynı zamanda Bolu’nun ilk otel markası olan Hampton by Hilton Bolu, 8.130 metrekare kalan üzerine 150 oda ve 300 yatak kapasiteli olup 16.000 metrekare inşaat alanına sahip. Ayrıca otel kompleksi içinde fakat ayrı bir yapı şeklinde konumlanan Pasha Kongre Merkezi, 1.250 metrekarelik alanda büyük organizasyonları ağırlıyor.

Arı Yangın, Hampton by Hilton Bolu projesinde Sulu Söndürme Sistemleri ile yer alıyor. Sulu Söndürme Sistemlerinde kullanılan kelebek vana, ıslak alarm vanası, yükselen milli vana, çek vana ve sprinklerler de UL listeli ve FM onaylı olarak Reliable markasından ve Reliable firmasının tedarikçi konumunda bulunduğu güvenilir kaynaklarından sağlandı. Özellikle projede kullanılan Reliable marka gizli kapaklı tip sprinklerler ile hızlı tepkili duvar tipi genişletilmiş koruma alanlı EC9 model sprinklerler projeye hem teknik hem görsel olarak ayrı bir önem kazandırıyor. Reliable gizli tip sprinkleri rakiplerinden ayıran en önemli özelliği deflektör mekanizmasının hareketli olması ve bu sayede asma tavan içine su doldurma riskini ortadan kaldırmasıdır. Hareketli olan bu deflektör 57 derecede gizli tip kapağın düşmesi sonucu aşağı doğru düşerek asma tavan içinden kurtulur ve bu sayede olası yanlış montajlar olsa dahi asma tavan içinden kurtularak odaya suyu püskütür ve bu özelliği ile atış eğrisi bozulmadan tüm oda rahatlıkla korunabilir.

Ayrıca gizli tip sprinkler kapağının RAL kodu verildikten sonra her renkte ve düz olması yanında perfore olarak da sağlanabiliyor. Bu özelliği ile farklı asma tavan detaylarında tercih edilmesi anlamında mimarlar tarafından da kabul görüyor.

Ayrıca EC9 model genişletilmiş tip duvar tipi sprinklerler ile ince ama uzun odalar için standart atış mesafelerinin üzerinde bir atış karakteristiği ile tek sprinkler kullanılarak sistem çözümü yapılabiliyor. Böylece otel odasının ortasında birden fazla sprinkler yerine, duvar kenarında bir adet sprinkler ile hem koruma sağlanıp hem de koordinasyon kolaylığı elde ediliyor.