BEST dergisi, bina kontrol, konfor ve güvenlik sistemlerini bir arada tek bir disiplin altında toplayan ilk ve tek dergidir. Bina elektronik sistem teknolojileri alanında faaliyet gösteren tüm firmaların etkinliklerini ortak zeminde buluşturmayı amaçlayan BEST dergisi, firmalar ile müşterileri arasında bir köprü işlevi görerek sektörün gelişimini misyon edinir.

“SATIŞ SONRASINDA DA ÖNCESİ KADAR MÜŞTERİLERİMİZ İÇİN ULAŞILABİLİR OLUYORUZ”

EKİNGEN ELEKTRONİK

Ekingen Elektronik Genel Müdürü Eyüp Ekingen: “İç piyasada tüm kamu kuruluşların ve özel projelerin marka listelerinde yer alan teknolojisiyle beğeni toplamış ürün portföyümüz var. Bunun yanında ses sistemleri ürün gamımızı geliştirmek adına AR-GE çalışmaları da yapıyoruz. 2020 yılında ses sistemlerinde, aktif ve pasif ürünlerde imalatlarımız olacak.”

Röportaj: Deniz Güldal

Ürün gamınızdan ve AR-GE çalışmalarınızdan bahseder misiniz?

İstanbul içerisinde 3 tane şubemiz var, Bağcılar’da 6000 m2 bir alana sahip kurulu merkezimizde de faaliyet gösteriyoruz. Tüm Türkiye genelinde dağıtıcılarımız ve bayilerimiz var. Onlara yurt dışından getirmiş olduğumuz ürünlerin dağıtımını sağlıyoruz. İthalatın yanında üretim tarafımız da var. Özellikle 2013 yılından itibaren üretime de ağırlık verdik. Kablo üretim tesisimizde zayıf akım kablosu üretiyoruz.

Hem yurt içi hem de yurt dışı satışımız var. Bağcılar merkezimizde güvenlik sistemlerinde yangın alarm sistemlerinin de üretimini yapıyoruz. 14 ülkeye ihracat gerçekleştiriyoruz.

İç piyasada ise tüm kamu kuruluşlarına ve özel projelere şu anda kabul görmüş marka listelerinde yer alan teknolojisiyle beğeni toplamış ürün gamımız var.

Bunun yanında ses sistemleri ürün gamımızı geliştirmek adına AR-GE çalışmaları da yapıyoruz. 2020 yılında ses sistemlerinde, aktif ve pasif ürünlerde imalatlarımız olacak.

Yangın önleme ve güvenliği sistemlerinin olmazsa olmazı nedir?

Yangın önleme sistemlerinde bizi öne çıkaran taraflar şunlar; teknik servis tarafında yangın ürünleri çok hassas ürünler. Kamu kurum ve kuruluşlarında özellikle hassasiyet derecesi çok önemli.

Bu gibi binalarda zaten uluslararası firmaların vermiş oldukları sertifikalar var ve biz de bu sertifikalara sahibiz. Bu belgeleriniz olmazsa ürününüz zaten belirli testlerden geçmemiş oluyor.

Kendi çalışmalarınız oluyor ama belirli uluslararası profesyoneller tarafından onaylanmış olması gerekiyor. Bizim de firma olarak artımız bu belgelerin eksiksiz bir şekilde olması. Zaten bu belgeler olmadan da kamu kuruluşlarına ve yurt dışına ürün satışını gerçekleştiremezsiniz. Bu belgelerin dışında da bazı özel belgeler talep edildiği için bu belgeleri de aldık. Sistem 13 belgesini aldık ki bu belge Türkiye’de bizimle birlikte bir ya da iki firmada var. Bu belge çok önemli bir avantaj.

Son dönemlerde çalıştığınız projeler neler?

Şu anda pazarlık aşamasında olduğumuz projeler var. Birçok TOKİ projesinde yer aldık. Dört, beş bin dedektörlerimizle projelerde yer aldık. Şu konudan da bahsetmek isterim, piyasada yangın alarm sistemlerine karşı bir güvensizlik oluşuyor çünkü işin ehli olmayan firmalar, uygulayıcılar işleri yarım bırakabiliyor. Çalışır durumda olmayan sistemler oluyor. Bizim bir kontrol mekanizmamız var ve sattığımız ürünlerin takibini yapıyoruz. Gerçekten de ürünlerimiz yerinde aktif olarak çalışıyor mu, yoksa sadece atıl bir şekilde duruyor mu bunları kontrol ediyoruz. Bizim için bu çok önemli. Tamamen çalışır durumda olması için gerekirse kendi servisimizi gönderiyoruz ve gerekli kontrollerin yapılmasını sağlıyoruz.

Grup firmalarınızdan ve ihracatınızdan bahseder misiniz?

Yangın güvenliği sistemleri konusunda üretici kimliğimiz CCTV’nin önünde. Türkiye’de şu anda üretici olarak yaklaşık dört tane firma var. Biz de dahil bu firmalar yurt dışına ürünlerinimiz pazarlayabiliyoruz. Bu konuda da dünyadaki birçok ülkeden öndeyiz. Grup firmalarımız da var. Ambalaj, kağıt bardak gibi ürünleri üretiyoruz grup firmalarıyla. Şu anda iç piyasa ağırlıklı çalışıyoruz ama yurt dışına açılma planlarımız arasında yer alıyor. İhracat payımızı artırmayı hedefliyoruz.

Satış öncesi ve sonrası hizmetlerini var mı? Nasıl bir süreç işliyor?

Satış öncesi ve sonrası hizmetlerimize devam ediyoruz. Satmış olduğumuz ürünün takibini yapıyoruz çünkü bizim ürünümüz ne kadar iyi olursa olsun bu işin uygulamacısı ürünü gerektiği gibi kurulumunu yapmazsa herhangi bir sorunda marka değer kaybedebilir. Kablo, yangın alarmı, ses sistemleri ve diğer tüm ürün gamımızda satış sonrası ihtiyaçlarda her zaman müşterimizin yanındayız. 20 yıldır ses sistemleri konusunda ithalatçı olarak sektörün önde gelen firmalarından biriyiz.

CCTV tarafında da üreticilerin en büyükleri olan firmalarla 20 yılı aşkın süredir çalışıyoruz. Hem OEM tarafında hem de marka disbiritörlüğü tarafında çalışıyoruz. Örneğin, Hikvision firmasıyla yirmi

yılı geçen bir çalışma geçmişimiz var. Bu ürünlerimizde de en az iki yıl garantimiz var ve iki yıl sadece garanti vermekle kalmıyoruz sonrasında da ürünlerimizle alakalı herhangi bir şekilde destek verilmesi gerekiyorsa gelişmiş servis ağımızla hizmet vermeye devam ediyor ve gerekeni yapıyoruz. Satış sonrasında da öncesi kadar müşterilerimiz için ulaşılabilir oluyoruz.

Yangın güvenliği sektörünü ve CCTV sektörünü nasıl değerlendiriyorsunuz?

CCTV tarafında sektör ithalatçı yani hazır olan ürünü alıp Türkiye pazarında pazarlayan bir yapı var genel olarak. Baktığınız zaman birçok ülkeye göre CCTV pazarının hacmi ülkemizde çok daha fazla. Birçok uluslararası firmanın gözdesi durumundayız. Son teknolojileriler Türkiye pazarına çok çabuk bir şekilde girebiliyor. Bu konuda da birçok başarılı projede yer alıyoruz. Gönül ister ki kendi teknolojimizi üretmek ama ilerleyen yıllarda bunun gerçekleşeceğini düşünüyorum. Birçok ülkeye göre teknolojiyi transfer etme noktasında oldukça ilerdeyiz.

2019 yılı nasıl geçti sizin için ve 2020 hedefleriniz nelerdir?

2018 yılındayken 2019 yılı bizim için biraz endişe vericiydi ama biz her zaman olduğu gibi hedeflerimizi yükseltip planlamamızı da ona göre yaptık. Korktuğumuz gibi olmadı ve 2019 yılında hedeflediklerimizi gerçekleştirdik. Gerçekçi rakamlar hedefledik ve hedefimizi yakalamış durumdayız. 2020’de hiçbir şekilde motivasyonumuzu bozmadan planlamalarımızı yapıyoruz ve sürekli daha iyiye doğru ilerlemek için adımlar atıyoruz. Biz 20202’de ihracatımızı artırmayı planlıyoruz. Ekingen Elektronik olarak yurt dışında getirmiş olduğumuz ürünleri ve Türkiye’de üreteceğimiz ses sistemleri, kablo gibi ürünlerimizi de 2020 yılında en az 10 ülkeye ihracat etmeyi hedefliyoruz.

Son olarak eklemek istedikleriniz nelerdir?

Geniş bir ürün yelpazemiz var. Zayıf akım kablosundan CCTV’ye, yangın ihbar sistemlerinden hırsız alarm sistemlerine kadar ürünlerimiz mevcut. Hırsız alarm sistemlerinde de Ajax ürününün Türkiye’deki tek distiribitörüyüz. Dünyada da ciddi manada yayılan, bu sektörde öncülük eder noktaya gelmiş bir firmanın distiribitörüyüz. Ürün çeşitliliği bakımından bu kadar geniş bir ürün gamına sahip tek firmayız zayıf akım sektöründe.