BEST dergisi, bina kontrol, konfor ve güvenlik sistemlerini bir arada tek bir disiplin altında toplayan ilk ve tek dergidir. Bina elektronik sistem teknolojileri alanında faaliyet gösteren tüm firmaların etkinliklerini ortak zeminde buluşturmayı amaçlayan BEST dergisi, firmalar ile müşterileri arasında bir köprü işlevi görerek sektörün gelişimini misyon edinir.

PULVER KİMYA TESİSLERİ YANGIN ÇÖZÜMLERİ

ARI YANGIN

Arı Yangın, Pulver Kimya’nın Gebze Organize Sanayi Bölgesi’ndeki mevcut tesisine ilave olarak yapılan yeni üretim ve depolama binasında çözüm ortağı olarak yer aldı.

Toz boya firması Pulver Kimya’nın Gebze Organize Sanayi Bölgesi’ndeki mevcut tesisine ilave olarak yapılan yeni üretim ve depolama binası toplam 41.878 metrekare kapalı alana sahip. 21.367 metrekare üretim bölümü, 17.090 metrekare depo bölümü ve 3.421 metrekare idari binadan oluşan yeni tesislerinde Arı Yangın, Yangın Pompa Grubu ve Sulu Söndürme Sistemleri ile yer aldı. Pompa Grubunda temsilcisi oldukları Pentair grubuna ait

Amerikan menşeli UL listeli & FM onaylı “FAIRBANKS NIJHUIS” markalı 2000 GPM, 130 PSI,240 HP, 2100 RPM değerlerinde, Clarke marka, JU6H-UF60 model motor kapasitesine sahip yatay tip bölünebilir gövdeli dizel yangın pompası kullanıldı. Ana pompaların ufak kaçaklar karşısında çalışmasının önüne geçmek adına 20 GPM, 140 PSI değerlerinde kaçak giderme pompası da sisteme entegre edildi. Pompalarla beraber 6” basınç rahatlatma vanaları, test için 8” akış ölçer ve her pompa için ayrı ayrı 270 galon kapasiteli dizel yakıt tankları kullanıldı. Pompaların, devreye alınması, mühendislik ve süpervizorlük hizmetleri ile periyodik bakımlarının yapılması işleri ise bizzat Arı Yangın’ın teknik ekibi tarafından yapılıyor.

Arı Yangın olarak dünya çapında firmalarla yapılan mümessillik anlaşmaları sayesinde en kaliteli ürünleri, stok politikası ve hızlı tedarik avantajı ile en iyi malzeme tedarik hizmetini vererek müşterilerini memnun etmeyi amaçlayan firma, bu projede de “Tek kapıdan tüm yangın çözümleri” felsefesi ile hareket ederek, yangın pompaları dışında gerekli olacak söndürme sistemi içindeki diğer ekipmanları temin etti. Sulu söndürme sistemlerinde kullanılan kelebek vanalar, ıslak ve kuru alarm vanaları, yükselen milli vanalar, çek vanalar ve sprinklerler de UL listeli ve FM onaylı olarak Reliable markasından ve Reliable firmasının tedarikçi konumunda bulunduğu güvenilir kaynaklarından sağlandı. Projede çok sayıda standart tip upright (yukarı bakan), pendent (aşağı bakan) sprinklerler haricinde, K160 3⁄4”, ELO upright sprinklerler, hızlı tepkili K115 3⁄4” duvar tipi geniş korumalı EC9 ile gizli tip sprinklerler kullanıldı.