BEST dergisi, bina kontrol, konfor ve güvenlik sistemlerini bir arada tek bir disiplin altında toplayan ilk ve tek dergidir. Bina elektronik sistem teknolojileri alanında faaliyet gösteren tüm firmaların etkinliklerini ortak zeminde buluşturmayı amaçlayan BEST dergisi, firmalar ile müşterileri arasında bir köprü işlevi görerek sektörün gelişimini misyon edinir.

PATLAYICI ORTAMLARDA GAZ ALGILAMASI

MAVİLİ ELEKTRONİK

Bir ortamda patlama gerçekleşmesi için oksijenin, ateş kaynağının yanı sıra belirli miktarda patlayıcı gaz veya buharın bir arada bulunması yeterlidir. Olası bir patlamanın önüne geçilebilmesi için oksijenin kesilmesi, ateş kaynağının bulunmaması veya patlayıcı olma özelliği taşıyan gazın kontrolünün sağlanması gerekir.

Oksijenden ve ateş kaynağından arındırılamayan mahallerde patlama riskinin ortadan kaldırılabilmesi için üretilen gaz dedektörleri bulunduğu ortamdaki havada patlayıcı gazın hangi miktarda bulunduğunu algılama ve uyarıda bulunma görevi görür. ISO10156 ve IEC60079 standartlarına göre “patlayıcı” nitelikteki pek çok gazın LEL (Alt Patlama Sınırı) ve UEL (Üst Patlama Sınırı) seviyeleri bilinmektedir. LEL seviyesi; bir gazın hacimsel olarak ortamdaki havanın minimum yüzde kaçı kadar olduğunda patlama riski doğurduğunu, UEL ise; gazın hacimsel olarak patlama özelliğini sürdürdüğümaksimum seviyeyi ifade eder.

Bir örnek üzerinden hareketle; metan gazının LEL seviyesi 4.4’tür, bu durumda hacimsel olarak 100 birim havanın 4.4 birimini metan gazı oluşturuyorsa o ortam patlayıcıdır. Böyle ortamlarda olası tehlikeli durumların erken tespit edilmesi, gerekirse işlemlerin durdurulması ve acil tahliye gibi olasılıkların planlanması son derece önemlidir.

Ortam koşulları göz önünde bulundurularak doğru gaz dedektörlerinin seçilmesi ve standartlara uygun projelendirilmesi gerekmektedir. Dünyaca ünlüİngiliz markası Crowcon, 1970 yılından bu yana gaz algılaması alanında, özellikle de patlayıcı ortamlarda algılamanın hassasiyetle yapılabilmesi için ürün geliştirmektedir. IRmax Kızılötesi Hidrokarbon Gaz Dedektörü; metan, bütan, propan gibi birçok hidrokarbon tabanlı gaz ve buharın hızlı ve güvenli bir şekilde algılanmasını sağlamaktadır. Düşük güçtüketimine (1W) sahip olan bu dedektörler aynı zamanda son derece dayanıklıdır.

Algılama gerektiren mahallerin sıcak, soğuk, nemli olması gibi farklı ortam özelliklerine karşı güvenilirliği kanıtlanan IRmax, özellikle offshore (açık deniz)’da kullanım için idealdir. Geleneksel IR gaz dedektörleri camlarda ve aynalarda yoğuşmayı önlemek için ısıtıcılardan yararlanırken, IRmax’ın STAY-CLIR optik bileşenleri; yoğuşmaya bağlı arızaları tamamen önleyen son derece dayanıklı bir kaplama ile işlenmiştir.

Bu nedenle geleneksel IR gaz dedektörlerinden % 75-90 daha düşük miktarda, güçtüketmektedir. (1W) Düşük veya yüksek oksijen konsantrasyonunun bulunduğu ortamlarda sensör tipinin IR olmasından dolayı güvenilir ölçüm yapabilmekte ve çok daha uzun süre kullanılabilir. Ayrıca IRmax Zone 1, Zone 2, Zone 21 ve Zone 22 olarak sınıflandırılan bölgelerde kullanılabilir. ATEX sertifikalı IRmax Kızılötesi Hidrokarbon Gaz Dedektörlerinin endüstriyel sistemler ile haberleşebilmesi için 4-20 mA çıkışı mevcuttur. Bunun yanı sıra dedektörün RS-485 Modbus ve HART protokolleri ile haberleşebilen modelleri ile display ekranlı modelleri bulunur.