BEST dergisi, bina kontrol, konfor ve güvenlik sistemlerini bir arada tek bir disiplin altında toplayan ilk ve tek dergidir. Bina elektronik sistem teknolojileri alanında faaliyet gösteren tüm firmaların etkinliklerini ortak zeminde buluşturmayı amaçlayan BEST dergisi, firmalar ile müşterileri arasında bir köprü işlevi görerek sektörün gelişimini misyon edinir.

OTELLERDE YANGIN RİSKİNE “DOĞRU ALGILAMA” İLE ÇÖZÜM

EEC ENTEGRE BİNA KONTROL SİSTEMLERİ

Yangının başlangıç aşamasında tespit edilememesi veya sistemin hatalı ihbarlarla binadaki kişileri paniğe sevk etmesi, turizm sektöründe hizmet veren bir kuruluşun itibarını da kaybetmesi riskini doğuruyor. Otellerde can güvenliğini ve itibarı tehdit eden yangın riskine karşı çözüm ise “doğru algılama” ile sağlanıyor.

Bir otel binasında yaşanabilecek yangın riski; misafirlerin özellikle uykudayken dumana yakalanma ihtimalleri, konaklayanların binanın kaçış güzergahlarına hâkim olmamaları gibi sebeplerle anlık hatalar doğurabilir ve ciddi kayıplara neden olabilir. Doğru algılama ile yangının başlangıç aşamasında tespit edilememesi veya sistemin hatalı ihbarlarla binadaki kişileri paniğe sevk etmesi, turizm sektöründe hizmet veren bir kuruluşun itibarını da kaybetmesi riskini doğurmaktadır. Bu riskleri azaltmak ve kontrol edebilmek için güvenliğe yönelik tüm sistemlerin, binanın yapısal koşullarına özgün çözümlerle kurulması ve birbirlerine entegre çalışabilmesi gerekir.

Yangın Algılama ve Alarm Sistemleri, EEC Entegre Bina Kontrol Sistemleri tarafından kurulan The Marmara Hotels Taksim ve Antalya’nın Teknik Müdürü Kemal Tunalı 1978 yılından beri Türkiye’de turizmin en köklü kurumlarından biri olan The Marmara’nın, çalışanlarının ve müşterilerinin can güvenliği için tedbiri elden bırakmadığına değinerek, “Evimizde ailemizin güvenliğini nasıl sağlıyorsak, otelde de müşterilerimizin güvenliğine o derece önem veriyoruz.

Maddi kazanç ikinci planda geliyor. Yangın Algılama ve Söndürme Sistemleri de bir kere yapılan ve uzun yıllar kullanılan ürünler. Can ve mal güvenliği açısından son derece hassas bu tür konularda paradan kaçınılmaz diye düşünüyoruz. Bu nedenle işi en iyi şekilde yapabildiğine inandığımız firmayla iş birliği yapıyoruz” dedi. Yangın algılama ve söndürme sisteminin her aşamada sorunsuz çalışması gerektiğine vurgu yapan Kemal Tunalı, işlettikleri binalarda önceliklerinin yangın ihbarının zamanında yapılabilmesi ve bunun kontrol edilebilmesi olduğunu belirtti. Tunalı, sadece ihbar almanız yetmiyor, yangını geç olmadan söndüremiyorsanız ihbarın bir manasının kalmadığını vurguladı.

Tek Ekran Üzerinden Tüm Sistem Kontrol Ediliyor

Sistemi tek ekranda kontrol edebilmenin avantajını yaşadıklarını da paylaşan Tunalı, “En memnun olduğum özellik, bilgisayarda her şeyi o anda görmek. Burada yapılan işin kurulum aşaması da doğru ve düzgün olduğu için, gelen alarmı proje üzerinde görebiliyoruz. Benim açımdan en güzel şey o bilgisayarla her şeyi rahatça kontrol edebilmek” dedi.

Yangın Algılama ve Alarm Sistemini kullanıcı olarak deneyimleyen Teknik Servis Müdür Yardımcısı Özel Dinç ise, “Hatalı ihbarların olmaması iyi bir durum. En faydalı özelliği ise olumsuz bir durumda direkt nokta atışı yapıp, mahal mahal izleyebiliyor olmamız. Nokta atışı bizim için önemli çünkü 44 bin metrekareye sahip bir binadan bahsediyoruz. En yakın örneği; havuz makine dairesinde kompresörün borusu patladığında yaşadık. Bölge çok ulaşılabilir ve göz önünde bir mahalde değildi. Direkt sistemden fark edip müdahale edebilmiştik” dedi.

“Sadece zamanında ihbar almanız yetmiyor, yangını geç olmadan söndüremiyorsanız ihbarın da bir manası kalmıyor” Kemal Tunalı, The Marmara Hotels Taksim ve Antalya Teknik Müdürü