BEST dergisi, bina kontrol, konfor ve güvenlik sistemlerini bir arada tek bir disiplin altında toplayan ilk ve tek dergidir. Bina elektronik sistem teknolojileri alanında faaliyet gösteren tüm firmaların etkinliklerini ortak zeminde buluşturmayı amaçlayan BEST dergisi, firmalar ile müşterileri arasında bir köprü işlevi görerek sektörün gelişimini misyon edinir.

Mavigard 4 Kanallı Gaz Alarm Santrali

Mavi Elektronik A.Ş.

Gaz kaçağının yıkıcı etkilerinin yaşanmaması adına erken algılama ve tahliye önlemleri için tasarlanan Mavigard 4 kanal kapasiteli gaz alarm santrali üstün ve kararlı çalışma performansı sunuyor.

Endüstriyel tesislerden, kimya laboratuvarlarına kadar, gaz kaçağı tehlikesi barındıran yapılar için, zehirleyici veya patlayıcı gazların algılanması büyük önem taşıyor. Özellikle renksiz, kokusuz, solunduğu fark edilmeyen zehirleyici gazlar ile düşük yoğunluklarda dahi küçük bir kıvılcımla devasa patlamalara neden olabilecek gazlara karşı temkinli olmak, mahal özelliklerine uygun önlemler almak gerekiyor. Gaz kaçağının yıkıcı etkilerinin yaşanmaması adına erken algılama ve tahliye önlemleri için tasarlanan Mavigard 4 kanal kapasiteli gaz alarm santrali üstün ve kararlı çalışma performansı sunuyor. Her bir kanal çıkışına bir adet 4-20 mA çıkışlı gaz dedektörü veya 20 adede kadar konvansiyonel dedektör bağlanabilen santralde, 2 adet 24V DC 500mA’lik siren çıkışı, 4 adet kuru kontak röle çıkışı ve 24V DC 500mA’lık gerilimi çıkışı bulunuyor.

4 Kanal girişli santralin her bir kanalındaki gaz seviyesi, alarm ve hata durumları, 240×64 genişliğindeki ışık şiddeti ayarlanabilen LCD ekran ve LED göstergeler üzerinden takip edilebiliyor. Endüstriyel tip exproof gaz detektörleriyle kullanıma uygun olması tercih edilme sebebi oluyor.

Santralin mahal özelliklerine uyum sağlaması adına, üst ve alt alarm eşik seviyeleri kullanıcı tarafından belirlenebiliyor. Bu sayede ortamdaki gaz seviyesinin artmasına veya azalmasına göre kolaylıkla duyarlılık oluşturulabiliyor. Kanalların ölçüm birimi mahal özelliklerine ve gaz tipine göre; “%LEL”, “PPB”, “PPM”, “%VOL” ve “FIRE” olarak seçilebiliyor. Üst ve alt alarm röleleri, yüksek seviye hata rölesi ve genel hata rölesi çıkışları ile farklı sistemlere sinyal gönderimi de gerçekleştirilebiliyor.

Endüstriyel Uygulamalarda Güvenli Seçim

Mavigard 4 Kanallı Gaz Alarm Santrali üzerinden, istenilen kanalların engellenebilmesi, siren çıkışları ve rölelerin test edilebilmesi, gaz dedektörlerinin sıfırlama işlemi ve kalibrasyonu ayarlanabiliyor.

Santral ve dedektörlere mahal ismi tanımlamasına olanak sağlayan bu ürüne, yetkisi olmayan kişilerin erişimini engellemek, program ayarlarının yetkili kişi onayları alınmadan değiştirilmesinin önüne geçmek amacıyla erişim şifresi bulunuyor.

Mavigard Gaz Alarm Santrali 4 Kanallı, gaz algılaması gerektiren uygulamalar için etkin ve güvenli bir seçim oluşturuyor.