BEST dergisi, bina kontrol, konfor ve güvenlik sistemlerini bir arada tek bir disiplin altında toplayan ilk ve tek dergidir. Bina elektronik sistem teknolojileri alanında faaliyet gösteren tüm firmaların etkinliklerini ortak zeminde buluşturmayı amaçlayan BEST dergisi, firmalar ile müşterileri arasında bir köprü işlevi görerek sektörün gelişimini misyon edinir.

KURULUM MALİYETLERİNDEN TASARRUF SAĞLAYAN YENİ YANGIN ALGILAMA PANELLERİ

JOHNSON CONTROLS ERDEM ENGEL YANGIN ALGILAMA ÜRÜNLERİ AVRUPA VE AFRİKA BÖLGESİ İŞ GELİŞTİRME MÜDÜRÜ

Johnson Controls, yeniden tasarlanan FireClass FC500 adreslenebilir yangın algılama paneli serisini duyurdu. İki yeni adreslenebilir yangın algılama paneli – FC503 ve FC506 – eski FC510 ve FC520 modellerinin yerini alıyor. Kutusundan çıktığı gibi kullanıma hazır paneller, herhangi bir yapılandırma aracı veya yazılım gerektirmeden hem zamandan hem de kurulum maliyetlerinden tasarruf sağlıyor.

FC503 panelinde 250 adede kadar adreslenebilir cihazı destekleyen üç devreli tek çevrim (3-in 1) bulunuyor. FC506 panelinde 500 adreslenebilir cihazı destekleyen iki adet üçlü devresi olan toplam iki çevrim (6-in-2) sunuyor. FC500 serisi paneller, sundukları kapasite sayesinde fabrikalarda, depolarda, okullarda, otellerde ve diğer orta ve büyük binalarda küçük ila orta sistem uygulamalar için ideal çözümdür. Örneğin, FC506 panelinin bölünmüş çevrim teknolojisi, daha fazla esneklik sağlar ve kablolama işlemini basitleştirerek iki çevrime 6 cihaz devresinin bağlanmasını mümkün kılar. Çevrime adreslenebilir cihazlar bağlandıktan sonra sistem tek bir dokunmayla otomatik olarak adreslenebilir. Cihazlar otomatik olarak 256 bölgeye atanır, bağlandıkları fiziksel çevrime göre sistem kurulu olduğu tesisi/binayı korumaya hazırdır.

Birkaç basit adımda panellerin kurulmasına ve yapılandırılmasına izin veren özellikler arasında Otomatik Adresleme, Intelli-Zone, Çevrimiçi Yardım işlevi, yapılandırmayı yüklemek için USB arabirimi bulunur. Panele tümleşik tuş takımı aracılığıyla yapılandırma kolaylığı sağlanır.

INTELLI-ZONE ÖZELLİĞİ İLE YAPILANDIRMA SÜRESİNİ AZALTIYOR

Sistem yapılandırmasının değiştirilmesi ve cihazların yeniden adreslenmesi veya bölgelerin yeniden programlanması gerekiyorsa, güçlü Intelli-Zone özelliği, yüklemenin bir kerede test ve programlama yapmasına olanak tanıyarak yapılandırma süresini önemli ölçüde azaltır.
Konfigürasyon yazılımı son derece kullanıcı dostudur ve farklı bölgelere bağlı tüm cihazları gösteren çok kullanışlı bir grafik arayüz sağlar. Kurulum sırasında sistemin güç ihtiyacı belirlenmesinde yardımcı olmak için yazılıma bir akü ve kablo hesaplama aracı dahil edilmiştir. Çok katmanlı harita ağacı yapısına dayanan ücretsiz bir grafik harita yazılımı, dünyanın herhangi bir yerinden herhangi bir çevrim, bölge ve nokta durumunun uzaktan gerçek zamanlı olarak izlenmesini ve kontrol düğmeleriyle (sıfırlama, susturma, tahliye) kullanıcıların sistemi yönetmesini sağlar.

YANLIŞ ALARMLARA KARŞI YÜKSEK DİRENÇ SAĞLANIYOR

Her iki panel de 1A akımın üç çevrim devresi tarafından dinamik olarak paylaşılmasını sağlar. FC500 Serisi panellerde kullanılan esnek çevrim teknolojisi yanlış alarmlara karşı yüksek direnç sağlar ve çok çeşitli kablolarla ile kullanıma uygundur. Hem FC503 hem de FC506 panellerinde sıcaklık, CO ve duman seviyesi gibi cihaz durumu bilgileri LCD ekran üzerinden eşzamanlı olarak görüntülenebilir.

Yeni paneller, ihtiyaç anında yapılandırma değişikliklerini mümkün kılan ön panel kontrollerine sahip tuş takımı aracılığıyla programlanabilmektedir. Panellere erişim için farklı kullanıcı seviyeleri tanımlanabilir. İki mühendis şifresi ile sekiz kullanıcıya kadar destekleyebilir. İsteğe bağlı sunulan IP kartı, dünyanın herhangi bir yerinden kontrol paneli çevrimlerinin ve bölge durumunun uzaktan izlenmesine ve yönetilmesine olanak tanımaktadır.

FC501 ve FC506 paneller için kullanılan FC500 tekrarlama panelleri sayesinde toplamda 8 adet tekrarlayıcı bir panele bağlanabilmektedir. Son tekrarlayıcı panele kadar olan mesafe 1.000 metreye kadar ulaşabilmektedir.
Johnson Controls Yangın Algılama Ürünleri Avrupa ve Afrika Bölgesi İş Geliştirme Müdürü Erdem Dengel, “Yeni FireClass adreslenebilir panelleri oldukça basit ve programlaması kolay, kullanıcılara kolaylık ve esneklik sağlıyor. Müşterilerimiz FC501 adreslenebilir panelini zaten bildiği ve sevdiği için, yeniden tasarlanan FC503 ve FC506 panellerini kurmak ve devreye almak için küçük bir eğitim yeterli oluyor.” dedi.