BEST dergisi, bina kontrol, konfor ve güvenlik sistemlerini bir arada tek bir disiplin altında toplayan ilk ve tek dergidir. Bina elektronik sistem teknolojileri alanında faaliyet gösteren tüm firmaların etkinliklerini ortak zeminde buluşturmayı amaçlayan BEST dergisi, firmalar ile müşterileri arasında bir köprü işlevi görerek sektörün gelişimini misyon edinir.

Norm Teknoik İstanbul Yeni Havalimanı (İGA) Projesi’ne Ürünlerini Sunuyor

Norm Teknik

Norm Teknik, İstanbul Yeni Havalimanı (İGA) Projesi’nde terminal ve kule binası başta olmak üzere, yangın pompaları, sprinkler sistemi, Novec1230 gazlı söndürme sistemi, davlumbaz söndürme sistemi, yangın dolaplarıyla yer alıyor.

Uluslararası ve yerel standartlara bağlı gerçekleştirdiği birçok yangın projesi ile Norm Teknik, İstanbul Yeni Havalimanı (İGA) Projesi’nde terminal ve kule binası başta olmak üzere, yangın pompaları, sprinkler sistemi, Novec1230 gazlı söndürme sistemi, davlumbaz söndürme sistemi, yangın dolaplarıyla yer alıyor.

İstanbul`u büyük bir uçuş ağının merkezi haline getirecek olan projenin Terminal Binası içerisinde Yangın Pompa Grubunda temsilcisi olduğu ABD menşeli Xylem ITT-AC Fire Pump markalı UL listeli FM onaylı 1 adet elektrikli, 2 adet dizel yangın pompasıyla beraber 1 adet jokey pompa kullanıldı.

Cumhuriyet tarihinin en büyük vizyon projelerinden biri olan İstanbul Yeni Havalimanı (İGA) Projesi, 76,5 milyon m2 alanda yıllık 200 milyon yolcu kapasitesine sahip terminali ile “Dünyanın En Büyük Havalimanı” olma özelliğini taşıyor.

Kule Binasında ise; Xylem ITTAC Fire Pump markalı UL listeli FM onaylı 2 adet elektrikli yangın pompası ile 1 adet jokey pompa kullanılmıştır. Terminal ve Kule Binaları içerisinde ABD menşeli UL listeli FM onaylı GLOBE marka Sprinkler Sistemi uygulaması da yapılmıştır. Terminal, Destek Binaları ve Kule Binalarında yaklaşık 2,5 milyon m2 lik kapalı alanda GLOBE Fire Sprinkler Corporation-ABD firmasına ait UL listeli FM onaylı Sprinkler Sistemi ile koruma yapılmıştır. Ayrıca model H ıslak alarm vanaları, model RCW kuru alarm vanaları, model RCW Preaction Sistem kullanılmıştır.

Dünyanın tek bir çatı altındaki en büyük havalimanı terminaline sahip olan projede Gazlı Söndürme Sistemi kapsamında; Terminal Binası ve ATC Kule Binasında İngiltere LPG markalı, VdS onaylı Novec 1230 Gazlı Söndürme Sistemi uygulanmıştır. Çağdaşlık ve fonksiyonelliğin harmanlandığı özgün mimarisiyle göz dolduran projede Norm Teknik tescilli markası Normeks yangın dolapları tercih edilmiştir. Terminal ve Kule binalarında TS EN 671-1 ve TS EN 671-2’ye uygun, CE 1299 belgeli, havalimanı mimarisi ile uyumlu yaklaşık 2000 adet özel tasarım yangın dolabı kullanılmıştır.

Tamamlandığında yıllık 200 milyon yolcu kapasitesine ulaşacak olan havalimanın Terminal Binasında UL300 standardına uygun tasarıma sahip, NFPA 96 ve NFPA 17A’ya uygun, UL listeli Amerikan menşeli Kidde-Fenwal markalı Davlumbaz Söndürme Sistemi tercih edilmiştir.

İlk fazın tamamlanması ile 90 milyon yolcu kapasitesine ev sahipliği yapacak olan “Dünyanın Yeni Havacılık Merkezi” birbirinden bağımsız 6 pist, kargo şehri, bakım tesisi, hangarlar, genel havacılık ve diğer destek yapılarını da bünyesinde bulunduruyor.