BEST dergisi, bina kontrol, konfor ve güvenlik sistemlerini bir arada tek bir disiplin altında toplayan ilk ve tek dergidir. Bina elektronik sistem teknolojileri alanında faaliyet gösteren tüm firmaların etkinliklerini ortak zeminde buluşturmayı amaçlayan BEST dergisi, firmalar ile müşterileri arasında bir köprü işlevi görerek sektörün gelişimini misyon edinir.

HAVA ÖRNEKLEMELİ DUMAN ALGILAMA SİSTEMLERİ

NETSER GRUP

Hava örneklemeli duman algılama sistemleri, klasik algılama yöntemlerinin (duman dedektörü, ısı dedektörü, kombine dedektör vb) yeterli olmadığı ve dumanın zamanında algılanmasında zorluk yaşanabileceği durumlarda tercih edilmelidir. Fabrika, yüksek tavanlı alışveriş merkezi holleri gibi alanlarda hava örnekleme sistemi kurulumu sayesinde daha hassas ve yüksek performanslı yangın algılama mümkündür. Sistem, hava örnekleme borularına çekilen ortam havasının lazer ışınları yardımıyla hava içindeki partiküllerin algılanması sonucu alarm verir. İngilizcesi, Air Sampling Detection (ASD), Air Sampling Smoke Detection System(ASSD), High Sensitivity Smoke Detection(HSSD) olarak çevrilen bu algılama türü için de Türkçe’de de farklı karşılıkları vardır. Dünyaca ünlü iki marka, Xtralis VESDA ve FAAST‘ın liderliğinde olan hava örnekleme sistemi merkez ürünlerinde uygun ve kaliteli çözümlerin uygulama mühendisliği de önem arz ediyor. Honeywell tarafından satın alınan Xtralis ve FAAST firmalarının ürünleri Netser Grup’dan sağlanabiliyor. Birçok fabrika, AVM ve benzer alanda uygulamalarda bulunan Netwell mühendislerinin konu hakkında görüşleri ve püf noktaları aşağıdaki şekilde sıralanıyor.

Hava Örneklemeli Duman Algılama Sistemleri Kurulumu ve Montajı Nasıl Yapılmalıdır?

Dolgu maddesi, boru ve bağlantı parçalarını kimyasal olarak birleştirmek üzere formüle edilmiştir. Bu madde, bir araya getirilecek olan iki yüzeyi kimyasal olarak eriterek iki parçanın doğru şekilde bir araya gelmesini ve erime sonucunda homojen bir kütle oluşturarak doğru şekilde kaynak yaparak birleşmesini sağlar. Bu nedenle de doğru yapıştırıcı maddenin seçilmesinin önemi ortaya çıkmaktadır çünkü aksi halde uygun olmayan bir yapıştırıcı sistem entegrasyonuna ciddi bir zarar verebilir.

1. Boruları aksına dik açılarda ve gereken uzunlukta kesiniz.

2. Kuru ve temiz haldeki boruları bağlantı parçası (fitting) soketlerine oturtunuz. Boru sokete tamamen yerleştiğinde, borunun soketle birleşen kısmında boru etrafında bir çizgi çiziniz. Bunun mümkün olmadığı durumlarda (örneğin daha büyük ölçülerde), soket derinliğini hesaplayınız ve borunun buna tekabül eden noktasında bir çizgi çiziniz. Bu işlem aracılığı ile borunun sokete tamamen yerleştiğinden görsel bir gösterge ile emin olunur.

3. Yapıştırıcı malzemeyi (solvent cement), uygun ölçüdeki bir fırça veya Netwell setinden çıkan fırça ile sürünüz. Borunun görsel göstergeye kadar olan alanının özellikle eşit derecede malzeme ile kaplandığına emin olunuz.Bu aşamanın mümkün olan en hızlı ve özenli şekilde yapılması gerekmektedir; çünkü boru ve bağlantı parçasının bir araya getirildiği anda malzemenin hala ıslak olması gerekmektedir.

4. Boru ve bağlantı parçasını birbirine iterek birleştirin ve 30 saniye boyunca bu şekilde bekleyin. Kaynak oluştuğunda, boru ve soketin dış yüzeyinde yapıştırıcıdan bir kabarcık oluşacaktır. Bu arta kalan yapıştırıcı madde bir an önce temizlenerek yüzey temiz bırakılmalıdır.

5. Eğer basınçlı sisteme ihtiyaç varsa lütfen endüstriyel birleştirme talimatlarını isteyiniz.

Aktif Hava Emişli Sistemlerin Kurulumunda Yapılmaması Gerekenler Nelerdir?

Mümkünse aşağıdaki durumlarda, hava örnekleme sistemi kurulumu ve montajı gerçekleştirmeyiniz. a) Yağmurlu veya ıslak ortamlarda bu işlemi gerçekleştirmeyiniz

b) Kirli veya yağlı fırçalar kullanmayınız

c) Farklı yapıştırıcı malzemeler için aynı fırçayı kullanmayınız

d) Temizleyici bir malzeme ile yapıştırıcı malzemeyi (solvent cement) inceltmeyiniz

e) Yapıştırıcı malzeme tenekelerinin ağzını açık bırakmayınız: aksi halde içeriği uçacak ve malzemenin performansı düşecektir

f) Yapıştırıcı malzeme kolay alev alabilir olduğu için işlem sırasında etrafında sigara içmeyiniz veya çıplak ışığın yanında yapmayınız

g) Dar alanlarda işlemi gerçekleştirmeyiniz: yapıştırıcı malzeme fazla solunması durumunda bünyeye zarar verebilecek maddeler içermektedir.

Hava örneklemeli sistem kurulumunda, montajında ve sistem dizaynında dikkate alınması gereken diğer bir konu ise borularda meydana gelebilecek genleşme ve daralmadır. Bu algılama sistemini, boruları ve çevre ekipmanlarını da etkileyebilecek öneme sahiptir. Plastik borularda genişleme veya daralma, boru içi duvarlarında oluşan ısı değişimlerinden dolayı meydana gelmektedir. Eğer kullanım esnasındaki derece kurulum derecesinden yüksek ise borular genişleyecek, eğer düşük ise borular daralacaktır. Boruların genişleme ve daralma hesaplamalarında iki faktör dikkate alınmalıdır:

1) Boru kurulumu yapılırken olan çevre/ortam ısısı

2) Sonrasında meydana gelebilecek ortamdaki veya boru sistemlerindeki ısı değişimleri

Genleşme ve Daralma İçin yapılabilecek bazı ayarlama ve düzenlemeler de bulunmaktadır. Genleşme veya daralma sonucunda boru sisteminde oluşabilecek boyut değişiklikleri için yapılacak ayarlamalar sayesinde bu değişimin sisteme vereceği zarar minimize edilebilir.

1) Genleşme dirseği ve halkası

2) Genleşme contası

3) Esneklik kolu