BEST dergisi, bina kontrol, konfor ve güvenlik sistemlerini bir arada tek bir disiplin altında toplayan ilk ve tek dergidir. Bina elektronik sistem teknolojileri alanında faaliyet gösteren tüm firmaların etkinliklerini ortak zeminde buluşturmayı amaçlayan BEST dergisi, firmalar ile müşterileri arasında bir köprü işlevi görerek sektörün gelişimini misyon edinir.

EN54-23 UYUMLU GÜVENİLİR YANGIN GÜVENLİĞİ

EATON

Yangın güvenliği sistemi üreticisi Eaton, son olarak konukları için İngiltere’nin güncel yangın yönetmeliklerine uygun olarak yangın güvenliği sistemini yenileyerek İngiltere’deki Kings Lynn’deki Ffolkes Oteline nasıl yardımcı olduğuna dair bir inceleme çalışması yayınladı.

300 yılı aşkın bir geçmişe sahip The Ffolkes Hotel 2017’de tamamen yenilendi. Bu tadilatların bir parçası olarak otel, artık güncel İngiltere yasalarını karşılayamayan mevcut üç yangın alarm sistemini değiştirmek zorunda kaldı. Otel kompleksi içindeki üç binayı da kapsayacak, kullanımı kolay, tek bir sisteme ihtiyaçları vardı. Ek olarak, otelin köşkünü Nisan ayının ortalarında planlanmış bir düğüne hazırlayabilmek için sistemin aşamalı olarak çevrimiçi hale getirilmesine ihtiyaç duyuyorlardı. Kings Lynn’deki Bramham Elektrik Direktörü Trevor Bramham, teklif veren iki müteahhitten biriydi. Eaton satış temsilcisi Jason Hill’in yardımıyla Trevor Bramham, Eaton’ın CF3000 akıllı adresli kontrol panellerine ve Eaton’ın yeni CASBB394 akıllı adreslenebilir VAD flaşörlü sirenlerine dayanan bir sistem tasarladı. Trevor Bramham, tasarımını The Ffolkes’in Otel sahipleriyle ilk toplantısında sunduğunda, sözleşmeyi hemen onayladılar. Trevor Bramham, “CF3000 sistemini yıllardır kullanıyoruz ve çok güvenilir olduğunu biliyoruz” dedi ve ekledi “Eaton’ın Doncaster fabrikasında panellerde eğitim almak için birkaç kez bulunduk, bu yüzden sistemi biliyoruz ve onunla çok rahatız.Ayrıca, Eaton üstün müşteri desteği sağladığından, güvenlik sistemini otelin gereksinimlerine göre kurma konusundaki kabiliyetimizden de eminiz” dedi.

Eaton’ın yeni CASBB394 flaşörlü siren tabanları, yangın acil durumunda hem ses seviyesi ayarlanabilir sesli uyarı hem de parlak, yanıp sönen bir LED flaşör sunuyor. Epilepsi veya işitme problemi olan konukları ağırlamak için daha ağır, daha parlak flaşör gerektiren EN54- 23 ile de tam uyumlu. Bu projenin zorluğu, güvenlik sisteminin başarıyla montajını sağlamak ve köşkteki Nisan düğünü öncesi çalışmaktı.İngiltere’deki İlk Siren Uygulaması Jason Hill projeyle ilgili, “Flaşörlü sirenler o zamanlar yepyeni bir üründü ve yeni üretime giriyorlardı” dedi. “Bu, İngiltere’de ilk siren uygulaması olacaktı. Sıkı bir son teslim tarihi ile üretime hız vermeyi ve ilk üretilen elli sireni Bramham Electrical’a göndermeyi başardık” dedi.CF3000’in çoklu çevrim sistemi, sistemi aşamalar halinde kurmaya ve etkinleştirmeye izin verdi. Bramham Electrical, Nisan düğünü için ilk zaman diliminde köşkte ilk devreyi başarıyla kurdu ve test etti. Daha sonra diğer binalara ikinci bir çevrim kurdular. İkinci çevrimin başarılı bir şekilde test edilmesi ile projeyi Eylül 2017’de tamamladılar. Tüm Ffolkes Hotel kompleksi şimdi, en son Birleşik Krallık yasalarına uygun ve güvenilir bir yangın alarm sistemine sahip. Otel personeli tüm sistemi her iki binadaki panellerden birinden izlemelerini sağlayan Eaton CF3000 kontrol panellerini kullanıcı dostu buluyor. Bu yeni sistem konuklara, özellikle özel ihtiyaçları olanlara, mümkün olan en güvenilir yangın güvenliğini sağlıyor.