BEST dergisi, bina kontrol, konfor ve güvenlik sistemlerini bir arada tek bir disiplin altında toplayan ilk ve tek dergidir. Bina elektronik sistem teknolojileri alanında faaliyet gösteren tüm firmaların etkinliklerini ortak zeminde buluşturmayı amaçlayan BEST dergisi, firmalar ile müşterileri arasında bir köprü işlevi görerek sektörün gelişimini misyon edinir.

Arı Yangın Pompa Grubu Çözümleri Garanti Bankası Pendik Teknoloji Merkezi’nde

Arı Yangın

Garanti Bankası Pendik Teknoloji Merkezi’nde Arı Yangın 250 GPM’den 7000 GPM’e kadar uzanan ve geniş bir yelpazeye sahip FAIRBANKS NIJHUIS markalı yangın pompa grubuyla yer alıyor.

İstanbul Pendik’te, Tersane Kavşağı’nda 50 dönüm arazide 142.000 metrekare kapalı alana sahip çevreye saygılı bir teknoloji üssü olarak inşaa edilen Garanti Bankası Pendik Teknoloji Kampüsü, üç ana bölümden oluşuyor. Yaklaşık 57.000 m2 açık ofis alanı, 17.500 m2’de bir araya gelen oditoryum, kafeterya gibi özel fonksiyonlar ile 95.500 m2 otopark, arşiv ve benzeri servis alanları bulunuyor. Projenin ana fikri, ofis alanlarını teknolojik ifadeli ve yükseltilmiş bir blok içerisinde toplayarak çalışma alanlarına azami düzeyde esneklik sağlamak olarak açıklanıyor. Diğer tüm özel fonksiyonlar zemin ve altı katlarda yerleşmiş olduğundan, ofis hacimleri gökyüzüne ve peyzaja açılan avlular etrafında süreklilikleri engellenmeden yerleşiyor. Ofis bloğunun tasarımı, çevresindeki kaotik yapılaşmanın aksine şeffaf bir sadeliği vurguluyor. Ofis kütlesi, tepeler şeklinde tasarlanmış peyzajın üzerine oturuyor ve bu peyzaj, aynı zamanda özel fonksiyonları, açık dolaşım ve rekreasyon alanlarını barındırıyor.

Sürdürülebilirlik yalnızca mekansal tasarım girdisi olarak değil arsa geliştirme, verimli su ve enerji kullanımı, enerji performansı ve çevresel kalitenin artırılması konularında da ele alınıyor. Uluslararası ölçekte profesyoneller ile yapılan çalışmalarla işveren, kullanıcı, tasarımcı koordinasyonunda oluşturulan prosedürler ile geri dönüşümlü malzemelerin kullanılması ve sürdürülebilirliğin yapıların yaşam sürecinde etkin bir unsur olması hedeflenleniyor. Bloklar arasındaki dolaşım alanları, yaşayan bir yerleşkenin, sert ve yeşil peyzaj alanları yerleşke içi sosyal yaşamın vazgeçilmez birer parçası olarak farklı mekansal gereksinimlere yanıt verecek şekilde tasarlanıyor. 4.000 çalışana ev sahipliği yapan, yüksek teknolojik donanımının yanı sıra yeşil bina olmasıyla da dikkat çeken Garanti Bankası Pendik Teknoloji Merkezi’nde Arı Yangın’ın 250 GPM’den 7000 GPM’e kadar uzanan ve geniş bir yelpazeye sahip FAIRBANKS NIJHUIS markalı yangın pompa grubu yer alıyor.

Pompa Grubunda temsilcisi olduğu Pentair grubuna ait Amerikan menşeli UL listeli & FM onaylı “FAIRBANKS NIJHUIS” markalı 1500 GPM, 11 bar 250 HP motor 2950 RPM değerlerinde elektrikli, 1500 GPM, 11 bar 240 HP motor 2600 RPM değerlerinde dizel, 1500 GPM 8,5 bar 150 HP motor 2950 RPM elektrikli ve 1500 GPM, 8,5 bar 183 HP motor 1760 RPM değerlerinde dizel olmak üzere 2 set Yangın Pompaları proje kapsamında kullanıldı. Ana pompaların ufak kaçaklar karşısında çalışmasının önüne geçmek adına 30 GPM, 12 bar 7,5 HP motor 2880 RPM ve 30 GPM, 9,5 bar 5 HP motor 2880 RPM değerlerinde kaçak giderme pompaları da sisteme entegre edildi. Pompalarla beraber 6” basınç rahatlatma vanaları, 6” x 8” taşma konisi, her pompa için ayrı ayrı 270 galon kapasiteli dizel yakıt tankları ile birlikte, sistem debisini belirli aralıklarla test edebilmek için 8” akış ölçerleri de dâhil olarak komple FAIRBANKS NIJHUIS firmasından temin edildi.