BEST dergisi, bina kontrol, konfor ve güvenlik sistemlerini bir arada tek bir disiplin altında toplayan ilk ve tek dergidir. Bina elektronik sistem teknolojileri alanında faaliyet gösteren tüm firmaların etkinliklerini ortak zeminde buluşturmayı amaçlayan BEST dergisi, firmalar ile müşterileri arasında bir köprü işlevi görerek sektörün gelişimini misyon edinir.

Tandem Tekstil Fabrikası’nda “Yeşil Çözümler”

Erke Tasarım

Yeşil bina danışmanlığı Erke Sürdürülebilir Bina Tasarım Danışmanlık tarafından yapılan Tandem Tekstil Fabrikası Ofis Bölümü, Amerikan Yeşil Binalar Konseyi (USGBC) tarafından verilen LEED Platinum sertifikasını “BD+C: New Construction” kategorisinde almaya hak kazandı.

Tandem Tekstil Fabrikası Ofis Bölümü, Hadımköy’de 3036 m2 alanda yapılmıştır. Projede inşaat sırasında kirliliği önlemek, bölgeden geçen su kaynaklarının ya da hatlarının korunmasını sağlamak LEED’in önem verdiği konuların başında geliyor. Erozyonu önlemek amacıyla, önlemlerin alındığı bir plan yapılmış ve bu plana dayalı olarak inşaat aşaması ilerlemiştir. İnşaat sırasında çıkan malzemelerin ayrıştırılması ve geri dönüşüm amacıyla kullanılması da bu plan dahilinde yer alıyor. Özel araca bağımlılığı azaltmak ve alternatif ulaşım yöntemlerini teşvik etmek karbon emisyonun azalmasına katkı sağlayabilmek LEED sertifikasında önemli bir yer tutuyor. Bu amaç kapsamında toplu taşıma olanakları önem kazanıyor. Proje konumu toplu taşıma olanaklarına yürüme mesafesinde olmadığı için, kullanıcılara shuttle imkanı sağlanarak toplu taşıma imkanlarına ulaşım bu şekilde gerçekleştiriliyor.

Çevreci bir ulaşım yöntemi olan bisiklet kullanımına teşvik için ise; bisiklet park yeri tasarımı ve kullanıcıların konforunu sağlamak amacıyla duş alanları oluşturmak projede dikkat edilen konular arasında yer alıyor. Tandem Tekstil Fabrikası Ofis Bölümü projesinde kullanıcı sayısının %5’i kadar bisiklet park yeri tasarlanmıştır.

Bu doğrultuda 10 adet bisiklet park yeri ile 2 adet kadın ve erkek kullanıcılar için ayrı duş, soyunma odası oluşturulmuştur. Projede, düşük emisyonlu araçların kullanımına teşvik edilmesi için, otopark kapasitesinin %5’i düşük emisyonlu araç park yeri olarak tasarlanmıştır. Bu alanlar girişlere en yakın ve en prestijli alanlara konumlandırılarak kullanıcıların teşvik edilmesi sağlanmıştır. Projede, şehirleşmelerin en büyük problemi olan ısı adası etkisinin azaltılması için çatılarda ve sert peyzaj alanlarında açık renkli materyaller seçilmiş, yeşil alanlar maksimum oranda olacak şekilde tasarlanmıştır. Su verimliliği sürdürülebilirlik açısından çok önemli ve dikkate alınması gereken konular arasında yer alıyor. Bu amaçla iç mekanlarda su tasarrufunu sağlamak için, düşük debili vitrifiye armatürler ve düşük hacimli rezervuarlar tercih edilmiştir. Bu şekilde binada % 53 su tasarrufu sağlanmıştır. Peyzaj alanlarında yerel ve sulama ihtiyacı olmayan bitkiler kullanılarak sulamadan %100 verim sağlanıyor. Aydınlatma armatürü olarak verimli armatürler olan LED ürünler tercih ediliyor. Projede kullanılan yoğuşmalı kazanlar da enerji verimliliğine katkı sağlıyor. Isıtma ve soğutma ihtiyacı yüksek COP ve EER değerlerine sahip VRV sistemleri ile sağlanıyor. Havalandırma sistemi olarak tercih edilen ısı geri kazanımlı havalandırma sistemleri ile VRV sistemleri üzerindeki ısıtma ve soğutma ihtiyaçları azaltılarak enerji performansına katkı sağlanıyor.

Projede frekans konvertörlü pompa sistemleri kullanılıyor. Projenin bütünü ele alındığı zaman, ASHRAE 90.1-2007 standardına göre yapılan bir yıllık enerji simülasyonuna dayalı çalışma sonucunda, projede %47,9 enerji verimliliği sağlanmıştır. Yenilenebilir enerji sistemi olarak sahada 48,6 kW kurulu güce sahip PV panel sistemi kullanılmıştır. PV panel sistemi binanın yıllık enerji tüketiminin %25,3’ünü sağlayarak enerji performansına katkı sağlıyor.

Aydınlatma, priz ve mekanik yükler ayrı ayrı enerji ölçüm cihazları ile ölçülerek her sistemin enerji tüketimi izlenebiliyor. Dolayısıyla enerji tüketim takibi bina enerji yönetimine katkı sağlayarak ekstra enerji tasarruf imkanları sunuyor. Geri dönüştürülebilir malzemeler (kağıt/karton/cam/plastik/metal) için işletme sırasında bina kullanıcılarının kolaylıkla ulaşabileceği alanlara geri dönüşüm çöp kutusu yerleştirilmesi tasarlanmıştır. Ayrıca bu geri dönüştürülebilir atıkların toplanması ve geri dönüşüm merkezlerine gönderilmesi için atık yönetim planı düzenlenmiştir.

Ulaşımdan kaynaklanan emisyonun azaltılması ve hammadde kaynaklarının korunması için sürdürülebilir kaynaklı malzemeler tercih edilmiştir. Bu kapsamda malzeme maliyetinin %41 ’i kadar yerel malzeme ve %20’si kadar geri dönüştürülmüş malzeme kullanılmıştır. Ayrıca daha sağlıklı iç mekanlar için düşük emisyonlu iç mekan malzemeleri kullanılmıştır. İç mekan havalandırma tasarımı ASHRAE 62.1-2007 standardına uygun olarak %30 taze hava artırımı ile yapılmıştır.

Havalandırma sistemlerinde F7 seviye filtreler tercih edilerek iç mekan hava kalitesine katkı sağlanıyor. Tehlikeli gaz veya kimyasal madde içeren alanlarda (garaj, temizlik odası) negatif basınçlandırma yapılarak mahal dışına kirli hava kaçışının önüne geçilmiştir. Yoğun kullanıcıların bulunduğu kullanım alanlarında CO2 sensörleri yerleştirilerek, kullanıcılara mahal içerisindeki CO2 yoğunluğunu takip edebilme imkanı sağlanmıştır.

nşaat süreci; iç mekan hava kalitesi göz önünde bulundurularak, SMACNA standardına uygun olarak ilerlemiş ve yönetilmiştir. Bina kullanıcılarına bireysel aydınlatma kontrolü imkanı sunacak aydınlatma kontrol tasarımı yapılmıştır. Projede HVAC tasarımı ASHRAE 55-2004 standardına uygun olarak yapılmıştır. Proje içerisinde sigara dumanı kontrolü sağlanması amacıyla proje saha dış alanlarında, binaların açıklıklarına ve hava emiş menfezlerine 8 m mesafede sigara içilmesi yasaklanmıştır.

Ayrıca binaların ana girişlerine farkındalık yaratmak amacıyla ‘belirlenen alanlar dışında sigara içilmesi yasaktır’ ibaresi olan tabelalar asılmıştır. İç mekan hava kirlilik kontrolünün sağlanması için, bina girişlerinde en az 3m uzunluğunda paspaslar yerleştirilmiş, bu sayede dışarıdaki toz ve kirliliğin içeri geçişinin engellenmesi amaçlanmıştır.