BEST dergisi, bina kontrol, konfor ve güvenlik sistemlerini bir arada tek bir disiplin altında toplayan ilk ve tek dergidir. Bina elektronik sistem teknolojileri alanında faaliyet gösteren tüm firmaların etkinliklerini ortak zeminde buluşturmayı amaçlayan BEST dergisi, firmalar ile müşterileri arasında bir köprü işlevi görerek sektörün gelişimini misyon edinir.

ENDÜSTRİYEL SOĞUTMA SEKTÖRÜNDE %100 YERLİ ÜRETİM

UZMAN TEKNİK ENDÜSTRİYEL KLİMA ÜRETİM RECEP ÇOTUK, GENEL MÜDÜR YARDIMCISI

Endüstriyel soğutma sektöründe yerli üretimi ile öne çıkan Klimexs markasının bağlı olduğu Uzman Teknik Genel Müdür Yardımcısı Recep Çotuk ile AR-GE yatırımları, işletmelere sunduğu çözümler, devam eden projeleri ve 2019 yılı planlarını konuştuk.

Sektörünüzde %100 Yerli Sermaye-%100 Yerli Üretim ile öne çıkıyorsunuz. Bu bağlamda ekonomiye nasıl bir katma değer sağlıyorsunuz?

Endüstriyel soğutma sektöründe ön plana çıkmamızın başlıca sebebi sermayemizin de üretimimizin de %100 yerli olmasıdır. Öz sermayemiz ile üretim bandımızda, ülkemiz üreticilerinden tedarik ettiğimiz malzemeleri kullanıyoruz. Bu şekilde ürünlerimize milli ürün etiketi kazandırıyoruz. Bu durum hem müşterilerimiz için dikkate alınan bir değer, hem de bizim avantajımıza olan bir durum olarak karşımıza çıkıyor.

Ürünlerimizi tamamen yerli kaynaklarla ürettiğimiz için ülkemiz makine üreticilerinin tedarik zincirinde her zaman en başlarda yer alıyoruz. İhraç edilen her makinada ürünlerimizin kullanılması ile uluslararası marka kimliği kazanıp ülkemize döviz girdisi sağlamaktayız. Bütün bunlara ek olarak evaporatif alan soğutucu cihazlarımızı 8 ayrı ülkeye ihraç etmekteyiz.

Ürün gamınız hakkında bilgi alabilir miyiz?

Hali hazırda üretim bandımızda dört ayrı ürün grubunun üretimini gerçekleştiriyoruz. Bu ürünler; Endüstriyel Pano klimaları (32 ayrı model), Asansör Klimaları, Evaporatif Alan Serinletme Cihazları, özel projeler için özel tasarım Soğutucu ve Nemlendirme sistemleri olarak sıralayabiliriz.

AR-GE yatırımlarınız hakkında bilgi alabilir miyiz?

Üretimimizde fikrin oluşması, olgunlaşması ve yıllardır gerçekleştirdiğimiz sayısız proje sayesinde edindiğimiz kazanımlarımızla birlikte ürünlerimizi güncel teknoloji seviyesine ulaştırabilmek adına AR-GE yatırımlarımızı sürdürüyoruz. İşletme olarak sektördeki tüm ihtiyaçlara eksiksiz ve hızlı cevap verebilmek için, çalışma alanları yani ‘Test Odası’ ve ‘Otomasyon Yazılımları’ çalışmalarımız sürekli hale geldi. Oluşan talepler doğrultusunda imalatını yapmış olduğumuz ürünlerimizi AR-GE birimi testlerimizden geçirip piyasaya arz ediyoruz. Son dönemde ülkemizin önemli ihtiyaçlarından birisi haline gelen İnDirect Evaporatif Alan Soğutucu cihazlar için AR-GE çalışmalarına başlama hazırlığı içindeyiz. İnovasyon çalışmalarımız ise bünyemiz de sürekli olarak devam ediyor.

Aynı zamanda şirketimiz bünyesinde ÜR-GE çalışmalarımız da mevcut. Bu çalışmanın içeriği ise mevcut ürünlerimize Modbuss iletişim terminallerini ilave ederek tek noktadan denetlenmelerine imkân sağlamaktır.

DEĞİŞEN ÜRETİM VE TASARIM ANLAYIŞLARI AVANTAJI SAĞLIYOR

Endüstriyel soğutma sektöründe sizi öne çıkaran yenilikler ve avantajlar nelerdir?

Firmaların taleplerini en doğru biçimde anlayarak özel çözüm ürünleri hazırlamak en başta gelen tercih edilme sebebi olarak öne çıkıyor. Firmalardan almış olduğumuz dönüşlere AR-GE çalışmaları yaparak cevap vermemiz de bizim önemli avantajlarımızdan biri. Devamlılığını tescil etmiş çözümün bir parçası olan ürünler ile sektöre hizmet veriyor olmak, bahane üretmeden ürün gamını sürekli büyüten bir üretici firma olarak sektörün dinamikleri arasında yer almamızı sağlıyor. Elektronik güç kontrol sistemlerinin gün geçtikçe küçülmesi, bu sistemlerin birleştirildiği panolarında gün geçtikçe küçülmesine sebep oluyor. Bununla birlikte panoların soğutulma işlevini yapacak olan soğutma sistemlerinin de küçülmesi gerekliliği günümüzde zorunlu hale geldi. Üretim ve tasarım birimimiz ise el ele verip bu ihtiyacı yakından takip ederek, müşterilerimizden gelen talepler doğrultusunda bu ürünleri hizmete sunarak sektördeki önemli bir açığı kapatıyor.

Ürün avantajları dışında işletmelere sunduğunuz çözümler nelerdir?

Ülke çapında tüm müşterilerimize hizmet veren SSH birimimiz gerekli yedek parça stoğunu bünyesinde bulunduruyor ve bakım onarım hizmetlerini müşterilerimize sunuyoruz. SSH birimimiz ülke genelinde hizmet verdiğimiz tüm firmalara ait her marka arızalı pano klimalarının orijinal yedek parça ile en makul fiyatlarla bakım ve onarım hizmetlerini gerçekleştiriyor. Oluşan bu tip talepler doğrultusunda ürünlere eklenebilecek ilave özelliklerle cihazların güncel hale getirilmesi de sağlanıyor.

Özellikle bazı işletmelerin fizik laboratuvarı bölümlerinde kullanılan yüksek maliyetli ve dışa bağımlı olduğumuz klimalar yerine, kendi tasarımımız olan ve daha ucuza mal edebildiğimiz klima ve nem kontrol sistemlerini kullanarak yatırım ve işletme maliyetlerini düşürüp, işletmemiz adına avantaj sağlıyoruz.

Bugüne kadar yer aldığınız referans projeleriniz hakkında bilgi alabilir miyiz? Önümüzdeki süreçte kesinleşmiş projeleriniz var mı?

Türk Telekom’un talepleri doğrultusunda Barantech firması ile birlikte başlatılan ve günümüze dek süregelen outdoor pano kliması projemiz halen devam ediyor. Bölgemiz firmalarının talepleri doğrultusunda keşifleri yapılan pek çok projemiz hazırlık aşamasında olup, başlangıç zamanlaması bekleniyor. Bu projeler ciddi kapasiteli alan serinletme, nem kontrol sistemleri ve üretim tesisleri klimatizasyon uygulamalarıdır.

Pano klimalarındaki hangi teknolojiler enerji verimliliğinizi artırmaya yardımcı oluyor?

Öncelikli olarak ürünlerimizde, enerji verimliliği yüksek olan bileşenleri bir araya getiriyoruz. Bu şekilde firmaların ihtiyaçları doğrultusunda soğutma yapmamızı sağlayacak otomasyon sistemine cihazlarımızı uyarlamış oluyoruz.

“2019 YILINA DAHA GÜÇLÜ BAŞLAYACAĞIZ”

Klimexs olarak 2018 yılını nasıl tamamlıyorsunuz? 2019 yılında öngörüleriniz ve planlarınız nelerdir?

Klimexs markalı ürün ve proje satışlarımızda 2018 yılının ilk 3 çeyreğinde piyasa şartlarının normal seyretmesi sayesinde olabildiğince aktif bir sezon yaşadığımızı söyleyebilirim. Ancak son çeyrekte ortaya çıkan dengesiz ekonomik tavırlar nedeniyle tüm sektörlerde yaşanan sıkıntıları bizler de yaşadık. Doğru stratejilerimiz sayesinde durağan olan durumu lehimize çevirip firmamıza ilave katma değerler sağladık. Yılın son aylarında umut ediyorum ki, kaybettiğimiz zamanı, kendimize kazanç olarak ilave edeceğiz ve bu sayede 2019 yılına daha güçlü başlayacağız.

2019 yılında sahip olduğumuz güven, bilinç, farkındalık ve saygınlık sayesinde sadece bir ürün markası değil, soyut varlıklara anlam katan bir firma olmayı hedefliyoruz. Markamızı ciddi rekabetin yaşandığı bir denizde sapasağlam bir gemi olarak tutarlı ve yıllar boyu başarıyla ilerleyebilecek bir firma yapısına kavuşturacağımıza eminim. Bu özgüvenimiz sayesinde, ürünlerimize katma değer ekleyerek satış yapabilecek durumda olacağız. Kısacası tedarikçilerimizi, bayilerimizi, perakende alıcılarımızı yani tüm paydaşlarımızı kendi şartlarımıza uydurarak daha da sağlam olarak güçleneceğiz. Kriz döneminde etkileri minimuma indirmek için, markamızın bilinen özellikleriyle istediğimiz şartlarda katma değerli satış yaparak öncelikle kendimize, sonra ülkemize miras bırakmak için ciddi anlamda çalışmalarımız devam edecektir. Düşündüklerimizi hayata geçirebilmek için, mevcut olan tecrübelerimizi ve bilgi birikimlerimizi bir havuzda toplayarak ürün haline getirip, anlam katacağız. 2019 yılında, piyasa analizleri ile sektörün neresinde olduğumuzu sürekli denetleyerek hedeflerimizin neresinde olduğumuzu görebilmeyi umuyoruz. Bu doğrultuda üretim, pazarlama ve satış politikalarını profesyonelce izleyerek hedeflerimizi katlayabileceğimize inanıyorum. 2019 yılı için marka analizimizi ve ne durumda olduğumuzu sürekli gözlemleyerek, düzgün planlama ile bütçe hazırlayarak ve bu işlemler sonucunda uygulamasını yaparak firma bazında çok daha aktif bir yıl geçirebileceğimize inanıyorum.