BEST dergisi, bina kontrol, konfor ve güvenlik sistemlerini bir arada tek bir disiplin altında toplayan ilk ve tek dergidir. Bina elektronik sistem teknolojileri alanında faaliyet gösteren tüm firmaların etkinliklerini ortak zeminde buluşturmayı amaçlayan BEST dergisi, firmalar ile müşterileri arasında bir köprü işlevi görerek sektörün gelişimini misyon edinir.

Makel, Pazarın İhtiyaç Duyduğu Tüm Ürünleri Tek Çatı Altında Sunuyor

Makel

Makel Elektrik Pazarlama Müdürü Fatih Yüzbaşıoğlu ile pazarın ihtiyaç ve beklentileri doğrultusunda, ürün yelpazelerini her yıl nasıl genişlettiklerini ve bu bağlamda sektöre ne gibi inovatif çözümler sundukları üzerine konuştuk.

Makel, elektrik ölçme, kontrol ve dağıtım sistemleri ile ekipmanları ve aydınlatma ürünleri konusunda Asya, Avrupa ve Afrika’da bilinir bir marka haline gelerek sektördeki öncü firmalar arasında yer almayı planlıyor.

Pazarın ihtiyaç ve beklentileri doğrultusunda ürün yelpazesini her yıl genişleten Makel, anahtar-priz ürünlerinden şalt ve endüstriyel ürünlere, akıllı bina otomasyon sistemlerine kadar tek bir çatı altında birçok ürünü iç ve dış pazarlarda müşterisine sunuyor.

Yakın dönemde ‘Led Aydınlatma’ ürünleri konusunda yatırım yapan ve kısa bir süre içerisinde güçlü müşteri ağı sayesinde pazarda kendine haklı bir yer bulan Makel, aydınlatma ürünlerini yüzde yüz yerli marka olarak üretiyor. Bu konudaki yatırımlarını arttıran Makel led aydınlatma ürünleri için TSE Belgesi de almaya hak kazandı. Üretim kalitesini ve hızını arttırmak amacıyla 2007 yılından itibaren otomasyon konusunda yaptığı çalışmalara ağırlık vererek üretimi manuel olmaktan büyük ölçüde çıkarttı.

Edindiği tecrübe ile otomasyon makinelerini kendi bünyesinde yapmaya başlayan Makel üretimi hızını ve kalitesini her geçen gün arttırmaktadır.

Makel, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından da onaylanan “ARGE Merkezi” ile Ar-Ge çalışmalarını 2013 yılında tek bir çatı altında birleştirdi.

Tüketici beklentilerinin son derece hızlı geliştiği ve farklılaştığı günümüzde artık ürünlerin sadece mekanik fonksiyonelliği değil, görselliği, teknolojik özellikleri de önem kazandı. Bu nedenle geleceğe daha emin adımlarla ilerlemek, yeni ve akılcı teknolojiler geliştirebilmek, bu kriterleri görsellikle desteklemek ve satılabilir katma değerli ürünlere çevirerek müşteriye beğendirmek çok önem taşıyor. Toplam 1.750 m2 alana sahip olan Makel Ar-Ge Merkezi, yüksek gerilim ve akım laboratuvarı ile sayaç test ve geliştirme laboratuvarına sahip. Yüksek gerilim ve akım laboratuvarı ile sektörde büyük bir yatırıma sahip olan Makel, ürünlerinin kalite testlerini kendi bünyesinde yapıyor. Makel Ar-Ge Merkezi Üniversite-Sanayi İş birlikleri konusunda oldukça kapsamlı projeler yürütüyor.

Yapılan bu tüm çalışmalar yenilikçi yönümüzü olumlu yönde etkileyip ulusararası düzeyde de kabiliyetlerimizi ortaya koyma şansını tanıyor. Bu anlamda gerek Tübitak gerekse de üniversite, IEE Kulüpleri ve akademisyenlerin referanslarıyla Ar-Ge Merkezi ve akıllı ev teknolojisi konularında seminer veriyor. Örneğin, Manchester’da düzenlenen IEEE PES Powertech konferansında Makel olarak; University of Manchester merkez yerleşkesinde düzenlenen “Grid Responsive Society Through Building Automation Systems – GreSBAS” konulu özel oturumda “Building Automation Solutions for Smart Grid Applications and Possible Improvements” konulu bir sunum gerçekleştirdik ve oldukça yoğun ilgi gördü. Ayrıca ICSG 2018 Kongre ve Fuarı’nda “Identification and Comparison of Power and Energy Management Capabilities of Distributed Energy Resources” başlığında gerçekleştirilen sunum “en iyi makale” ödülüne laik görüldü.

Makel, Ekonomi Bakanlığı tarafından “Turquality Marka Destek Programı’na seçilen bir firma. “Turquality Marka Destek Programı” hakkında bilgi alabilir miyiz?

Yurtdışı pazarlarında izlediği başarılı satış ve pazarlama politikaları sayesinde ihracat yaptığı ülkelerin birçoğunda kalite, fiyat ve satış sonrası servisi ile tercih edilen bir marka olan Makel, Ekonomi Bakanlığı tarafından ikinci dönem “Turquality Marka Destek Programı’na seçilen firmalardan biridir. Geniş ürün yelpazesi ile yurtdışı fuarlarda ürünlerini müşteriyle buluşturan Makel, hedeflediği büyüme rakamlarına dış pazarlarda yaşanan siyasi ve ekonomik koşullara rağmen ulaşmayı başarıyor. Başta fuarlar olmak üzere hedef ülkelerde yapılan reklam kampanyaları, sosyal medya projeleri, Yandex, Google üzerinden yapılan tanıtım çalışmaları, endüstriyel tasarım tescili, marka tescili, patent, pazar araştırmaları, showroom harcamaları konusunda destek alıyor. Başta Rusya ve Ukrayna olmak üzere markalaşma yolunda birçok ülkede faaliyet gösteriyor. Bu ülkelerde şirketleşme ve iş ortaklarına daha kaliteli bir hizmet için depoların kurulması yönünde atılan adımlar büyüme stratejileri ile destekleniyor.

Yeni nesil grup prizleriniz ve anahtar gruplarınız hakkında bilgi alabilir miyiz?

Yaşam alanlarımızdaki detaylar bizler için önemlidir. Seçimlerimiz bulunduğumuz ortama değer katıyor. Makel yeni nesil grup prizler ihtiyaçlarımızı pratik, çok amaçlı ve özgür kullanım seçenekleri ile sağlıyor. Çocuk korumalı ve askı aparatlı ürünlerimiz mevcut.

Yeni nesil grup prizlerin ışıklandırması ledden oluşuyor. En büyük avantajlarından biri priz üzerinde bulunan açma kapama düğmesinin darbelere karşı dayanıklı olmasıdır. Makel, üst segment grubunda Cellia, Lumia ve Modüler Seri, standart ürün serilerinde ise tasarımları ve kalitesi ile dikkat çeken Karea, Defne, Manolya ve son olarak pazara sunulan Lunis modelleri ile geniş bir ürün yelpazesi sunuyor.

Yaşamındaki tüm ayrıntıların özel olmasını hedefleyenler için özel olarak tasarlanan Cellia anahtarpriz serisi zarif, ince tasarımı ve her zevke hitap edecek çerçeve ve tuş renkleri ile üst segment grubunda en iddialı ürünlerimizden biridir.

Cellia ürünleri günlük yaşamda önemli bir yer tutan ışık, enerji ve veriye ulaşma işlevini mükemmel yerine getirerek, bir anahtar-priz grubunun ötesinde tüm beklentileri en iyi şekilde karşılayacak şekilde dizayn edildi. Cellia anahtar-priz serisi, alanında dünyanın en saygın bağımsız kalite kontrol onay kuruluşlarından biri olan Alman VDE Prüf-und Zertifizierunginstitut GmbH VDE Testing and Certification Institute” tarafından, kullanım süresi, ürün yüzeyi kalitesi ve ürün dayanıklılığı testlerinden başarı ile geçerek Alman – VDE Firması tarafından verilen “QLabel” ve Gold Quality’’ ünvanını kazandı.

Yeni Ürünler: Manolya ve Lunis

Son dönemde pazara sunulan Manolya ve Lunis oldukça ilgi gördü. Her iki ürün serisi de sade tasarımları ile dikkat çekerken, 13 adet renk seçeneği ayrıca krem ve beyazdan oluşan ana renkleri, canlı renk alternatifleri, fonksiyon çeşitliliği, yatay ve dikey çerçeve özellikleri ile ev ve iş yerleri için dekorasyon ihtiyaçlarına kolaylıkla cevap verebilecek uygunlukta bir üründür. Birçok kullanım amacına cevap veren fonksiyonlara sahip yeni Lunis serisi, içerisinde aynı zamanda mobil cihazların şarj edilebilmeleri için USB güç kaynağı bağlantısı da sunuyor.

Bu ürün ile adaptör gerektirmeden akıllı telefon, tablet gibi cihazları şarj etmek güven ve kolaylık sağlıyor. Çevre duyarlılığı gibi kriterler doğrultusunda geliştirilerek mekânlara enerjisini yansıtmayı amaçlayan bu seri eşsiz yüzeyi ve dayanıklı malzemesi sayesinde tüm mekânlarda rahatlıkla kullanım imkânı sağlıyor.

Makel’in akıllı bina otomasyon sistemi olan “SmartHome” nedir? Kullanıcılara ne gibi avantajlar sağlar?

Günümüzde yaşanan dijital dönüşüm ve bunun teknolojiye olan etkisi gün geçtikçe artıyor. Bu dönüşümün aslında en güzel etkisini akıllı binalarda yani ofisler ve evlerde görüyoruz.

Yapılar bir taraftan akıllanırken diğer taraftan da yerkürenin ihtiyaç duyduğu çevreci özellikleri kendinde daha çok barındırmaya başladı. Bir ev veya binada akıllı teknolojilerin kullanılmasının belli başlı nedenleri ise; Uzaktan erişim, senaryo, otomatik çalışma, zamanlama sağlıyor olmasıdır.

Konfor gereksinimlerinin yanında, yaşam alanlarına değer katmak için de birçok ev sahibi, firma sahibi ve müteahhit tarafından da projelerine akıllı ev ve bina otomasyon sistemleri uygulamaları yapılıyor. Makel SmartHome olarak, birçok ülke ve ilimizde çok farklı projelerde, çok çeşitli amaçlarla KNX akıllı bina otomasyon sistemi ürünlerimizi görüyoruz. Birçok uygulama firması gerek yerli üretim olması gerekse sunduğumuz çözümler nedeniyle tercih sebebi olarak markamızı görmesi, kısa sürede bu sektörde ciddi çalışmalar yapmamızı sağlamıştır.

Anahtar priz seçerken dikkat edilmesi gereken detaylar nelerdir?

Evlerimizde yaşam kalitemizi ve konforumuzu arttırmanın yollarından biri de elektrik tesisatının ve aksamlarının sağlam, güvenli ve ihtiyacımızı karşılayacak şekilde dizayn edilmiş olması. Dekorasyon ya da mimariden bahsedildiğinde pek de ilk akla gelmeyen görünmez ayrıntılar arasında elektrik aksamlarını sayabiliriz.

Oysa telefonunuzu şarj ederken kullandığınız prizin konumu bile konfor düzeyinizde fark yaratan unsurlardan biri, tepe ışığını açıp kapamanızı sağlayan anahtarın sıradan olmaması da dekorasyonunuza estetik olarak katkıda bulunabilir. Her ne kadar geri planda kalsalar da aslında düşündüğünüzde elektrik kullanılan her yerde, yani bugünün yaşam koşullarında her odada günlük yaşantınızda en çok kullanılan gereçlerin başında geliyor anahtar ve prizler. Temel aydınlatma elemanları olan ve her odada kullanılan tepe ışıklarını yakmaya yarayan anahtarlar ya da diğer adıyla elektrik düğmeleri ve evdeki elektrik ihtiyacımızı karşılamamızı sağlayan prizler yaşam alanlarımızda en çok kullandığımız elektrik gereçleri arasında yer alıyor.

Anahtar priz ürün gruplarında bugün artık herkesin sadece elektrikçilerde değil, tüm yapı marketlerde ya da internet mağazalarında kolaylıkla bulabileceği pek çok model ve seçenek var. Dekoratif açıdan genellikle priz ve anahtarların aynı model olması tercih ediliyor ama geçtiğimiz yıllarda aynı modellerin farklı renklerinin bir araya gelmesiyle oluşturulan şık kombinasyonlar da yaygınlaşmaya başladı.

Bu tarz elektrik aksamlarında kaliteden ödün vermeden gerekirse biraz pahalı olan modellerin tercih edilmesini her zaman tavsiye ediyoruz. Düşük kaliteli ürünler zamanla yıpranıp yerlerinden oynayabiliyor. Bu da hem güvenlik açısından riskli hem de can sıkıcı olabilir. Bu yüzden daha kaliteli malzeme ve kaliteli ürünleri tercih etmekte her zaman fayda var.

Kalite laboratuvarı konusunda ülkenin en gelişmiş laboratuvarlarından birine sahip olan Makel, ürünlerinin kalite testlerini kendi bünyesinde yapmaktadır. TSE’nin kendi dışında onaylı laboratuvaralarından biri olan Makel aynı zamandan Alman VDE onaylı laboratuvarlarından biridir.

Söz konusu elektrik ise bazı kritik noktalara dikkat edilmesi gerekiyor. Bunları aşağıdaki gibi sırayalabiliriz;

Kablo Bağlantıları;

Huni şeklindeki kablo terminal girişleri, kabloları doğrudan terminale iletecek olan ürünler seçilmesi kısa devre ve elektrik şoku riskini en aza indirecektir. Böylelikle istenmeyen kazaların önüne geçilecek ve güvenli bir şekilde kullanım sağlanabilir.

Islak Alanlar;

Eğer banyo, tuvalet gibi ıslak alanlarda kullanılacaksa, su ile temasında kaçınılması gerekiyor. Bunun için kapaklı prizler alınması daha uygundur. Böylelikle su ile temasından korunacak ve olası elektrik yangınların önüne geçilebilir.

Anahtar Montajları;

Anahtar montajları oldukça önemli unsurlardan biridir. Yanlış yapılan bağlantılar, kısa devre yaptırabilir. Eğer anahtar montajını kendiniz yapacaksanız, kolay montaj yapılan anahtarlar seçebilir.

Çocuklu Evler;

Eğer çocuklu bir evde yaşıyorsanız, prizlerin konumu oldukça önemlidir. Bunun için prizlerin montajını çocukların ulaşamayacağı yerlere yapabilir, priz seçimlerinizi kapaklı olarak tercih edebilir. Veya çocuk korumalı prizleri aldığınız takdirde, çocukların elektrikle temasının önüne geçebilir.

Güvenilir ve Sağlamlık;

Özellikle anahtar priz tasarımlarında kuvvetli tutuş özelliğine dikkat edilmeli. Özellikle priz seçimlerinizde kuvvetli tutuşlar, priz yuvasının yerinden çıkmasını önleyecektir. Prizlerin yerinden çıkmasını önlemek, olası bir temas sonucu oluşacak elektrik kaçaklarını ve priz yuvasının bozulmasını önlebilir.

Dimmer Anahtar Seçimi;

Dimmer anahtarlar hem elektrik tasarrufu sağlayacak hem de istenilen seviyede aydınlatma sağlar. Kullanımı ise oldukça güvenlidir.

Dekoratif Olması;

Bir anahtar priz serisinin renk yelpazesi ne kadar geniş ise, kullanıcı ev dekorasyonuna uygun kombinasyonu yapma olanağına o kadar yakındır. Ayrıca ev dekorasyonuna uygun seçilen anahtar prizler, daha sonrasında tekrar söküp takma işlemini gerektirmiyor.

 

Fabrikanızda enerji verimliliğini artırıcı ne tür proje ve uygulamalar gerçekleştiriyorsunuz?

Fabrikamızda %80 LED aydınlatmaya geçtik. Ayrı belli bölümlerde akıllı bina otomasyonu uygulamalarını projelendirerek hayata geçirdik. Bu şekilde başta aydınlatma kontrolü olmak üzere iklimlendirme dâhil birçok fonksiyonu kontrol altına alarak verimliliği arttırıcı çalışmalar gerçekleştirdik.

Pazar payınızı artırmak adına ne tür faaliyetlere ağırlık verdiniz? 2018 yılı hedeflediğiniz gibi geçiyor mu?

Gerek iç gerekse de dış pazarda müşteri sayımızı arttırmak ve yeni pazarlar oluşturmak adına yoğun çalışmalar yapmaktayız. Satış arttırıcı tüm faaliyetleri pazarlama konuları ile destekliyor ve müşterilerimize bu konuda gerekli tüm destekleri vermeye çalışıyoruz. Satış arttırıcı kampanyalardan, fuarlara, tematik seminer ve konferanslara sponsor olmaktan, mimari ofis ziyaretlerine kadar birçok alanda ürünlerimizi ve markamızı tanıtarak olmadığımız farklı kanallara nüfuz etmenin stratejisini oluşturuyor ve bunu birçok noktada aksiyona çeviriyoruz. Özellikle bu stratejilerle oluşan aksiyonları sosyal medya faaliyetleri ile destekliyoruz. Şu anda sektörde Facebook, Instagram ve Linkedin gibi değişik sosyal medya hesaplarında gerek takipçi sayısı gerekse de etkileşimlerde oldukça iyi durumda olduğumuzu söyleyebilirim.