BEST dergisi, bina kontrol, konfor ve güvenlik sistemlerini bir arada tek bir disiplin altında toplayan ilk ve tek dergidir. Bina elektronik sistem teknolojileri alanında faaliyet gösteren tüm firmaların etkinliklerini ortak zeminde buluşturmayı amaçlayan BEST dergisi, firmalar ile müşterileri arasında bir köprü işlevi görerek sektörün gelişimini misyon edinir.

YÜKSEK ENERJİ TÜKETİMİNE TEKNOLOJİK ÇÖZÜM

PANASONIC ECO SOLUTIONS TÜRKİYE SEMAVİ AKIN, ELEKTRONİK ÜRÜN AR-GE MÜDÜRÜ

Isıtma, havalandırma ve iklimlendirme (HVAC) sistemleri, binaların enerji tüketimlerinin %60’tan fazlasını oluşturuyor. HVAC ve KNX termostatlar sahip oldukları teknoloji ile bu yüksek enerji tüketimine çözüm oluyor.

İnsanların HVAC ihtiyaçları, ülkelere ve binaların yapısına göre değişiklik gösteriyor. KNX dünya çapında HVAC sistemlerinin birçoğuna doğrudan veya gateway üzerinden çözümler sunuyor. Bu da diğer otomasyon sistemlerine göre büyük bir rekabet avantajı sunmakla beraber, KNX ürünlerinin bu çeşitliliğe hitap edebilir özellikte olmasını zorunlu kılıyor. Yerden ısıtma, radyatörler, fan coiller, VRV/VRF sistemleri ve klimalar gibi birçok farklı ihtiyaca hitap edebilen HVAC ürünleri bulunuyor. Bu ürün çeşitliliğinin yanına farklı müşterilerin ihtiyaçları da konulduğunda, KNX HVAC kontrolünün ana bileşenlerinden olan KNX termostatların da tüm ihtiyaçlara hitap edebilecek özelliklere sahip olması gerekiyor. Verimli ve sorunsuz bir HVAC sistemi için termostatın doğru bir şekilde devreye alınması hayati bir önem taşıyor.

Termostatın Montaj Yeri

Termostatı iyi bir konuma yerleştirmek önemlidir. Örneğin, bir radyatörün üstüne, bir fırının veya şöminenin yanına veya güneşin ısıtacağı yerlere monte edilmemesi gerekiyor. Bu yapıldığında, termostatın etkisi azaldığından istenmeyen durumlar oluşabiliyor. Termostat, sıcaklık ölçümünün hızlı değişimlerden etkilenmemesi için, tercihen zeminden yaklaşık 1 ila 1,5 metre yüksekliğe ve kapı ile pencerelerden uzağa monte edilmesi gerekiyor.

Isıtma Ve Soğutma Modlarının Ayarlanması

Zamana veya binanın kullanım durumuna göre farklı ayar derecelerine geçmenin en kolay yolu (konfor, evde), (dışarıda), (gece), (donma, aşırı ısınma koruması) modlarının ayarlanmasıdır.

“Konfor/evde” modu, bina içerisinde normal yaşam esnasında kullanılırken “gece” modu, bina sakinleri uyurken kullanılıyor. Eğer ısıtma kontrolü yapılıyor ise “gece” modunda sıcaklık biraz azaltılıyor.

Binada bulunulmayan durumlarda ise “dışarıda” modu aktif olduğundan sıcaklık daha da aşağılara çekilerek enerji tasarrufu sağlanıyor. “Donma” veya “aşırı ısınma” modları, bina uzun süre kullanılmayacaksa devreye giriyor. Bu modun amacı binayı korumaktır. Kış aylarında boruların donmasını önlemek için bina düşük, ancak sabit bir sıcaklıkta tutuluyor. Bu modlar için atanacak olan sıcaklık değerleri tespit edilirken, sistemin kendini yeniden konfor moduna alma hızı dikkate alınmalıdır. Aksi durumlarda eve gelindiğinde ortamın ısınması veya soğuması çok uzun zaman alabilir.

Kontrol Algoritmasının Seçilmesi

HVAC kontrolü yapılırken farklı kontrol algoritmalarına ihtiyaç duyuluyor. Kullanılan HVAC cihazlarına göre doğru kontrol tipi seçilmelidir. KNX termostatlarda PI, PWM ve aç/kapa kontrol seçenekleri bulunuyor. PI (Oransal İntegral Kontrol), istenilen sıcaklık ve mevcut sıcaklık arasındaki hatanın büyüklüğünü zamana bağlı olarak hesaplayarak %0 ile %100 arasında bir kontrol değeri üretiyor. Basit anlamda, oda sıcaklığı ve istenen sıcaklık arasındaki fark ne kadar büyük olursa, çıktı o kadar büyük oluyor. Bu, oda sıcaklığına yaklaştıkça azalıyor. Kullanılan ısı kaynağı, odanın ısı yalıtımı gibi özellikler değerlendirilerek parametre ayarlarının yapılması gerekiyor.

PWM (Sinyal Genişlik Modülasyonu), yukarıdaki PI değerine bağlı olarak bir açma kapama sinyali kullanıyor. PWM, %0 – %100 arasındaki PI çıkışını 1 bitlik bir PWM çıkışına dönüştürerek, açma / kapama valfli sistemlerde kullanılmasını sağlıyor. Tam olarak PI ile aynı şekilde çalışıyor. PI çıkışı %10 ve PWM döngüsü 10 dakika ise, çıkış 1 dakika açık ve 9 dakika kapalı olacak şekilde çalışıyor. “Açık kapalı”, en basit kontrol şeklidir. Isıtma sistemleri düşünüldüğünde ortam sıcaklığı istenilen değeri geçtiyse çıkış kapatılır ve eğer sıcaklık istenilen değerin altına düşerse çıkış tekrar aktif edilir. Çıkış, istenilen değerdeyken açık ve kapalı konumlar arasında salınımını durdurmak için, çoğu kontrolün bir histerezis parametresi vardır. Bu, ayar noktasından normalde 1 derece olan bir üst ve alt ofset ayarlayarak çalışır. Üst limit aşıldığında, sıcaklık alt limitin altına düşene kadar çıkış açılmıyor.

Rahat ve enerji tasarruflu bir HVAC kontrolünü kolayca elde etmek için, monte edilecek ısıtma ve soğutma sistemlerinin tipi ve evin nasıl kullanılacağı gibi özellikler hakkında mümkün olduğunca bilgi sahibi olarak termostat parametrelerini bu bilgilere göre seçmek kullanıcılara birçok yarar sağlıyor. Sistem bu şekilde kullanılarak potansiyelini maksimum seviyede kullanılıyor.