BEST dergisi, bina kontrol, konfor ve güvenlik sistemlerini bir arada tek bir disiplin altında toplayan ilk ve tek dergidir. Bina elektronik sistem teknolojileri alanında faaliyet gösteren tüm firmaların etkinliklerini ortak zeminde buluşturmayı amaçlayan BEST dergisi, firmalar ile müşterileri arasında bir köprü işlevi görerek sektörün gelişimini misyon edinir.

SU SOĞUTMALI VRV IV ÇOK KATLI PROJELERİN TERCİHİ

DAIKIN

Daikin’ın 2017 yılında piyasaya sürdüğü su soğutmalı VRV-IV W+, düşük enerji tüketimi ve az yer kaplayan kompakt yapısı nedeniyle ofis, otel ve rezidans gibi çok katlı projelerin tercihi oldu. Soğutucu akışkan borusu mesafelerinin, hava soğutmalı sistemin kullanımını geçersiz kılabildiği çok katlı binaların yanı sıra dış ünitelerin montajında alanın yetersiz olduğu yapılarda en iyi sonuçları veren ürün, otel gibi düşük ses seviyesi gerektiren projeler için de ideal bir seçenek olarak öne çıkıyor.

Daikin VRV-IV W+ serisinin son derece kompakt ve hafif bir tasarıma sahip oluşu 0,5 metrekareden daha küçük bir alana montaj imkanı yaratıyor. Bu sayede üst üste monte edilerek alandan maksimum tasarruf sağlanabiliyor. Daikin patentli, kullanıcı ve enerji dostu yeni nesil Değişken Soğutucu Akışkan Sıcaklığı (VRT) teknolojisi, değişen dış ortam sıcaklığına ve içortam sıcaklığına bağlı olarak, kompresör hızının ve çevrimde dolaşan soğutucu akışkanın evaporasyon sıcaklığının ayarlanmasını sağlıyor. Böylece kompresörün optimum hızlarda çalışması sağlanıyor. Bu da enerji verimliliğini yüzde 28 oranında artırıyor. İlk kez Daikin tarafından kullanılan VRT teknolojisi, Daikin VRV IV ailesinin tüm ürünlerinde olduğu gibi, su soğutmalı VRV-IV W+ serisinde de bulunuyor. Daikin, rakiplerinden öne çıktığı bu teknolojiyle projelerinde daha yüksek enerji verimliliği ve düşük çalışma maliyeti sağlamış oluyor. Yüksek EER ve COP enerji verimliliği seviyeleri sunan 8-10 HP dış üniteler ve yeni geliştirilen 12-14 HP dış ünitelerin kombinasyonlarıyla 42 HP(120 kW) kapasite imkanı sunan ürüne 64 adet VRV içünite bağlanabiliyor. Şık tasarıma sahip içüniteler; klima santralleri, sıcak su sağlayan hydrobox’lar, güneş enerjisi paneli ve hava perdelerine bağlanarak toplam bir çözüm sunuyor.

İçortamda montaj edilmesine rağmen çalışma sesi son derece düşük olan cihaz, bu nedenle sese duyarlı alanlar için uygun bir ürün olarak öne çıkıyor. Su Soğutmalı VRV-IV W+ serisi, istenirse jeotermal enerjinin kullanılmasına olanak veren bir dizayna sahip. Düşük soğutucu akışkan seviyeleri sayesinde enerji verimliliğini yukarıya taşıyan ürün, CO2 emisyonlarını azaltmayı başarıyor.

Elektrikten Büyük Tasarruf

VRV-IV W+’da 2 aşamalı bir ısı geri kazanım özelliği kullanılıyor. İlk aşama, soğutucu akışkan sisteminde gerçekleşiyor ve yalnızca ısı geri kazanım ünitelerine uygulanıyor. Soğutma moduna geçildiğinde ise içünitelerden atılan ısının tamamı, ısıtma ihtiyacı olan alanlardaki ünitelere transfer edilerek, enerji verimliliği en üst düzeye çıkarılıyor. Bu sayede elektrik maliyetleri büyük ölçüde düşüyor. Soğutucu akışkan borular için üstten veya alttan bağlantı yapabilme seçim imkanı sunan montaj avantajının yanı sıra, servis yapılabilecek parçalara kolay erişim için dönebilen anahtar kutusu, ürünün özellikleri arasında yer alıyor.

Benzersiz sıfır ısı dağılımı ilkesi, teknik odadaki havalandırma veya soğutma ihtiyacını ortadan kaldırarak, montaj esnekliğini en üst düzeye çıkarıyor. Cihazda standart olarak sağlanan değişken su akışı kontrolüise sirkülasyon pompası vasıtasıyla aşırı enerji kullanımını düşürüyor. Gerektiğinde su debisini azaltan bu özellik, enerji tasarrufuna odaklanıyor. Isı geri kazanım seçeneğinde yer alan ve 16 port’a kadar çıkan multi BS kutuları da montaj süresini büyük ölçüde kısaltarak zamandan tasarruf sağlıyor.