BEST dergisi, bina kontrol, konfor ve güvenlik sistemlerini bir arada tek bir disiplin altında toplayan ilk ve tek dergidir. Bina elektronik sistem teknolojileri alanında faaliyet gösteren tüm firmaların etkinliklerini ortak zeminde buluşturmayı amaçlayan BEST dergisi, firmalar ile müşterileri arasında bir köprü işlevi görerek sektörün gelişimini misyon edinir.

ISI POMPASI İLE İDEAL İKLİMLENDİRME SAĞLANIYOR

BAYMAK

Dünya iklimlendirme pazarında henüz küçük bir yere sahip olan ısı pompaları, sağladığı yüzde 75’e varan enerji tasarrufu ve verim ile kullanım alanlarında farklılaşmaya başlarken, dört mevsim ideal iklimlendirme sağlıyor. A++ sertifikasyonuna sahip Baymak Isı Pompası geleceğin iklimlendirme cihazı olmaya hazırlanıyor.

Tüm dünyada hızla benimsenmeye başlanan yenilenebilir ve temiz enerji politikaları kapsamında Isı Pompaları giderek önemli bir yere sahip olmaya başlıyor. Kısa süre önce bazı Akdeniz ülkelerinde zorunlu hale getirilen yeni binalarda ısı pompaları kullanımı, ülkemizde de yaygınlaşmaya başladı. Yeni bir teknoloji olmasına rağmen sağladığı yüksek enerji verimliliği ile geleceğin iklimlendirme cihazı olarak tanımlanan ısı pompaları sağladığı yüzde 75’e varan enerji tasarrufu ile ısıtma, soğutma ve kullanım sıcak suyu ihtiyacını tek cihaz ile karşılıyor. Şu anda özellikle Ege ve Akdeniz bölgelerinde başta otel ve büyük ticari işletmelerde sıkça görülen ısı pompaları giderek nihai kullanıcıların da tercihi ile evlerde kullanılmaya başlıyor.

İklimlendirme ve soğutma ürünlerinin, Avrupa ve uluslararası standartlara göre performans derecelendirmelerini onaylayan Eurovent tarafından en yüksek verimlilik derecesi olan A++ sertifikasyonuna sahip Baymak Isı Pompası geleceğin iklimlendirme cihazı olmaya hazırlanıyor. Baymak “Yenilenebilir Enerji Grubu”nun bir üyesi olan Isı Pompası Ailesi genellikle ticari işletmelerde güneş enerjisi ile kullanılan “Monoblok Endüstriyel Tip”, “Evsel Tip Split ve Monoblok Inverter” ve havuz suyu kullanımı için “Monoblok Spa” ürünlerinden oluşuyor. Böylece ısı pompası sistemlerinin her alanını kapsıyor.

Enerjisini havadan sağlayan hava kaynaklı ısı pompaları, ısıyı havadan absorbe eden konderser ve ısıyı mahale vermek için kullanılan ısı eşanjörüyle çalışıyor. Soğutucu gaz çevrimi sayesinde havadan alınan ısının transferi yapılabiliyor. Sistemin çalışması için düşük miktarda enerjinin yeterli olduğu ısı pompasında, dış ünite enerjiyi belirli bir sıcaklıkta alıyor, (bu sıcaklık soğutucu gazin kompresör ile sıkıştırılması ile yükseltiliyor) ardından sistemde kullanılan ısıtma suyuna bu sıcaklığı aktarıyor. Isınan su ısıtma sistemi, radyatör veya fan coil üniteleri içinde dolaşım sağlayarak binanın tüm ısı ihtiyacını karşılıyor. Yazın aynı çevrimin tersten çalıştırılması ile fan-coiller aracılığı ile soğutma da sağlanabiliyor.

Soğutma çevrimi prensibiyle çalışan ısı pompası düşük elektrik tüketimiyle yüksek enerji üretimi sağlıyor. Isı pompaları 1 kW enerji harcamasına karşılık 4 kata ulaşan enerji üretimi sağlıyor. Türkiye’de özellikle sıkça kullanılan LNG ile karşılaştırıldığında tüketim oranının 4 kata kadar azaldığı görülüyor. Benzer bir karşılaştırma elektrikli kombi ile yapıldığında ise benzer oranlar görülüyor. Karşılaştırmaya göre 16 kW’lık bir elektrikli kombi doğrudan 16 kW elektrik kullanır ancak 16 kW’lık bir ısı pompası harcayacağı enerjinin sadece 4 kW’ını elektrikten geri kalanı havadan temin eder. Havadan aldığı enerjiyle ısı verimliliğini artırır ve 16 kW’a tamamlar. Özellikle ısıtma ve soğutma ihtiyacının karşılamak için kullanılan ısı pompaları inverter olması sayesinde üzerindeki sıcaklık sensörlerinden aldığı bilgiye göre mahalin o anki ihtiyaç olduğu ısıtmayı veya soğutmayı sağlayarak yalnızca evin veya işletmenin ihtiyacı kadar elektrik tüketir. Bu sayede istenen konfor minimum elektrik sarfiyatı ile karşılanır.

ÜÇ FARKLI MOD İLE KULLANICI İSTEKLERİNE YANIT VERİYOR

Yeni nesil Baymak Isı Pompası haftalık ve günlük olarak programlanabiliyor. Üç farklı mod ile de kullanıcısının isteklerine cevap verecek ideal ortamı sağlıyor. Bunu yaparken de enerji tasarrufunu merkeze alıyor. Sessiz Mod ile geceleri, sessiz çalışma seçeneği sunarken elektrik tüketimini de minimum seviyede tutar. Diğer yandan iki farklı ortam için gerekebilecek çıkış suyu sıcaklıklarını birbirinden bağımsız olarak ayarlayabiliyor. Kullanım sıcak suyunda ise boyler içindeki durgun suda oluşabilecek bakterilerin oluşmasına önlem olarak suyun sıcaklığını çok kısa süre içinde 60°C seviyelerine çıkarıp su içindeki zararlı bakterileri öldürür. Bu sayede sıcak suyun uzun süre temiz ve sağlıklı muhafazası sağlanır.

Yeni nesil Baymak Isı Pompaları tasarım yönüyle de öne çıkıyor. Özellikle ev kullanımları için ince ve fonksiyonel tasarım detaylarına sahip Baymak Isı Pompası, kurulum ve kullanımında evin yapısına kolayca uyum sağlıyor. Monoblok serisinde ürünün kompakt olması sayesinde dış ortamda, split modellerinde ise iç ünitede uzun borulama mesafesi sayesinde kolay kuruluma imkan sağlıyor. Buna ek olarak LCD ekranlı kontrol paneli, sinyal kablosunun 150 metreye kadar kullanılabilmesi sayesinde kullanıcının istediği yere kablo ile taşınarak kullanım kolaylığı sağladığı gibi istenildiği takdirde bulunduğu odanın ortam sıcaklığına göre oda termostatı olarak da çalışabiliyor. LCD ekran sayesinde kullanım fonksiyonları kontrolü,çalışma durumu, operasyon parametrelerinin takibi kolaylıkla sağlanıyor.

Yeni nesil Baymak Isı Pompaları özel tesisat ekipmanları ile kullanıldığında daha da verimli bir şekilde çalışıyor. Buffer Tank, sistemde sıcak su biriktirmek sureti ile ısı pompasının sıcak su için çalışması anında ısıtma sisteminin daha verimli işletimini sağlıyor. Ayrıca ısı pompasının devreye geçme sürelerini azaltacağından elektrik sarfiyatını azaltıyor. Genleşme Tankı, sistemdeki ufak basınç dalgalanmalarına karşı sistemi koruyor. Sirkülasyon pompası, uzun sirkülasyon tesisatlarında ısıtma suyunun dolaşım verimini arttırıyor. Bu sayede kullanıcıya ısıl konfor sağlıyor.

INVERTER MONOBLOK VE SPLİT TİP ISI POMPALARI

Geniş kapasite seçeneği sunan “Monoblok” (5, 7, 9, 12,14, 16 kW), “Split” (6, 8,12,14,16 kW) ısı pompaları ısıtmada 60 derecede, soğutmada 5 dereceye varan sıcak su çıkışına sahip.
Yeni nesil DC inverter kompresör teknolojisi, daha sessiz, ekonomik ve enerji tasarruflu çalışıyor. Radyatörlerden ısıtma, fan-coil üniteleri ile “sadece ısıtma”, “sadece soğutma”, “boylerler ile sadece kullanım sıcak suyu”, “ısıtma-kullanım sıcak suyu-soğutma” ve sadece kullanım sıcak suyu olmak üzere beş farklı işletim modunda kullanılabiliyor.

Haftalık otomatik lejyonella koruma fonksiyonuna sahip Inverter Monoblok ve Split Tip ısı pompaları özellikle müstakil evler, daireler ve villa tipi sıcak su hazırlama, ısıtma ve soğutma kullanımları için uygun…

MONOBLOK SICAK SU ISI POMPALARI

Üç farklı kapasite (19 kW,38 kW,45 kW) seçeneğiyle yüksek miktarlarda sıcak su gerektiren otel,işyeri gibi mahallere kullanım sıcak suyunun hazırlanması için kullanılıyor. Max. 60 derece çıkış suyu sıcaklığına kadar ulaşan ve tek bir dış üniteden oluşmaktadır.

Özel tasarımlı eşanjörü sayesinde şebeke suyu ile kullanma imkanı

• WiFi özelliği ile uzaktan kontrol imkanı
• 2 farklı program yapabilme imkanı
• 60°C ye kadar sıcak su sağlama imkanı
• Kolay kullanım
• LCD ekran
• Elektrik kesintilerine karsı hafıza fonksiyonu
• Hata kodlarının ekranda görülebilmesi, operasyon parametrelerinin kontrolü

POOLX HAVUZ ISI POMPALARI

Beş farklı kapasite (9 kW,13,5 kW,18 kW,26 kW,52 kW) seçeneğiyle havuz suyunun ısıtılması ve soğutulması için kullanılıyor. Havuz ısıtması ve soğutması için 15-40 derece arasında ayarlanan değerlerde sonuç alınabiliyor. Daha çok havuz uygulamaları yapan firmalar, otel ve spa merkezlerinin ihtiyaçları için ideal.

• Özel tasarım titanyum eşanjörü ile klor iyonlarından kaynaklı korozyona karsı dayanıklı
• LCD ekran
• Hidrofilik Fin-Tüp evaporatör su akısı ve buz çözmede yüksek performans
• 5,7’e varan COP oranları sayesinde yüksek performans
• 15-40°C çıkış su sıcaklığı aralığı