BEST dergisi, bina kontrol, konfor ve güvenlik sistemlerini bir arada tek bir disiplin altında toplayan ilk ve tek dergidir. Bina elektronik sistem teknolojileri alanında faaliyet gösteren tüm firmaların etkinliklerini ortak zeminde buluşturmayı amaçlayan BEST dergisi, firmalar ile müşterileri arasında bir köprü işlevi görerek sektörün gelişimini misyon edinir.

Hem Enerji Tasarruflu Hem De Çevreyi Koruyan Akıllı Cihazlar

Buderus

Enerji talebini karşılamak için yeni kaynak arayışlarının sürdüğü günümüzde Buderus, hem enerji tasarrufuna hem de çevreyi korumaya katkıda bulunan yeni akıllı cihazlar üretiyor.

Buderus, kombi sahiplerine, mekanın sıcaklığını kullanıcının ayarladığı derecede sabit tutmak için kombiyi optimum sürede çalıştıran, bu sayede konforun yanı sıra hem gaz hem de elektrik tasarrufu sağlayan oda kumandasını öneriyor. Oda kumandası kullanılmayan kombilerde, ısıtılacak mekanda ortam sıcaklığını ölçebilecek bir cihaz olmadığı için, tesisat, gidişdönüş suyu sıcaklığını referans alarak çalışıyor. Kombi, oda sıcaklığını takip edemediği için mekânı sürekli olarak ısıtmaya devam ediyor. Bu da cihazların gereğinden fazla çalışarak daha çabuk yıpranmasına, yakıt sarfiyatının ve elektrik tüketiminin artmasına sebep oluyor.

Oda Kumandası İle Odanın Sıcaklığını Takip Edilebiliyor

Özellikle bahar aylarında, güneş ışığının mekânı ısıtması sonucu ciddi miktarda ısı kazanımı oluyor. Oda kumandası olan mekânlarda bu sıcaklık artışı anında tespit edilerek ısıtma cihazının durdurulup ortamın gereğinden fazla ısınması önlenir. Bu şekilde tasarruf ve konfor sağlanır. Kullanıcılar, haftalık program saatli oda kumandası sayesinde ısıtma cihazını gün içerisinde farklı zaman dilimlerinde farklı derecelere ayarlayabiliyor. Örneğin; 06.45 – 07.45 saatleri arasında oda sıcaklığı 21°C; 07.45 – 17.45 saatleri arasında 17°C; 17.45 – 22.45 saatleri arasında 21°C ve 22.45 – 06.45 saatleri arasında 18°C olsun şeklinde bir ayarlama yapılabiliyor. Haftalık program saatli oda kumandası, haftanın her günü ayrı olarak programlanabiliyor.

Referans Oda Neresi Olmalıdır?

Oda kumandası, en çok kullanılan mekâna ya da sıcaklık kontrolü yapılmak istenen mekâna takılıyor ve buraya ‘referans oda’ deniyor. Diğer odaların sıcaklıkları, referans odanın sıcaklığına göre radyatör vanaları kısıp açarak ayarlanmalıdır. Uzmanlar, oda kumandasının, direkt pencere yanına ve radyatör yakınına monte edilmemesi konusunda uyarıyor.

Oda kumandası cihazın gereğinden fazla çalışmasını engelleyerek, çabuk yıpranmasının, yakıt sarfiyatı ve elektrik tüketiminin artmasının önüne geçiyor.

Modülasyonlu Oda Kumandasıyla Oda Termostatı Arasında Nasıl Bir Fark Vardır?

Oda kumandaları ‘’Modülasyonlu’’ ve ‘’On/Off’’ olmak üzere ikiye ayrılıyor. On/Off tipi oda kumandalarına genel olarak ‘’Oda Termostatı’’da deniyor.

Oda Termostatları (On/Off tipi) oda sıcaklığına göre, ısıtma cihazının ne zaman çalışıp ne zaman durması gerektiği ile ilgili sinyal gönderiyor. Isıtma cihazına çalışması gerektiği sinyalini gönderdikten sonra cihaz üzerinden ayarlanan 1-2-3 ve diğer kademeleri baz alarak tesisat suyu sıcaklığındaki değişimlere göre modülasyon yapıyor. Alev boyunu değiştirerek ısı ihtiyacına göre kapasitesini ayarlıyor ve ortam sıcaklığının istenen seviyeye gelmesinin ardından cihazı durduruyor.

Modülasyonlu oda kumandaları ise, oda sıcaklığına göre ısıtma cihazının ne zaman çalışıp ne zaman durması gerektiği bilgisinin yanı sıra o anki sıcaklık bilgisini de cihaza iletiyor. Bu durumda cihaz, oda sıcaklık bilgisine sahip olduğu için tesisat suyu sıcaklığı yerine gerçek oda sıcaklığına göre modülasyon yaparak alev boyunu ayarlıyor ve ortam sıcaklığının istenen seviyeye geldiğini tespit ettikten sonra duruyor.

Buderus TC100 Oda Kumandası İle Kombilere Akıllı Dokunuş

Buderus’un akıllı teknoloji ürünü Buderus Logamatic TC100 oda kumandası, sadece kombiyi uzaktan çalıştırmakla kalmıyor; kendiliğinden öğrenme ve otomatik yer belirleme özellikleri sayesinde, ısıtma sisteminin en iyi şekilde kullanılmasına ve enerji tasarrufuna yardımcı oluyor.

Buderus’un akıllı oda kumandası; mobil telefona ya da tablet bilgisayara yüklenen bir uygulamayla kombiyi, istenilen yerden ve istenilen anda açıp kapatabiliyor. Bu mobil uygulama sayesinde ev ya da iş yerlerindeki Buderus kombiler, kilometrelerce uzaktan bile istenilen ortam sıcaklığına ayarlanabiliyor.

Böylece ihtiyaç kadar ısı üretilirken, hem yakıt tasarrufu hem de ısınma konforu bir arada sağlanıyor.