BEST dergisi, bina kontrol, konfor ve güvenlik sistemlerini bir arada tek bir disiplin altında toplayan ilk ve tek dergidir. Bina elektronik sistem teknolojileri alanında faaliyet gösteren tüm firmaların etkinliklerini ortak zeminde buluşturmayı amaçlayan BEST dergisi, firmalar ile müşterileri arasında bir köprü işlevi görerek sektörün gelişimini misyon edinir.

ADAPTİF SOĞUTMA KONTROL SİSTEMİ

DANFOSS

ADAP-KOOL®, optimize edilmiş soğutma performansını ve enerji verimliliğini sağlayarak işletim ortamındaki değişikliklere otomatik olarak uyum sağlar. Mağazaların en iyi şekilde işlediğinden emin olmak için ileri düzeyde algoritmalar, merkezi denetim ve görüntüleme özelliklerini sağlarlar. Kurulumu ve kullanımı sırasında, sağlam ve güvenilir ADAP-KOOL®, gıda güvenliği konusunda kullanıcı dostu tasarımlar yaparak zamandan ve paradan tasarruf edilebilir.

İlk kez 1987 yılında bizlerle tanıştırılan Danfoss ADAP-KOOL® ürünlerinin değişikliklere uyum sağlama konusunda uzun bir geçmişi var ve bu deneyim bizim endüstriyi kontrol etmede başı çekmemize sebep oluyor. Daimi evrimine rağmen, 30 yıldan daha uzun bir süre önce başarı elde eden işletme maliyetlerini düşürürken gıda güvenliğini güvence altına alan bugünkü ADAP-KOOL® kuşağı hala daha etkili enerji, sağlamlık ve adaptif kontrol değerlerini bünyesinde toplar.

ADAP-KOOL® NEDİR?

ADAP-KOOL® tüm perakende gıda uygulamaları için adaptif soğutma kontrol sistemidir.

Zorluk: İşletim koşullarını değiştirme

Çözüm: Adaptif soğutma kontrolü

Bu, Microsoft Windows’un 2. sürümünde olduğu 1980’lerin sonunda, internetin ve diğer ağların büyük ölçekli ticari kullanımının gelecek yıllarda hala devam edeceğini düşündürdü.

ADAP-KOOL® SOLUTION ANNO 1999.

Perakende gıda soğutmadaki işletim koşulları asla çeşitlenmiyorsa optimum işletim için bir soğutma çözümü oluşturmak çok daha kolay. Ancak koşullar şu durumlarda değişebilir: hava, alışveriş modelleri, depolama seviyeleri, ve ürün teklifleri. Yükleme koşulları değişir, elektrik oranları değişiklik gösterir (bazı lokasyonlarda bazen 1 saate, 1 dk ya da daha az bir süreye kadar), ve mağazaların konfigürasyonu, müşterinin değişen isteklerini ve ihtiyaçlarını gidermek üzere yapıldı.

Tüm bunlar sürekli olarak sistem yüklerini dalgalandırmak anlamına gelir ve yalnızca gerçekten adaptif olan bir kontrol ürünü, optimal soğutma ve tüm bu koşullarda gıda güvenliğini sağlayabilir. ADAP-KOOL® her durumla tamamen örtüşmeyen “herkese uyacak tek kalıp” yaklaşımından kaçınır.

ADAP-KOOL®, farklı tipteki perakende gıda mağazaları için Danfoss’un tasarladığı bir soğutma kontrol sistemidir ve paket (raf) ve reyon kontrol cihazları, sistem yöneticileri, sensörler, valfler ve daha fazlasını içerir.

Perakendecinin ihtiyaçları değiştikçe uyum sağlayıp büyüyebilecek esnek ve gelecekte olabilecek değişikliklerden etkilenmeyen bir pakette enerji tasarrufu, sağlam ve etkili soğutma ve gıda güvenliği sağlamak üzere tasarlanmış ve üretilmiştir. “ADAP-KOOL®”, “adaptive cooling” (adaptif soğutma) ifadesinin kısaltmasıdır ve zaten bu ifade ana fikri özetler niteliktedir.

ADAP-KOOL®’un ilk kuşağı 1987 yılında tanıtılı ve elektronik genleşme valfi, aşırı ısı kontrolörleri ve sıcaklık sensörlerini içeriyordu. Elektronik kontrol cihazı, mikroişlemci kontrolünü içeren piyasadaki ilk soğutma çözümlerinden biriydi; soğutma bileşenlerinin önde gelen tedarikçisi tarafından geliştirilen devrimci bir fikir ve ileriye dönük bir hareket. Çatısının altında bulundurduğu tüm bu teknolojiye rağmen, ADAP-KOOL® bu gücü kurulumu ve başlangıçtan itibaren kullanımı kolaylaştırmak için kullanıldı. Kurucunun yalnızca sıcaklık ve diferansiyeli ayarlaması gerekir; bunun dışındaki (aşırı ısı kontrolü dahil) kontrolör tarafından halledilir. Sadece iki yıl sonra, dünyayı sadece yapım aşamasında olan veri değişimi ve uzaktan görüntüleme sistemlerine hazırlayarak Danfoss, harici veri iletişimi seçeneklerini orijinal ADAP-KOOL®’a ekledi. Buradan ADAP-KOOL® solution anno 1999’un önemini anlayabiliriz.

Bu, Microsoft Windows’un 2. sürümünde olduğu 1980’lerin sonunda, İnternet’in ve diğer ağların büyük ölçekli ticari kullanımının gelecek yıllarda hala devam edeceğini düşündürdü.

DEĞİŞİKLİKLERE DURMADAN UYUM SAĞLIYOR

ADAP-KOOL® günümüzde 1987 yılında olduğundan daha fazla ürün ve çözüm içerse de ana fikir hala değişmedi. Yerel veri iletişimi üzerinden durum bilgisi değişimi yapan reyon ve merkezi sistem kontrol cihazı, evaporatör, kompresörler, sensörler ve denetleme sistemi kendi içinde birbirine bağlıdır. Akıllı kontrol algoritmaları, sistemin işletim ortamındaki değişikliklere sürekli olarak uyum sağlamasına izin verir. Emme ve basma basıncı gerektiği şekilde düzenlenir ve evaporatör yüzeyini tamamen kullanmak ve super heat’i mümkün olduğunca azaltmak için enjeksiyon soğutucu doğru bir şekilde kontrol edilir. Sonuç: ADAP-KOOL® sistem kontrolleri, reyonu ve soğuk oda sıcaklığını, ek kalibrasyon yapmadan ±1 santigrat dereceden (±1.8 Fahrenhayt) daha düşük toleransla kontrol edebilir. Kompresör ve evaporatör kullanımını optimize ederek, statik sistemlere kıyasla enerji tüketimini eş zamanlı olarak %33’e kadar azaltabilirler.

ADAP-KOOL® rail heat ve fan eko kontrolü, adaptif defrost, otomatik gece ayarı gibi kullanıcının hayatını kolaylaştıran ve servis maliyetlerini azaltmaya yardımcı olan bir dizi ek özellik sunuyor. Herhangi bir şey ters giderse, sistem kullanıcıyı hemen o an uyarır. Eklenmiş tüm bu değerli opsiyonlara rağmen, sistemi kurmak, bağlanmak, hizmete sokmak ve örneğin, Wizard fonksiyonuyla birlikte kullanmak, çevrimiçi eğitimler, uygulamalar ve araçlardan faydalanmak hala kolaydır.