BEST dergisi, bina kontrol, konfor ve güvenlik sistemlerini bir arada tek bir disiplin altında toplayan ilk ve tek dergidir. Bina elektronik sistem teknolojileri alanında faaliyet gösteren tüm firmaların etkinliklerini ortak zeminde buluşturmayı amaçlayan BEST dergisi, firmalar ile müşterileri arasında bir köprü işlevi görerek sektörün gelişimini misyon edinir.

SÜREKLİ DEĞİŞEN GÜVENLİK İHTİYAÇLARINI KARŞILAMAK İÇİN LENEL ONGUARD

EEC Entegre Bina Kontrol Sistemleri

Lenel, United Technologies Corp’un (NYSE: UTX) bir birimi olan UTC Climate, Controls & Security’nin bir parçasıdır. Microsoft, Cisco vb. dünyanın en büyük şirketleri, güvenlik sistemlerini Lenel ile kurmaktadır. Onguard 7.5, Lenel ’in Entegre Güvenlik Yönetim Yazılımının güncellenen sürümüdür. Onguard 7.5 masaüstü, mobil ve web ortamına uygun çözümler sunar.

Engin Özer / Mühendislik Müdürü

Birçok zayıf akım sistemini ve markayı birbirine entegre ederek tek bir ara yüzden izleme imkânı sunmaktadır. Siber güvenlik için sürekli kendini geliştirmektedir. Bulut tabanlı çalışmaya odaklanmıştır. Çok gelişmiş ziyaretçi modülü vardır. Hizmet verdiği şirketlerin dünya genelinde farklı lokasyonları bulunması sebebiyle rakiplerinin yapamadığı “ülkeler arası yedekli dağıtık mimariyi” başarı ile yönetebilmektedir.

ENTEGRASYON

Herhangi basit bir olaydan ağır felaket durumlarına kadar tüm vakalarda Zayıf Akım Sistemlerinin birbiri ile etkileşimi çok önemlidir. Herhangi bir yangın, deprem, su baskını, terör, saldırı, izdiham veya benzer acil durumda ilgili bölgedeki tüm kilitlerin devre dışı kalması ve bir dizi senaryonun devreye girmesi gerekebilir. Lenel yıllarca kendi sattığı modelleri birbiri ile entegre etmiştir. Ama çağımıza ayak uydurmak ve çok daha geniş markalara ve kitlelere erişmek için uzun süredir API (iki uygulamanın birbiriyle konuşmasını sağlayan bir yazılım aracı) desteği veriyordu.

Lenel, bu API ile üreticilerin OnGuard için bir yazılım ara yüzü geliştirmesine izin vermektedir. Lenel, OpenAccess Alliance Programı (OAAP) sayesinde kendine entegre olan tüm firmaların entegrasyonlarını fabrikasında test edip onaylamaktadır. Lenel OAAP sayesinde OnGuard kullanıcıları sadece çok sayıda kişiselleştirilebilir çözüm elde etmekle kalmaz, aynı zamanda seçtikleri herhangi bir ara yüzün Lenel tarafından stabilite ve kesintisiz OnGuard işlevselliği için test edildiğini ve onaylandığını garanti etmektedir. Çözüm dokümanları ve kullanma kılavuzlarını internet sitesinden paylaşmaktadır.

Satın alınacak sistemin ne kadar entegre çalışabildiği mutlaka kontrol edilmelidir. Zira, zayıf entegrasyonlarda sadece tek yönlü ve basit bilgiler taşınırken, güçlü entegrasyonlarda neredeyse cihazlar birbiri ile sohbet edebilir seviyede entegredir. Önerimiz, mutlaka çalışan bir tesiste inceleme yapılması ve vaat edilen fonksiyonların gözlemlenmesidir. Bu tür bir tesis yoksa mutlaka mümkünse kendi tesisinizde eğer mümkün değilse lokal ofiste demo yaptırılmalıdır.

GÜVENLİK KAMERALARI İLE İŞ BİRLİĞİ

Günümüzde bildiğimiz tüm sistemler akıllanmaya başladılar. Bu süreç bazılarında çok hızlıyken bazılarında çok yavaş seyredebiliyor.

Endüstriyel tesislerde ya da yüksek binalarda zayıf akım sistemlerinin verilerinin doğrulanması çok önemlidir. Örneğin; herhangi bir Kartlı Geçiş Sistemi kurulu kapı zorla açıldığında, planlanandan daha uzun süre açık bırakıldığında, herhangi bir detektörden yangın bilgisi geldiğinde ya da asansör sisteminden arıza geldiği gibi durumlarda sistem alarm üretmeli ve olay yerine en yakın kamera görüntüsü otomatik olarak ekrana gelmelidir. OnGuard 7.5 kullanıcılarına uzaktan izleme, canlı izleme, kayıt izleme, haritadan izleme, alarm anı videosu izleme, alarm loglarından tek tıkla olay videosu izleme, ileri geri sarma vb. olanaklar sağlamaktadır. Lenel ayrıca, OnGuard entegrasyonunu ilerletmek için daha fazla yol harcayarak, dünyanın en iyi Video Yönetim Yazılımı Milestone Systems ile ortaklığını geliştirmeye devam etmektedir.

GELİŞMİŞ BULUT TABANLI YETENEKLER

OnGuard 7.5 Microsoft® Azure® bulut barındırma platformu desteğine sahiptir. OnGuard 7.5 bulutta dağıtıldığında, sunucu donanımı gereksinimini ortadan kaldırır. Yazılım yüklemeleri, güncellemeler ve donanımsal riskler azaltılır. OnGuard 7.5 müşterilerine yalnızca veri depolamadan yardımcı programlamaya kadar bir dizi hizmet sunmakla kalmaz, aynı zamanda Microsoft Active Directory ve Microsoft SQL Server gibi iki kritik platform özelliğinden de faydalanmalarını sağlar.

YENİ NESİL ZİYARETÇİ YÖNETİMİ ÇÖZÜMÜ

Onguard 7.5 ziyaretçi yönetimi paketi sayesinde ziyaretçilerin resepsiyon işlemleri daha verimli yönetilebilmektedir. Ön büro görevlileri ziyaretçilerin fotoğraflarını çekmek, barkod basmak, kart vermek, yetkiler atamak gibi standart yeteneklere sahiptir. Dilerseniz verilen yetkileri web üzerinden bölüm müdürünün onayı ile aktif edilebilmektedir. Onguard 7.5 benzersiz bir deneyimi beraberinde sunmaktadır. Ziyaretçiler web üzerinden kendi ziyaretçi formlarını doldurabilmekte ve daha tesise girmeden bütün yetkilerini ve onaylarını alabilmektedir. Sadece resepsiyondaki Tablet PC’deki alana imza atarak onay verilmişse kendi yaka kartına erişebilmektedir. Benzer şekilde tesis çalışanları da misafirlerini kendi kendilerine kaydedebilmekte ve ziyaretçileri tesise geldiğinde beklemeden hareket etmelerine imkân sağlamaktadır.

GELİŞMİŞ SİBER GÜVENLİK İLE BİR ÜST SEVİYEYE ÇIKMAK

OnGuard 7.5, gelişmiş erişim kontrolü ve yönetim seçenekleri, güçlü siber güvenlik ve tarayıcı tabanlı çözümler sunmaktadır. Yeni ve geliştirilmiş tarayıcı istemcilerine ek olarak bu sürümde bir dizi siber güvenlik iyileştirmesi de yapılmıştır.

Geliştirmeler arasında kullanıcı kimlik doğrulamasını arka uç servislerine taşıma, genişletilmiş parola karmaşıklığı, üçüncü taraf doğrulama çözümleri ile birden fazla doğrulama faktörü desteği gibi imkanlar sunulmaktadır. Lenel yeni X Serisi Akıllı Sistem Kontrol Kartları ile gelecek nesil operasyonel ve güvenlik imkanları sağlamaktadır. OnGuard 7.5’te OpenID® Connect standardı ile OnGuard’a giriş yapan kullanıcılara geniş bir kimlik doğrulama seçeneği sunan üçüncü taraf kimlik doğrulama çözümleri için destek içermektedir. OnGuard 7.5 NIST (Kuzey Amerika Elektrik Güvenilirliği Kurumu) ve NERC (Ulusal Standartlar ve Teknoloji Enstitüsü) uyumlu şifre yönetimi ile İki Faktörlü Kimlik Doğrulamayı desteklemekte ve Single Sign On uyumludur.