BEST dergisi, bina kontrol, konfor ve güvenlik sistemlerini bir arada tek bir disiplin altında toplayan ilk ve tek dergidir. Bina elektronik sistem teknolojileri alanında faaliyet gösteren tüm firmaların etkinliklerini ortak zeminde buluşturmayı amaçlayan BEST dergisi, firmalar ile müşterileri arasında bir köprü işlevi görerek sektörün gelişimini misyon edinir.

SÖNDÜRME SİSTEMİ YANGIN ALGILAMA SİSTEMİNE NASIL ENTEGRE EDİLİR?

MAVİLİ ELEKTRONİK A.Ş.

Kimya laboratuvarlarından endüstriyel tesislere kadar pek çok mahalde sulu söndürme sistemi uygun olmadığından veya yetersiz kaldığından, mahalin özelliklerine uygun gazlar ile söndürme gerçekleştirilmektedir. Bu tarz mahallerde tesis edilen söndürme sisteminin yangın söndürme santrali tarafından tetiklenebilmesi, oluşabilecek bir yangının erken müdahale ile bertaraf edilebilmesi için son derece önemlidir. Söndürme tüplerindeki gazların durumunun, düşük basınç ve ağırlık sensörü gibi temel bilgilerinin izlenebilir olması da ihtiyaç duyulan bir özelliktir.

Santral ön yüzünde yer alan LCD ekran ve LED göstergeler sayesinde santral çalışma durumu detaylı bir şekilde izlenebilmektedir. Santral güç kaynağı, otomatik akü şarj ve kontrol devresine sahiptir. Santral hafızası 1000 adet olay kaydı tutabilmektedir. Olay kayıtları enerji kesilse dahi silinmemekte, bilgisayara veya yazıcıya aktarılabilmektedir.

Santrale yine Mavili Elektronik tarafından üretilen “Söndürmeyi El İle Serbest Bırakma Butonu” bağlanarak, otomatik algılama beklenmeksizin söndürme manuel olarak başlatılabilmekte veya santralin üzerinde bulunan dâhili Söndürme Butonu sayesinde harici bağlantıya gerek kalmadan da bu özellik kullanılabilmektedir.

VIP haberleşme protokolü ile üstün çalışma performansı sunan Maxlogic I/O modülleri sayesinde söndürme sisteminin yangın için planlanan sebep sonuç senaryosuna uygun çalışması sağlanabilmektedir.

Maxlogic Konvansiyonel Söndürme Santraline mahalin büyüklüğü göz önüne alınarak; 8 giriş ve 8 çıkışa sahip genişleme modülü ilave edilebilmektedir.

Santrale ait giriş-çıkışlar ve genişleme modülüne ait giriş- çıkışlar özel bir bilgisayar programı ile kolaylıkla programlanabilmektedir. İhtiyaç doğrultusunda girişler için “gaz aktif”, “uzak alarm”, “uzak reset” gibi birçok özellik atanabilmektedir.

Çıkışlar için ise; “söndürme devre dışı çıkışı”, “fan çıkışı”, “bölge yangın çıkışı” gibi özellikler atanabilmektedir.

Santralin çıkışları istenildiğinde kuru kontak, istenildiğinde enerjili olarak kullanılabilmektedir.

Uygulama projesine göre; röle çıkışı adedi fazla ise çıkışlar röle çıkışı olarak, siren çıkışı adedi fazla ise siren çıkış olarak kullanılabilmektedir.

Söndürme sisteminin akıllı adresli yangın algılama sistemine entegrasyonu için; Maxlogic Konvansiyonel Yangın Söndürme Santralinin üzerinde yer alan iki ayrı röle bağlantı noktasına iki adet kontak izleme modülü eklemek gerekmektedir. Bu modüllerden biri hata diğeri ise yangın durumunun kontrolü için kullanılmaktadır. Kontak izleme modülleri sayesinde akıllı adresli yangın algılama sisteminin çevrimine entegrasyon kolaylıkla sağlanmaktadır.

Maxlogic Söndürme Durum Gösterge Ünitesi

Mavili Elektronik tarafından üretilen Maxlogic Söndürme Durum Gösterge Ünitesi, Maxlogic Konvansiyonel Söndürme Santrali üzerinde bulunan gösterge ve kontrolleri, santralin bulunduğu bölgeden uzağa taşımaya imkân vermektedir.

Durum gösterge üniteleri 24V DC besleme gerilimi ile çalışmaktadır. Maxlogic Söndürme Durum Gösterge Ünitesi, yangın söndürme santrali ile network kartı üzerinden haberleşmektedir. Bir adet Maxlogic Konvansiyonel Söndürme Santraline 8 adede kadar Maxlogic Söndürme Durum Gösterge Ünitesi bağlanabilmektedir. Her bir Maxlogic Söndürme Durum Gösterge Ünitesine 1 ile 8 arasında bir adres değeri atanmaktadır.

Maxlogic Söndürme Durum Gösterge Ünitesi söndürme santrali ile arasındaki haberleşme sürekliliğini kontrol etmektedir. Haberleşme hatası durumunda sesli ve görsel uyarı ile kullanıcıyı bilgilendirmektedir.

Söndürmeyi El İle Serbest Bırakma Butonu

Söndürmeyi El İle Serbest Bırakma Butonu ile söndürme işlemi uzaktan el ile başlatılabilmektedir. Söndürme için atanan gecikme süresinde sürenin bitmesini beklemeden söndürme işlemini başlatmak için kullanılır.

Söndürmeyi Acil Durdurma Butonu

Söndürmeyi Acil Durdurma Butonu ile söndürme işlemi duraksatılabilmektedir.Söndürmenin başlaması için geriye sayım sürerken söndürmenin başlamasına engel olmak için kullanılmaktadır.