BEST dergisi, bina kontrol, konfor ve güvenlik sistemlerini bir arada tek bir disiplin altında toplayan ilk ve tek dergidir. Bina elektronik sistem teknolojileri alanında faaliyet gösteren tüm firmaların etkinliklerini ortak zeminde buluşturmayı amaçlayan BEST dergisi, firmalar ile müşterileri arasında bir köprü işlevi görerek sektörün gelişimini misyon edinir.

ŞANTİYELERDE ANLIK EKİPMAN VE İŞÇİ TAKİBİ

OKYANUS TEKNOLOJİ

Ekipmanların, iş makinalarının ve demirbaşların yeri, ne kadarının kullanılır durumda olduğu, personellerin yeri, verimliliği ve çalışma ortamının güvenliği gibi pek çok farklı unsuru takip eden Wipelot, bu sayede inşaat sektöründe enerji tasarrufu, kalite, hız, verimlilik ve ciro artışı sağlıyor.

Endüstri 4.0 evresinin yapıtaşı olan endüstriyel IoT, gerçek zamanlı kişi, ekipman ve ortam izleme, mobil teknolojiler ve iletişim teknolojileri alanlarında hizmet veren Okyanus Teknoloji, “gerçek zamanlı konum belirleme sistemi” Wipelot ile şantiyelerde anlık ekipman ve işçi takibini kolaylaştırarak görünmeyeni görünür hale getiriyor. Şantiyelerde olası kazaları engelleyebilmek için de çözümler sunan Wipelot sistemleri, her türlü koşul ve alanda güvenle çalışabilmeye olanak tanıyor.

İnşaat sektörü, personelin ve ekipmanların yerlerinin inşaat sahası içerisinde sürekli arandığı ve sahadaki ekipman sayısının tespit edilmesini gerektiren oldukça karmaşık iş süreçlerine sahip bir sektör. Bir sonraki aşamaya geçebilmek için yeterli ve uygun ekipman olup olmadığı bilgisine ihtiyaç duyulan sektörde, çalışanların bu sorulara cevap vermeleri için uzun zamana ihtiyaçları oluyor. Onlarca katlı inşaat içinde bir kişi, araç veya ekipmanın yerini bulmak büyük bir zaman kaybına neden oluyor. İşçiler vakitlerinin büyük bir bölümünü hem birbirlerini hem de kullanılan demirbaş ve ekipmanları aramaya harcıyorlar.

Endüstriyel ve zorlu çalışma ortamlarına uygun olarak geliştirilen gerçek zamanlı konum belirleme sistemi Wipelot, kişinin veya ekipmanın hangi katta, hangi odada olduğu ve ekipmanın kullanıma uygun olup olmadığını kolayca tespit edebilmesiyle şantiye işlerine büyük kolaylık getiriyor. Kaybolan ekipmanların nerede olduğunu da kolaylıkla bulabilmeyi sağlayan Wipelot, ekipmanlardan en verimli şekilde yararlanarak inşaatı gecikmesiz olarak tamamlamaya yardımcı oluyor.

Wipelot ilev pek çok inşaatın en büyük sorunları arasında yer alan; “ekipmanlarım, iş makinalarım ve demirbaşlarım nerede, şu an kaç adet demirbaşım var ve kaçı kullanımda, personelim nerede, verimli çalışıyor mu, bir kaza ya da sorun yaşadılar mı, iş makinaları çalışanlarıma çarpabilir mi, ortamdaki sıcaklık, nem, gaz değerleri ne durumda ve çalışanlarım için sorun teşkil edebilir mi, şantiyemin hangi bölümünde kaç adam saatlik iş var” gibi soruların cevaplarını bulmak kolay hale geliyor. Wipelot, sunduğu bu sistemle enerji tasarrufu, kalite, hız, verimlilik ve ciro artışına imkan tanıyor.

ÇALIŞMA ORTAMININ GENEL GÜVENLİĞİNİ SAĞLIYOR

Wipelot, Türkiye’nin ilk ve tek kablosuz konum tabanlı çalışan güvenliği sistemi olma özelliğine sahip olan Wipelot ISG sistemi ile iş güvenliği açısından yüksek risk taşıyan tehlikeli ortamlarda çalışanların durumlarından anlık olarak haberdar olabilmek ve müdahale sürelerini kısaltabilmek için çözüm getiriyor. İş ortamının ve çevrenin zarar görmesini engelleyen Wipelot ISG, çalışma ortamının genel güvenliğini sağlıyor. Çalışanın iş yapış anında durumunu gözetim altında tutup çalışan yoklaması yapabilen ve 7 gün 24 saat kesintisiz ve gerçek zamanlı çalışabilen bu Wipelot sistemi ile iş gücü ve zaman kaybı da önleniyor. İş makinaları, çalışanlar veya ekipmanlar arasında meydana gelebilecek kazaları önlemeye yönelik bir yaklaşma-çarpışma uyarı sistemi olan Wipelot SafeZone ise iş makinesi ile işçi birbirine fazla yaklaştığında sesli, titreşimli ve görsel uyarı vererek sürücü ve yayaları çarpışmalara karşı uyarıyor.