BEST dergisi, bina kontrol, konfor ve güvenlik sistemlerini bir arada tek bir disiplin altında toplayan ilk ve tek dergidir. Bina elektronik sistem teknolojileri alanında faaliyet gösteren tüm firmaların etkinliklerini ortak zeminde buluşturmayı amaçlayan BEST dergisi, firmalar ile müşterileri arasında bir köprü işlevi görerek sektörün gelişimini misyon edinir.

KURUMSAL MOBİLİTE YÖNETİMİ ŞİRKET VERİLERİNİ KORUYOR

KASPERSKY LAB

Kaspersky Lab, kurumsal verilerin güvenliğini artırmak amacıyla Android ve iOS işletim sistemine ait mobil cihazların kontrolünü, görünürlüğünü ve güvenliğini sağlayan mobil tehdit koruma çözümü olan “Kaspersky Security for Mobile” ürününü güncelledi.

Akıllı telefonlar uzun zamandır işletmeler için PC’ler ve dizüstü bilgisayarlar kadar büyük önem taşıyor. Türkiye’deki işletmelerin yüzde 23’ünde çalışanlar şirket bilgilerine erişim için kişisel mobil cihazlarını ve tabletlerini kullanıyor. Bununla birlikte, iş gücünde artan mobil cihaz kullanımı siber tehdit riskinde artışı da beraberinde getiriyor. Kaspersky Lab verilerine göre 2017 yılında mobil cihazlara yönelik 42 milyon saldırı girişimi tespit edildi. Günümüzde şirketler sadece mobil cihazları denetim altında tutmakla değil, bu cihazlarda işlenen ve depolanan hassas verileri çağdaş siber saldırılardan gerçek zamanlı olarak korumakla da yükümlü.

MDM (Mobil Cihaz Yönetimi) ve EMM (Kurumsal Mobilite Yönetimi) çözümleri, çalışanların mobil cihazlardaki deneyimini sekteye uğratmadan ve verimliliğini düşürmeden organizasyonlara kurum içi dosyalara olan erişimi kontrol altına alma ve cihaz yapılandırmalarını yönetme olanağı tanıyor. Bu çözümler, mobil cihazların kaybolması veya çalınması durumunda şirket verilerinin başkalarının eline geçmesini de önlüyor. Bununla birlikte, söz konusu çözümler uygulamalar aracılığıyla gerçekleştirilen siber casusluk ve benzer gelişmiş siber tehditlere karşı koymada genellikle yetersiz kalıyor.

2014 yılından beri faaliyet gösteren Skygofree bunlara güzel bir örnek. Bu Truva atını kullanan siber saldırganlar, sahibinin haberi olmadan mobil cihazlarının kontrolünü ele geçirebiliyor ve cihaz belli bir konuma geldiğinde ortam dinlemesi yapabiliyor.

Üstelik güncel rakamlar mobile yönelik tehditlerin sayısının her geçen gün arttığına işaret ediyor. Bu yılın ikinci çeyreğinde, yılın ilk çeyreğine oranla yüzde 33 oranında daha fazla mobil kullanıcı saldırıya uğradı.

Bu nedenle organizasyonların mobil cihazlardaki alışılmadık faaliyetleri ve şüpheli durumları tespit edebilecek, bilinen veya henüz keşfedilmemiş zararlı yazılımların bulaşmasını önleyecek ek bir korumaya ihtiyacı var. Kaspersky Lab, mobil siber güvenlik yönetimini yeni bir seviyeye taşımak amacıyla mobil tehdit koruma çözümü Kaspersky Security for Mobile’ı yeniden tasarladı. Kaspersky Security for Mobile, bağlı tüm mobil cihazlar için tehditlere karşı korumayı güvenlik yönetimiyle bir araya getirmenin yanı sıra üçüncü parti EMM platformlarıyla da birlikte çalışabiliyor.

Yüksek Yönetilebilirliğe Sahip Gelişmiş Tehdit Koruması

“Kaspersky Security for Mobile” ürünün özellikleri arasında tehditlerin tespitine, önlemesine ve temizlenmesine dair önemli MTD fonksiyonları yer alıyor. Gelişmiş zararlı yazılım önleme sistemi, mobil cihazlardaki aktiviteyi gözlem altında tutarak bilinen veya yeni nesil karmaşık tehditlerin makine öğrenmesinden destek alan tekniklerle ve bulut tabanlı tehdit istihbaratıyla tespitini sağlıyor.

Ağ düzeyinde güvenlik uygulama ve web trafik kontrolüyle sağlanırken, anti-phishing (oltalama saldırıları önleme) ve anti-spam araçları siber güvenlik yöneticilerinin sadece güvenilir verilerin çalışanların mobil cihazlarına ulaşmasını güvence altına alıyor.

Çözüm ayrıca koruma altındaki herhangi bir mobil cihaza müdahale edilerek kullanıcı yetkilerinin genişletildiğini de algılayabiliyor.

“Kaspersky Security for Mobile”, bilgi teknolojileri güvenlik ekiplerinin Android ve iOS tabanlı mobil cihazlardaki güvenlik yönetimini ayarlamasına ve kontrol altında tutmasına yardımcı oluyor. Microsoft® Exchange ActiveSync®, iOS MDM ve Samsung KNOX™ platformlarıyla uyumlu çalışan “Kaspersky Security for Mobile”, bu platformların şirket sınırları içinde kameraya erişimin kontrolü veya paylaşımlı Wi-Fi ağlarına erişimin sınırlanması gibi yeni kurallar ve kısıtlamalar koymalarına izin veriyor. Kaspersky Security for Android, VMware AirWatch ve MobileIron gibi farklı üreticilerin EMM çözümleriyle de uyum içinde çalışıyor. Bu entegrasyon sayesinde sistem yöneticileri tek bir EMM platformu üzerinden yönetilen cihazlarda güvenlik tanımlaması yapabiliyor. Böylece organizasyonlar, mobil çalışma ortamını ve kullandıkları mobil uygulamaları yüksek koruma eşliğinde kontrol altında tutabiliyor.

Şüpheli Aktiviteler Tek Noktadan Kontrol Edilebiliyor

“Kaspersky Security for Mobile” özelliklerinin tamamı şirketin uç nokta güvenlik çözümü “Kaspersky Endpoint Security for Business” içinde entegre olarak yer alabiliyor. Böylece Windows, Linux ve Mac sistemlerin yanı sıra akıllı telefon ve tabletlerde de ağ ve uç nokta üzerindeki şüpheli aktivitelerin takibi tek bir noktadan mümkün oluyor. Kaspersky Lab Ürün Pazarlamadan Sorumlu Başkan Yardımcısı Dmitry Aleshin, “Çalışanların mobil hale gelmesi iş verimliliğinin artmasına yardımcı oluyor. Büyüklüğüne bakılmaksızın tüm şirketler bu dönüşüm için çaba gösteriyor. Bununla birlikte giderek artan zararlı trafik, yasa dışı mobil uygulamalar ve yazılımlarda yer alan açıklar insan faktörüyle bir araya geldiğinde, mobil cihazların yönetimini ve güvenliğini sağlamak zorlu bir mücadele haline geliyor. Her organizasyonun kendine özgü mobil stratejisi mevcut ve her biri kendine özgü korumaya ihtiyaç duyuyor. Bunun için esnek yapılandırma kurallarının kullanıcı bazında ve organizasyon genelindeki mobil ekosistemde kolayca uygulanabilmesini sağlıyoruz” dedi.