BEST dergisi, bina kontrol, konfor ve güvenlik sistemlerini bir arada tek bir disiplin altında toplayan ilk ve tek dergidir. Bina elektronik sistem teknolojileri alanında faaliyet gösteren tüm firmaların etkinliklerini ortak zeminde buluşturmayı amaçlayan BEST dergisi, firmalar ile müşterileri arasında bir köprü işlevi görerek sektörün gelişimini misyon edinir.

“HER ÖLÇEKTEN KURUMA GÜVENLİK ALANINDA ÜRÜN VE HİZMET SUNUYORUZ”

Zyxel Türkiye

Zyxel Türkiye Kurumsal Kanal Satış Müdürü Ömer Faruk Erünsal: “Yeni nesil ağ çözümleri ile işletmeleri bugünden geleceğe hazırlıyor. İş verimliliğini artırmak ve dinamik bir yapıya sahip olmak isteyen kurumların yanında olan Zyxel, yeni ürün ve çözümleri ile Türkiye’nin dijitalleşme sürecine destek oluyor.”

Siber korsanlar her ölçekten kuruma zarar veriyor. Bu nedenle veri güvenliğinin önemi gittikçe artıyor. Zyxel olarak ağ güvenliğini garanti altına almak isteyen kurumlara ne önerirsiniz? Network ve ağ teknolojileri alanında lider firmalardan biri olarak her ölçekten kuruma güvenlik alanında ürün ve hizmet sunuyoruz. Özellikle yeni nesil güvenlik duvarı ATP ürün ailemiz, kurumların veri ağlarını güven altına alıyor. Serinin en yeni üyesi; ATP800, “akıllı bulut” özelliği ile kalkan vazifesi görerek orta ölçekli şirketlerde birinci sınıf koruma sağlıyor. Yapay zeka ürünü yeni nesil tehditlerin sayısındaki hızlı artış, geleneksel güvenlik çözümlerini yetersiz bırakıyor. Pazarın bu ihtiyacından yola çıkan firmamız ATP güvenlik duvarı serisi için ekstra koruma sağlayan “Bulut Sorgu- Bulut Zekası ” özelliğini geliştirdi. Sınırlı BT personeli ile çalışan işletmeleri adresleyen ATP800, özelikle malware (kötü amaçlı yazılım) ve zero day (sıfır gün) ataklarına karşı kalkan vazifesi görüyor. Alışılmışın dışında ekstra güvenlik önlemleri sunan ürün, bulut tabanlı tehdit zekası tespit yaklaşımı ile kötü amaçlı yazılımlara karşı anında önlem alıyor.

ZyWALL güvenlik duvarları, geleceğin bilinmeyen ataklarına karşı derinlemesine savunma sağlayarak, tüm bu gelişmiş tehditlere karşı kusursuz koruma sunan “akıllı bulut” sistemi ile işletmelerin iş yükünü de hafifletiyor. Komple çözüm sunan Zyxel ATP serisi, tehditlerin yapılarına özel, farklı davranış modeli sergileyen 5 özel güvenlik katmanını bünyesinde barındırıyor. İnternet güvenliği (içerik ve botnet filtreleme), uygulama ve e-posta güvenliği, saldırı tespit ve önleme, coğrafi (ülke bazlı) engelleme, yönetilebilir AP servisleri, güvenlik raporlama, bulut tabanlı güvenlik izleme ve analiz servisleri* secure reporter gibi farklı kategoride hizmet paketi bulunduran yeni seriden işletmeler ihtiyaçlarını kapsayan seçenekleri tercih etme imkanına sahip.

Bulut bilişim çözümleri işletmelere maliyet avantajı sağlıyor. Bu alanda Zyxel özellikle hangi ürünleri ile pazarın ihtiyaçlarını karşılıyor?

İşletmelere daha fazla esneklik ve güçlü ağ altyapısı desteği sağlamak için “Nebula Bulut Çözümleri” ürün yelpazesini sürekli genişletiyoruz. Entegratör firmalar, servis sağlayıcılar ve birçok farklı ölçekteki işletmenin ağ performansını artırmayı hedefliyoruz.

Özellikle bulut tabanlı Acsess Point’lerimiz WAC6303D-S ve NWA5123-AC HD kurumların veri iletişim altyapısını güçlendiriyor.

Otel ya da perakende zincirleri gibi birden çok şehir ya da lokasyonda binaları olan işletmeler, dağınık yapıdaki altyapıları kurmakta ve yönetmekte zorluklar yaşıyor. Teknik desteğin yavaşlığı, karmaşık ayarlar ve insan gücünün yüksek maliyeti gibi etkenler de işletmelerin büyüme yolculuklarında karşılarına çıkan en büyük engeller olarak biliniyor. Bulut Tabanlı Nebula Ürün Ailesi; kablosuz access point çözümleri, switch çözümleri ve güvenlik çözümlerini kapsayan uçtan uca geniş ürün seçeneği sunuyor. Böylece kullanıcılar, dünyanın neresinde olurlarsa olsunlar kendi bilgi işlem ağlarını kontrol edip iş sürekliliğine katkıda bulunuyorlar. Tek bir cihazla başlayan donanım tabanlı lisans seçeneği iş ihtiyaçlarına göre artırılabiliyor.

İletişim altyapısına yatırım yapan kurumlar kısıtlı bütçeleri nedeniyle en efektif seçenekleri değerlendiriyor. Bu nedenle daha az kablo ve daha düşük kurulum maliyeti avantajı sunan Power over Ethernet (PoE) teknolojisini desteleyen switch’ler pazarda son günlerde daha çok talep görüyor. Sizin bu konudaki görüşleriniz nedir?

Power over Ethernet (PoE) teknolojisiyle hem veri iletimini, hem de güç ihtiyacını aynı kablo üzerinden sağlamak mümkün. Bu da kurumlara verimlilik avantajı sağlıyor. Zyxel olarak biz de Gigabit PoE Switch Ailesi” ile işletmelerin bilgi işlem iş yükünü hafifletiyoruz. Günümüzde küçük işletmeler, erişim noktası, IP temelli güvenlik kamerası, IP Telefon, masaüstü ve diz üstü bilgisayar gibi cihazları entegre bir yapıda kullanarak bilgi işlem maliyetlerini en aza indirmeye çalışıyor.

Zyxel GS1005HP (4 port) ve GS1008HP (8 port) POE switch’ler kuurmların bu iktiyaçlarına cevap veriyor. PoE özellikli switch’ler network kablosu üzerinden hem enerji, hem de data transferi imkanı sunar. Bu nedenle IP kameralar ile entegre çalışabilen yeni nesil switch’ler, kurumları esnek bir yapıya kavuşturur. Zyxel GS1005HP ve GS1008HP POE Gigabit Ethernet Switch’ler sayesinde kurumlar, priz ihtiyacı ve kablo uzatmasına gerek duymaz. Bu sayede kurulum ve işçilik maliyetlerinden tasarruf eder. Cihazlardaki mevcut Akıllı PoE teknolojisi, işletmelerin güç kaynağını daha etkili kullanmasına da imkân tanır. Yönetimi son derece kolay olan Web Yönetimli Gigabit PoE Switch Ailesi, herhangi ek yazılıma ihtiyaç duyulmadan kolayca şirketlerin bünyesine entegre edilebiliyor. Ürün sadece birkaç basit tıklama ile yapılandırma imkan sunan kolay, kullanıcı dostu ve sezgisel web arayüzü ile dikkat çekiyor. Bu özellik kısıtlı BT personeli bulunan küçük işletmelerin hayatını kurtarıyor.

Sektör araştırma verilerine göre dünya genelinde tarihler 2025’i gösterdiğinde şirketlerin yüzde 80’inin yeni şubeleri olacak ve bu yüzden kurumların maliyet avantajı nedeniyle bulut çözümlerine ilgisi artacak. Zyxel olarak sizin çok lokasyonlu şirketlere önerebileceğiniz bir hizmet paketiniz var mı?

Yazılım Tanımlı Geniş alan Ağ, (SD- WAN *Software-Defined Wide Area Networking) şube ağ yapılarını basitleştirmek ve merkezi olarak yönetilen WAN sanallaştırmayı kullanarak optimum uygulama performansını yakalamak için devrimsel bir yöntem. Geleneksel WAN bağlantılarının aksine SD- WAN, yüksek kapasiteli network çevikliği ile hat maliyetlerinde tasarruf sağlıyor. Şubeleri, merkezi bir şirket ağına bağlamak veya mesafelere göre ayrılmış veri merkezlerine bağlanmak için elbette WAN tercih edilebilir. Ancak WAN bağlantıları, genellikle özel tescilli donanıma ihtiyaç duyan bir teknolojiyi kullanır. SD-WAN teknolojisi ise bir yazılım mantığı ile ağ denetiminin daha çok buluta” taşınması anlamına gelir. Günümüz iş dünyasında şirketler artık, pahalı veya özel tescilli donanım seçeneklerini içeren özel WAN teknolojisi yerine; daha esnek, açık ve bulut tabanlı WAN teknoloj talep ediyor. SD-WAN bağlantısı, bulut yazılımı aracılığıyla kontrol edilebildiğinden, kurum bünyesinde yoğun talep oluştuğunda bağlantının büyütülmesine olanak tanıyor. Öte yandan çözüm, anlık kapasite artışı ihtiyaçlarına cevap verebilecek yapıdadır. Maliyet yanında güvenilirlik avantajı da sunan Yazılım Tanımlı Geniş Alan Ağı veya SD-WAN, donanım tabanlı ağa göre daha esnek bir yapıdadır. Zyxel’in SD-WAN yıllık hizmet paketi ZyWALL VPN50 / 100/ 300, SD-WAN lisansı ve Nebula Orchestrator yönetim portalını içeriyor. Bu hizmet paketinde; Dinamik Yol Seçimi, WAN Optimizasyonu ile Uygulama/ İçerik/Coğrafi filtreleme özellikleri birlikte yer alıyor. İşletmeler, SD-WAN hizmet paketi satın almadan Nebula Orchestrator ağ yönetimi portalından faydalanma seçeneğine de sahip bulunuyor.