BEST dergisi, bina kontrol, konfor ve güvenlik sistemlerini bir arada tek bir disiplin altında toplayan ilk ve tek dergidir. Bina elektronik sistem teknolojileri alanında faaliyet gösteren tüm firmaların etkinliklerini ortak zeminde buluşturmayı amaçlayan BEST dergisi, firmalar ile müşterileri arasında bir köprü işlevi görerek sektörün gelişimini misyon edinir.

GÜVENLİK SİSTEMLERİNDE YAPAY ZEKANIN ÖNEMİ

DAHUA TEKNOLOJİ

Dahua Teknoloji yıllardır geliştirdiği yeni teknolojileri ve hızlı entegrasyon kabiliyetini, yapay zekâ teknolojisiyle geliştiriyor.

İnsan duyu organları vasıtasıyla doğadaki nesneleri algılayan, anlayan ve öğrenen bir mekanizmaya sahiptir. Son yıllarda bilim ve teknoloji bu doğrultuda insanın bu öğrenme mekanizmasını taklit edebilecek belki de bu öğrenme sisteminin yerine geçebilecek bir sistem geliştirmek üzere tıpkı insan gibi gören, anlayan ve öğrenen bir teknoloji üzerinde çalışıyor. Ve bu teknolojilerin ismine Yapay Zekâ (Artifical Intelligence) yani kısaca “AI” deniliyor.

Yapay Zeka Teknolojisinin Güvenlik Sistemlerine Sunduğu Avantajlar:

İnsan doğada algıladığı canlıları ve nesneleri tanımlayarak milyonlarca bilgiyi hafızasında depoluyor. Dahua Yapay Zekâ teknolojisi de aynı bir insan gibi çalışarak; algılama esnasında canlıya ait cinsiyet, yaş, boy gibi bilgileri ve yine aynı şekilde algılanan nesneye ait renk, şekil ve benzeri bilgileri toplayarak işlenmek üzere veri bankasına yani hafızasına yerleştiriyor.

Örneğin, algılama esnasında veri bankasında kaydı bulunan herhangi bir kişi ile karşılaşılırsa bu kişiye ait bilgiler çok kısa bir süre içerisinde veri bankasından anlık olarak çekilir ve bu kişinin kim olduğu hakkında cinsiyet, yaş, gözlük, sakal, ruhsal durumu (mutlu, sinirli, endişeli) çalıştığı departman gibi bilgiler ana kontrol sisteminde gösterilir. Aynı şekilde Dahua Yapay Zekâ teknolojisi bir arabayı plaka, renk, marka, tip ve boyut gibi bilgilerini toplayıp hafızasına işleyerek depolamaktadır ve olası ihtiyaç hallerinde bu bilgileri çok kısa bir süre içerisinde sunmak için hazırda bekletiyor. Bu işlemler farklı senaryolar eşliğinde doğadaki bütün varlıklar için çeşitlendirebilir. Dahua Teknoloji yıllardır geliştirdiği yeni teknolojileri ve hızlı entegrasyon kabiliyetini, yapay zekâ teknolojisiyle geliştiriyor. Dahua Teknoloji, güçlü iş ortakları ile beraber geliştirmiş olduğu ICES Metadata sistemini kullanıyor. Kameralar üzerinden alınan bu büyük veriler sistem üzerinden toplanarak işleniyor ve gerekli durumlarda hızlı bir şekilde geri çağırılabiliyor.

Öncelikle yüz tanıma teknolojisi ile birlikte kişinin yaşı, cinsiyeti bıyık veya sakal detayları gözlük, maske şapka, yüz ifadesi (üzgün kızgın gülen sevinçli gibi) detaylar yüz fotoğrafı ile meta data sistemine aktarılıyor. Bu şekilde tanımlanan bilgiler detayları filtre ederek hızlı bir şekilde geri çağırıyor ve milyonlarca bilgi içerisinden çıkararak insanlara zaman kazandırıyor.

IPC-8242FR-FD Serisi IPC

Araba dendiğinde ilgiyi hemen markası modeli ve rengi çekiyor. Adli bir vakada ise polisin işini kolaylaştırmak adına aracın plakası ile birlikte rengi ve marka bilgisi aracı takip ve tespit anlamında ciddi kolaylıklar sağlıyor. Dahua, bu durumu göz önünde bulundurarak plaka tanıma sistemlerini yapay zekâ ile birleştirirken aracın plakası ile birlikte rengi, markası ve hatta boyutları üzerinden binek araç, kamyonet, jeep, SUV gibi detayları kaydederek depolamakta yine geriye dönük olarak bu detaylar ile hızlı arama yapma imkânı sağlıyor.

Trafik özellikle İstanbul gibi büyük şehirlerde ciddi anlamda sorun teşkil ediyor ve insanlar trafik yoğunluğunu cep telefonu uygulamaları ile takip ederek yola çıkarken rotalarını bu doğrultuda belirliyor. Peki bu yoğunluk neye göre hesaplanıyor? Dahua teknoloji AI sistemleri şerit bazlı yaptığı analiz ile araçların şeritlerden hangi sıklıkla geçtiğini hızları üzerinden hesaplayarak bir yoğunluk haritası oluşturup bu doğrultuda bir yoğunluk haritası oluşturuyor. Bununla birlikte kırmızı ışık ihlali, emniyet kemeri ihlali, yanlış park, ters yön gibi birçok detayı U dönüşün yasak olduğu noktaları belirleme gibi birçok veriyi depoluyor ve anlık bilgiyi ekranlarda gösteriyor. Dahua Teknoloji “İş Zekâsı” alanında da çözümler sunuyor. Kişi sayma özellikli kamera sayesinde iş yerlerindeki müşteri kontrolünü, müşteri ilgi alanlarını ısı haritası özelliği desteği ile tespit ediyor ve bu bilgileri dışarıya raporlayabiliyor.

Kamera sistemlerinde video analiz son yıllarda çok fazla uygulanan ve talep gören bir teknoloji olmakla birlikte çevresel etkenlerden dolayı birçok yanlış alarmın oluşmasına neden oluyor. Dahua teknoloji bu durumu göz önüne alarak yapay zekâ sistemlerinde bu durumu akıllı öğrenme sistemi ile sahne içerisinde alan ihlali oluşturan nesneyi tanımlayarak bu olumsuzluğu ortadan kaldırıyor. Tanımlamayı insan, hayvan, yağmur rüzgâr gece gündüz gibi doğal etmenleri dahil ederek oluşturup yanlış alarmları ortadan kaldırıyor.

DSS PRO Video Yönetim Yazılımı (VMS)

Dahua teknoloji Yapay Zekâ teknolojisini Intel, Dell, Nvidia ve Microsoft gibi partner firmaları ile her geçen gün geliştrip yapay zeka teknolojisine yeni özellikler ekliyor.