BEST dergisi, bina kontrol, konfor ve güvenlik sistemlerini bir arada tek bir disiplin altında toplayan ilk ve tek dergidir. Bina elektronik sistem teknolojileri alanında faaliyet gösteren tüm firmaların etkinliklerini ortak zeminde buluşturmayı amaçlayan BEST dergisi, firmalar ile müşterileri arasında bir köprü işlevi görerek sektörün gelişimini misyon edinir.

ÇİN‘İN DEQING BÖLGESİNDE ORMANLAR HIKVISION TERMAL ÜRÜNLERİNİN KORUMASI ALTINDA

Ormanları korumanın kilit hususlarından biri orman alanları içinde ya da çevresinde çıkabilecek yangınların önlenmesi. Deqing Bölgesi Orman Ofisi, akıllı erken uyarı ve kontrol sistemiyle ormanlık alanların etkili bir şekilde yönetilmesini sağlamak adına Hikvision ile iş birliği içerisine girmiştir.

Toprak ananın yeşil akciğerleri olarak nitelendirilen ormanlar, karbondioksit emip oksijen üretme kabiliyetiyle havamızı yenileyen tam bir doğal oksijen kaynağıdır. Ormanlar doğal kaynaklar açısından zengindir, peki ormanları nasıl koruyacak, insanla orman arasındaki uyumu nasıl sağlayacağız? Kuzey Zhejiang Bölgesinin orman şehri Deqing, uzun yıllardır orman yönetimi, korunması ve sürdürülebilir gelişme açısından iyi örnekler sergiliyor. Deqing Bölgesi, %40’ını ormanların oluşturduğu 935,9 km2 alana sahip. Deqing’in orman alanı,500’ün üzerinde kara bitkisi türüyle çeşitli bitkilere ev sahipliği yapıyor. Deqing halkı ormanları korumanın ne kadar önemli olduğunun bilinciyle eko- turizme ağırlık vermiş olup yerel orman kaynaklarını koruyorlar. Ormanları korumanın kilit hususlarından biri de orman alanları içinde ya da çevresinde çıkabilecek yangınların önlenmesi.

Zorluklar

Son yıllarda Deqing Mogan Dağında otelcilik sektörü hızlı bir gelişme göstermiştir. Deqing’in batısında 700’ü aşkın eko-turizm işletmesi mevcuttur. Dağı ziyaret eden turist sayısında ciddi bir artış görülmüş, konaklama gün sayısı da genel olarak artmıştır. Bir orman yangını çıkması durumunda ekonomik ve sosyal açıdan büyük bir kayıp yaşanacaktır.Bu meseleye dikkatini veren Deqing Bölgesi Orman Ofisi, akıllı erken uyarı ve kontrol sistemiyle ormanlık alanların etkili bir şekilde yönetilmesini sağlamak adına Hikvision ile iş birliği içerisine girmiştir.

Yeni Bir Çözüm

Deqing Bölgesi son iki yıldır orman yangınlarını önleme sisteminde güncellemelere gitmiş, sadece doğaya ve insan gücüne dayalı bir sistemden çıkıp bilim ve teknolojiye dayalı, eş-zamanlı yeni bir çözüm geliştirmiştir.

Gelişmiş yangın tespit algoritmasına sahip Hikvision termal & optik çift-spektrumlu ağ kameraları DS-2TD8135-100C2FL, orman yangınlarına kısa sürede müdahale edilmesine olanak vermenin yanı sıra orman ve yabani bitki yangın riskine karşı 7/24 tespit, gözlem ve uyarı sistemine de sahiptir. Böylelikle ortaya çıkan bir yangını söndürmek yerine, yangın henüz ortaya çıkmadan personelin durum hakkında bilgilendirilmesi sağlanır. Bunların yanı sıra, Hikvision video yönetim yazılımı sayesinde uzaktan erişim sistemiyle kontrol odasından turistlerle konuşabilen personel, cihazlara zarar veren, ormanda ateş yakan veya yasa dışı ağaç kesimi yapan kişileri uyararak sorunları henüz ortaya çıkmadan önleyebiliyor. Bu sistem sayesinde, koruma alanına giriş yapan ziyaretçilerde de ormanın korunmasına yönelik bilinç artmıştır. Deqing halkının ormanın korumaya yönelik sarf ettiği büyük emekler sayesinde hem yerli halk hem de ziyaretçiler ormanın nimetlerinden faydalanabiliyorlar. Deqing’de etrafınız yeşilliklerle çevrilidir. Sokaklarda her daim çiçek kokularıyla kaplıdır. NASA uydu gözlem verileri, 20 yıl öncesine kıyasla Dünyanın bugün daha yeşil olduğunu gösteriyor. Geçtiğimiz 17 yılda Çin’de yürütülen yeşillendirme çalışmaları, küresel ölçekte görülen yeşillendirme faaliyetlerinin %25’ine denk geliyor. Hikvision şimdiye dek Greater Khingan Range, Wuyi Mountain, Shennongjia ve the Base of the Giant Panda gibi milli orman parkları ve düzinelerce ormanlık alanine korunmasında yer almış, orman yangınlarının önlenmesi, park yönetimi ve yabani hayatın korunması çalışmalarına destek olmuştur.