BEST dergisi, bina kontrol, konfor ve güvenlik sistemlerini bir arada tek bir disiplin altında toplayan ilk ve tek dergidir. Bina elektronik sistem teknolojileri alanında faaliyet gösteren tüm firmaların etkinliklerini ortak zeminde buluşturmayı amaçlayan BEST dergisi, firmalar ile müşterileri arasında bir köprü işlevi görerek sektörün gelişimini misyon edinir.

ATM GÜVENLİĞİ

Her gün basından yeni bir ATM dolandırıcılığı hikayesi duyulmakta, öte yandan 2018 yılında BDDK’ya ATM güvenliğine yönelik yüzlerce şikâyet ulaştığı da açıklanmıştır. Dolandırıcılar, ATM’lere takılan kart kopyalama cihazları, gizli kameralar, çok sayıda kişinin kopyalanmış kartlarının peş peşe boşaltılması, kart yuvasına cisim konması, para veren yerin geçici olarak yapıştırılması ve daha akıllara gelmeyecek onlarca yöntem kullanmaktadır.

EEC Entegre Bina Kontrol Sistemleri Engin Özer, Mühendislik Müdürü

ATM’lerin Fiziki Güvenliği

ATM’ler para alışverişinin olduğu noktalar olduğu için genellikle kalabalığın olduğu yerlere yerleştirilmeye çalışılmaktadır. Banka şubeleri veya ATM’ler her muhitte belli yerlerde sıralanmış şekilde veya birbirine oldukça yakın olarak konumlandırılır. Çünkü çoğu banka müşterisi işini tek ATM’de değil, birden fazla bankamatikte peş peşe işlem yaparak halletmektedir.Üstelik ATM’lerin yanında genellikle güvenlik görevlileri bulundurulmaz. Bu da çok sayıda suçluyu bu alanlara çekmektedir. Güvenlik için alınabilecek en iyi önlemlerden biri ATM’in kameralar ile donatıldığını, her yönden kayıtlar aldığını göstererek caydırıcı görüntü sergilemektir. Örnek görselde ATM’in dışına monte edilmiş kameralar görülmektedir. Bu montaj şekli, kötü amaçlı kişileri caydırıcı bir etkide yaratmakta olsa da sadece 1 adet kamera ile yapılan uygulamalarda çok ciddi görüşte kısıtlamalar oluşmaktadır. Bu kameraya ilave olarak, ATM’in muhtelif yerlerine çok yüksek çözünürlüklü ve ışık, hava vb. koşullarından etkilenmeyen, gelişmiş görüntü özellikleri olan gizli kameralar yerleştirilebilir. Normal gizli kameralar güneş ışığından fazla etkilendiğinden aşırı pozlanmış, yüksek pikselli ve loş ışıklı videolar sunabilir. Bu nedenle şu an sektördeki en iyi ışık dengeleme teknolojisi olan HDR’lı gizli kameralar kullanılabilir. Bazı video analitik çözümler ile birçok otomasyon çözümleri sunulabilir.

ATM’lerin Yazılımsal Güvenliği

Binlerce ATM’si olan bankalar bu ATM’leri yönetmek için sınırlı sayıda personel ayırabilmektedir. Bu personellerin görevleri ATM işlemlerini yönetmek ve izlemektir. Yapılan şikayetleri doğrulama son derece zahmetli bir iştir. Zira sanılanın aksine ATM’ler ile banka arasındaki network hattı bant genişliği genellikle 128KBit/saniye ile yaklaşık (çok az ATM’de vardır) 2Mbit/saniye arasındadır. Günümüzde işyerlerimizdeki internet 100Mbit/ saniye mertebelerine ulaşmışken bankacılıkta güvenli hatlar kullanımı ve pahalı tarifeler nedeni ile maalesef bant genişlikleri çok düşüktür. Şikâyet edilen vaka hakkında denetleme için olay anını bulmak tam bir çiledir, bu nedenle birçok banka ATM’ye personel gönderip tüm taramaları lokalden yapabilmekte ve olay anı kaydını yedekleyebilmektedir.

Hatta birden fazla ATM’de yapılan dolandırıcılıkları çözmek aylar alabilir ve bu durumda “atı alan Üsküdar’ı geçer” deyimi yaşanabilmektedir. Bunun çözümü, gerçek zamanlı alarmdır. Sahtekârlığı önlemek, inceleme süresini hızlandırmak, işlemleri denetlemek, hizmet geliştirmek için kamera kayıtları ile ATM Merkezi yazılımını entegre etmek iyi bir çözüm olacaktır. Böylece muhtelif vakalar, bu entegrasyon tarafından anlık ve otomatik olarak avlanabilir. Şube veya ATM’nin en çok para çekme veya para yatırma işlemlerine sahip oldukları istatistikleri içeren işlem özetleri sağlayabilir. Sistemin, tek bir kişi tarafından birden fazla ATM’den para çekme işlemleri gibi belirli işlemleri otomatik olarak analiz edebilir. Kartın numarası, hesap numarası, işlem miktarı vb. ile filtrelemek için tüm şube işlemlerini loglayabilir. İşlem tutar ve işlem zamanı gibi ayrıntılar da dahil olmak üzere tam işlem makbuzunu inceleyebilir. Her bir işlemi senkronize video anlık görüntüleriyle inceleyebilir. Düşük bant genişlikleri için küçük resimleri görüntülenebilir ve sadece gerektiğinde video çekilebilir. March Networks, Katar’da QNB’ye bu sistemi kurdu. Dünyada on binlerce ATM bu sistem ile çalışıyor.

Katar İçişleri Bakanlığı’nın (MOI) 2011’de getirdiği CCTV mevzuatına uyumu sağlamak için March Networks kullanmaya başladı. Bu kanun, tüm bankaların IP Kamera kullanılmasını zorunlu tutuyor, en az 3 megapiksel çözünürlükte ve saniyede 20 kare kayıt istiyor, en az 120 gün geçmişe dönük kayıt saklanmasını şart koşuyordu. O dönem analog kamera sistemi kullanan banka, tüm kameralarını March Networks ile yenileyerek ATM güvenliğinde önlemlerini arttırdı.