BEST dergisi, bina kontrol, konfor ve güvenlik sistemlerini bir arada tek bir disiplin altında toplayan ilk ve tek dergidir. Bina elektronik sistem teknolojileri alanında faaliyet gösteren tüm firmaların etkinliklerini ortak zeminde buluşturmayı amaçlayan BEST dergisi, firmalar ile müşterileri arasında bir köprü işlevi görerek sektörün gelişimini misyon edinir.

AKILLI ŞEHİR TEKNOLOJİLERİNE TEK NOKTADAN KONTROL

ÖLÇSAN TUNÇ PINAR SATIŞ MÜDÜRÜ

ÖLÇSAN’ın sunduğu akıllı ve güvenli şehir platformu City on Cloud (CoC) ile şehrin karbon salınımının kontrolü, elektrikli araçlar, enerji tasarrufu, aydınlatma gibi yeni nesil şehircilik teknolojileri tek alan üzerinden kontrol ediliyor.

Teknoloji, dünyada yaşamsal alanlara katkısı ile yeni projeler üretilmesi ihtiyacını doğurmuştur. Akıllı Şehirler ve akıllı binalar kavramları da böyle ortaya çıkmıştır. Akıllı binalar; karbon salınımını kontrol edilebilen, az enerji tüketen, kendi enerjisini üretebilen, çevreci; ısıtma-soğutmayı, hava değerlerini kontrol ve takip edilebilen yerleşim alanlarıdır. Akıllı binalar ve şehirler, birbirleri ile bağlantılı ve sürekli iletişimde olan cihazları ve sistemleri barındırmaktadır. Gittikçe akıllanan sistemler ve şehirler, bireylerin ve kurumların hayatını kolaylaştırması ve kısıtlı kaynakların daha verimli kullanılması anlamına da geliyor.

Bir önceki endüstri devriminde otomasyon ön plana çıkarken, bu devrim ile akıllanan nesneler ve sistemler veriyi analiz edebilen, kendi kendine karar verebilen sistemler olacaklardır. Güvenlik sistem uyarıları ile belki daha fazla hayat kurtarılacak, altyapılar korunacaktır.
Su altyapısında oluşan kaçaklar için sistemler vanaları otomatik kısarak, israfı önleyecektir. Trafikten sağlığa hayatımıza dokunan birçok konuda bu örneklerin artırılması söz konusudur.

ÖLÇSAN, akıllı şehirler konusunda Türkiye’nin ilk, dünyanın dördüncü Akıllı Şehir stratejisi ve eylem planı olan, T.C. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın hazırladığı 2020-2023 Ulusal Akıllı Şehirler Stratejisi ve Eylem Planı içinde de referans proje olarak yer alan REMOURBAN projesinin paydaşlarından biridir. Projede şehrin karbon salınımının kontrolü, elektrikli araçlar, enerji tasarrufu gibi yeni nesil şehircilik teknolojileri hayata geçirilmiştir.

Hayata geçirilen bu teknolojiler, ÖLÇSAN’ın sunduğu akıllı ve güvenli şehir platformu City on Cloud (CoC) ile tek alan üzerinden kontrol ediliyor. CoC; birçok uygulamanın tek merkezden görüntülenmesi ve kontrol edilmesine imkân sağlıyor. Akıllı sistemlerin bir nevi hammaddesi olan büyük verinin toplanması ve işlenmesi CoC üzerinde yapılıyor. Şehir yöneticilerine sunulan gösterge paneli ve detaylı grafik ve raporlar sayesinde şehrin ihtiyaçları ve durumu hakkında kullanıcılar anlık olarak daha fazla bilgiye sahip oluyorlar.
Akıllı ve güvenli şehirler kapsamında geliştirilen AGASY (Akıllı Genel Aydınlatma Sistem Yönetimi) platformu ile açık ve kapalı mekanlarda aydınlatma sistemleri yönetiliyor. Bu platform ile yüzde 85’e kadar enerji, yüzde 70’e kadar bakım destek hizmeti tasarrufu yapılıyor. CoC ile de uyumlu çalışan aydınlatma kontrol modülleri LoRa ve NB-IoT standartlarını destekleyerek, birçok uygulamaya uyarlanabilir esneklikle geliştiriyor.

TOPLU YAŞAM ALANLARI İÇİN GÜVENLİK PLATFORMU SİSTEMİ: KIMO

ÖLÇSAN’ın hayata geçirdiği KIMO Geçiş Kontrol ve Personel Devam Kontrol Platformu, kurulan sistemler aracılığıyla kullanıcılara binalarda, iş yerlerinde, sitelerde güvenliği üst düzeyde kontrol edebilme imkânı sağlıyor.
Toplu yaşam alanlarında, akıllı nesneler ile yaşam şekillenirken, bir yandan da güvenlik ihtiyaçları artıyor. Güvenlik ihtiyaçlarından bir kısmını da geçiş kontrol sistemleri karşılıyor. Güvenlik sistemleri içinde kartlı geçiş sistemleri, kamera sistemleri, biyometrik kimlik doğrulama, yangın alarm ve güvenlik sistemleri yer alıyor.

KIMO Geçiş Kontrol ve Personel Devam Kontrol Platformu hem insan kaynakları hem de geçiş kontrol alanlarında sahip olduğu modüllerle ve kullanıcı dostu ara yüzü ile kullanıcılarına fırsatlar sunuyor. Geçiş Kontrol Sistemleri, alanlar arasında geçişi denetleyen, yetkisiz geçişleri engelleyen, yetkili geçişlere izin veren ve tüm bu süreci kayıt altına alarak, raporlama fırsatı sunan KIMO platformu tarafından yönetiliyor. KIMO Geçiş Kontrol ve Personel Devam Kontrol Platformunda kişilerin gerçek doğrulamasının yapılması için kart ya da biyometrik geçiş kontrol sistemleri kullanılıyor. Hijyen uygulamalarının ön plana çıktığı günümüzde, biyometrik geçiş kontrollerinde söz konusu cihazla temassız giriş çıkışlar önem kazanıyor. Bu noktada, IDEMIA MorphoWave Compact, sağ ya da sol elinizi cihaza dokunmadan yatay yönde sensor üzerinden geçirmenizle tanımlama işlemini gerçekleştiriyor. Temasla bulaşan hastalıkların hem önlenmesine hem de kalabalık alanlarda kullanıcıların sağlığını korumada yardımcı olan bu cihaz, günümüzde en çok tercih edilen ürünler arasında yer alıyor. Sıklıkla yıkadığımız ya da dezenfekte uyguladığımız ellerimiz ıslak olsa da algılıyor, hem kuru hem de ıslak biyometrik tanımlama yapıyor.

Bunların yanında, KIMO geçiş kontrollerinin gerçekleştirildiği alanlar içinde yangın sistemleriyle entegre çalışarak, yangın zamanlarında tahliyelerin hızlı olmasını olanaklı kılıyor. Yangın sistemlerinden gelen veriler tek başına anlamlı değildir. KIMO, bu zamanlarda yangın sistemleri için tamamlayıcı bir platform olma özelliğiyle, kurumlarda alanların terk edilmesi için geçiş kapılarını otomatik olarak açıyor. Yangın dedektörlerinden gelen verileri, KIMO yorumlamakta ve geçiş kapılarının otomatik olarak açılmasını sağlıyor. Bazı kurumlarda kartlı geçişlerin olduğu sistemler mevcuttur. Yangın anındaki kapıların otomatik açılımı, panikle kaçan personelin kartı yanına almaması durumunda da kurumdan hızlı tahliyesini sağlıyor. Böylece panik anında, geçiş kapılarında birikme, yığılma gibi sorunlar ortadan kalkıyor. Ayrıca, tahliye olan personeller el terminali ile tanımlanabiliyor, eksik olanlar tespit ediliyor.

KIMO kullanıcıları tek platformda entegre olmuş birçok modülü tek alandan kontrol etme, yönetme ve raporlama imkanına sahipler. Böylece, geçiş kontrol güvenliği, insan kaynakları, kamera sistemleri ve yangın sistemlerinin kontrolü sağlanıyor.

GEÇİŞ KONTROL SİSTEMİ İÇİN İKİ YERLİ YAZILIM ÜRÜNÜ

ÖLÇSAN, yerli yazılımları K!M EagleEYE ve K!M FalconEYE 3D ürünleri ile Geçiş Kontrol Sistemlerini klasik anlayıştan ileri boyuta taşıyor.

K!M EagleEYE, kişinin tüm Geçiş Kontrol noktalarından başarı ile geçtikten sonra bilgisayarının başına geldiğinde bilgiye erişimini güvenli bir şekilde sağlamak için tasarlanmış yerli yazılımdır. Kullanıcı bilgisayarına biyometrik bir unsurla giriş yaptığında, arkada çalışan yazılım, webcam veya bilgisayarının kamerasından kişiyi izler, doğru yüz ekrana baktıkça kullanıcıya erişim için izin veriyor. Eğer kullanıcı ekranın başından kalkarsa ya da tanımlı olmayan ikinci bir yüz ekrana bakarsa ekran güvenli moda alınarak kapatılıyor. Bu erişim Geçiş Kontrol Sistemlerinde artık son noktaya gelinip bilgiye erişilecek noktada kullanılarak GKS ile bütünlük sağlayarak uçtan uca güvenli olmasını sağlıyor.

ÖLÇSAN’ın diğer ürünü K!M FalconEYE 3D ise Geçiş Kontrolün çok daha güvenli olmasını sağlayan yerler için tasarlanmış bir üründür. Bu ürün Hitachi’nin TOFF kamerası ile birlikte kullanılıyor, herhangi bir lokasyona sızma ve kontrolsüz alanların denetimi için görev yapıyor. Belirlenen alanda TOFF teknolojisi ile oluşan alarmların yazılım üzerinde uyarı vererek üst düzey güvenlik oluşturulması sağlanıyor.

ÖLÇSAN’ın yerli ve milli yazılımları mobil destekleri ile çalışıyor ve özel geliştirilen bazı mobil modülleri iOS ve ANDROID marketlerden ücretsiz indirilebiliyor.