BEST dergisi, bina kontrol, konfor ve güvenlik sistemlerini bir arada tek bir disiplin altında toplayan ilk ve tek dergidir. Bina elektronik sistem teknolojileri alanında faaliyet gösteren tüm firmaların etkinliklerini ortak zeminde buluşturmayı amaçlayan BEST dergisi, firmalar ile müşterileri arasında bir köprü işlevi görerek sektörün gelişimini misyon edinir.

ULUSLARARASI ASANSÖR VE YÜRÜYEN MERDİVEN SEMPOZYUMU DÜZENLENDİ

Uluslararası Asansör ve Yürüyen Merdiven Sempozyumu (Internationlal Elevator & Escalator Symposium-IEES) İstanbul’da gerçekleştirildi. Her yıl 2 gün süre ile dünyanın farklı bir ülkesinde gerçekleştirilmesi planlanan ve ilki İstanbul’da Renaissance Polat İstanbul Hotel’de düzenlenen etkinlik dünyanın önde gelen asansör firmalarını buluşturdu.

Kâr amacı gütmeyen organizasyondan toplanan gelir ise dünya çapında, başta çocuklar olmak üzere engelliler ve yetişkinlere güvenli asansör ve yürüyen merdiven kullanımına dair eğitimler veren Elevator Escalator Safety Foundation (EESF) derneğine aktarıldı.

Fransa’dan Otis SEE Gien Asansör Sistemleri Kıdemli Yöneticisi Pascal Rebillard, Almanya’dan Otis CEC Berlin Sistemler ve Kontrol Yöneticisi Peter Herkel, İspanya’dan Otis CEC Madrid Tasarım Mühendisi Rubén Sánchez Muñoz sempozyumun ilk günü, Electronic Safety Actuator başlıklı oturumda Otis’in üzerine çalıştığı elektronik paraşüt sistemleri hakkında bilgilendirmeler yaptılar. Özellikle Otis Küresel Projelerin Satışından Sorumlu Başkan Yardımcısı Richard Pulling, Otis’in yeni inşaat asansörü SkyBuild, Akıllı Yolcu Yönlendirme Sistemi Compass+, eCall ve Otis Signature Service’in detaylarını paylaştığı sunumu yoğun ilgi gördü.

Yeni İnşaat Asansörü ve Akıllı Yolcu Yönlendirme Sistemleri

Yeni nesil bir inşaat asansörü olan Skybuild inşaatla birlikte yükselebilen bir sisteme sahip. Asansörün tüm komponentleri ve malzemeleri bina tamamlandığında da kullanılabiliyor. Bu büyük avantaja sahip olan sistemin en önemli farkı ise güvenlik. İnşaat asansörlerinde Türkiye’de yaşanan üzücü olaylara karşı etkili bir çözüm olan Skyland emniyet, verimlilik ve hızın ortak paydada buluştuğu büyük bir yenilik olarak öne çıkıyor. Mevcut sistemlerde çalışanlar inşaatın üst katlarına ulaşmak için dakikalarca beklerken, bu sistemde 8 kata kadar hızlı bir şekilde transfer mümkün oluyor.

Otis Skyland asansör sistemiyle birlikte diğer hizmetlerini de sempozyumda sundu. Cep telefonuna yüklenen bir uygulama üzerinden çalışan eCall sistemi, kişiyi binaya girdiği anda cep telefonundan bluetooth ya da kablosuz ağla bağlantı kurarak daha önceden kaydın oluşturulduğu kata güvenli ve konforlu bir şekilde ulaştırıyor. Otis Signature Service, asansör ya da yürüyen merdivende henüz bir problem yaşanmadan önce sezme imkânı yakalanıyor. Yani koruyucu önlem için projeye özel bakım paketini sağlıyor. Böylece sistem arıza yapmıyor ya da yaptığında her şeye hazır olunuyor.

Compass+ sistem, asansörleri gidecekleri kat ya da lobi, otopark, restoran gibi özel alan kat gruplarına göre gruplandırıyor. Akıllı Yolcu Yönlendirme Sistemi tüm talepleri ve kaynakları eşleyerek enerji sarfiyatını azaltıyor. Yolcu trafiği olmadığı zaman bazı kabinleri uyku moduna alıp bekletiyor.