BEST dergisi, bina kontrol, konfor ve güvenlik sistemlerini bir arada tek bir disiplin altında toplayan ilk ve tek dergidir. Bina elektronik sistem teknolojileri alanında faaliyet gösteren tüm firmaların etkinliklerini ortak zeminde buluşturmayı amaçlayan BEST dergisi, firmalar ile müşterileri arasında bir köprü işlevi görerek sektörün gelişimini misyon edinir.

KABLODER’İN 2020 YILI GENEL KURUL TOPLANTISI GERÇEKLEŞTİRİLDİ

KABLODER

Türkiye kablo sektörünün önde gelen 21 üreticisini bünyesinde barındıran Kablo Sanayicileri Derneği’nin (KABLODER) 2020 yılı Genel Kurul Toplantısı geçtiğimiz günlerde yapıldı. Sektörün gelişmesi, sorunların tespiti ve çözüme ulaştırılması gibi konular üzerine çalışmalar yapıldı.

KABLODER üyelerinin büyük oranda katılım sağladığı Genel Kurul Toplantısı’nda, 2019 yılı değerlendirildi ve 2020 yılı planları üzerinde görüşüldü. Corning Kablo’nun misafir üye olarak yer aldığı toplantıda, yeni dönemde de güvenlik konusunun ön planda olacağını belirten KABLODER Başkanı Faik Kürkçü, “Bugüne kadar gerçekleştirdiğimiz çalışmaları, 2020 yılında ve sonrasında da yoğun bir şekilde sürdüreceğiz. Bizim için her zaman ‘Önce Güvenlik’. Dilerim ki, sektörümüzün tüm paydaşları da bu süreçte bizimle birlikte hareket edecek ve sektörümüzü çok daha iyi noktalara, hep beraber getireceğiz. Türk kablo üreticileri 2019 yılında yaklaşık 2 milyar USD ihracat gerçekleştirdi.
Bu ihracatın önemli bir kısmı, başta İngiltere olmak üzere Avrupa ülkelerine yapıldı. KABLODER olarak hedefimiz ülkemizi daha farklı ülkelere de ihracat yapacak hale getirip bir kablo üssü yapmak olacaktır.” dedi.

Son yıllarda ülkemize yapılan kablo ithalatı rakamlarının da konuşulduğu Genel Kurul’da özellikle Çin’den ithal edilen fiber optik kablo ithalatında gümrük vergisi olmaması ve herhangi bir denetimden geçmeden bu kabloların ülkemize girmesinin önlenmesi hususunda gerekli çalışmaların yapılacağı konuşuldu.

2019 yılı başında standart dışı kablolara karşı mücadele eden KABLODER, sektördeki kalite bilincini artırmayı hedefliyor. Çalışmalarının başlangıç noktasını “Önce Güvenlik” şeklinde tanımlayan KABLODER, piyasada denetimlerin artması ve standartlara uygun olmayan üretim ve dağıtımı engellemek amacıyla, T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile de iletişim halinde, yoğun bir şekilde çalışıyor.