BEST dergisi, bina kontrol, konfor ve güvenlik sistemlerini bir arada tek bir disiplin altında toplayan ilk ve tek dergidir. Bina elektronik sistem teknolojileri alanında faaliyet gösteren tüm firmaların etkinliklerini ortak zeminde buluşturmayı amaçlayan BEST dergisi, firmalar ile müşterileri arasında bir köprü işlevi görerek sektörün gelişimini misyon edinir.

“HAYATI AYDINLATAN KADINLAR” İŞ BAŞINDA

GÜNSAN ELEKTRİK

Günsan Elektrik’in erkeklerin egemen olduğu elektrik sektöründe kadınlar neden olmasın diyerek hayata geçirdiği “Hayatı Aydınlatan Kadınlar” projesi, pek çok kadına yeni bir iş alanı yarattı. Proje kapsamında 3 ay 508 saatlik teorik ve pratik eğitim alarak mezun olan Hülya Çınar, Elektrik ustası olarak dükkanını açtı ve iş başı yaptı.

Türkiye’de enerji, inşaat ve özellikle elektrik gibi sektörler kadınların yeterince var olamadıkları sektörlerin başında geliyor. ‘Bu iş erkek işi’, ‘kadın bu işi yapamaz’ gibi önyargılar nedeniyle yapmak istediklerini yapamayan ve hayallerinin peşini bırakan kadınlar, ekonomik özgürlüklerini de kolay elde edemiyor. Elektrik sektöründe yenilikçi ürün ve sistemleriyle öne çıkan Günsan Elektrik’in elektrik sektöründe kadınlara da yer açmak, kadın erkek fırsat eşitliğine ve istihdama katkı sağlamak amacıyla 2019 yılında hayata geçirdiği “Hayatı Aydınlatan Kadınlar” projesi, özellikle elektrik sektörü gibi erkek egemen bir sektörün geleneksel yapısını değiştirmek adına önemli bir başlangıç olarak dikkat çekiyor. Projenin mezunlarından Hülya Çınar, İstanbul Sancaktepe’de ilk dükkânı açarak, mesleğini icra etmeye başladı.

“ÖNEMLİ OLAN VAZGEÇMEMEK”

Projenin ilham kaynağı, elektrikçi Hanife Kaymaz’ın kendisine de ilham verdiğini söyleyen Hülya Çınar, “Hanife Hanım kendi dükkânı açan kadın ustalardan biri olarak bana da cesaret verdi. Elektrikçi olacağımı söyleyince çevremin beni hemen onaylayıp, destekleyeceğini zaten beklemiyordum. Burada önemli olan istediğinizden vazgeçmemek ve yapmak istediğinizi hayata geçirmek için çaba sarf etmek. Dükkanımı açtım, çok mutluyum. Dükkanımda diğer kadınlara da iş vermeyi düşünüyorum.” diye konuştu.

3 AY BOYUNCA KAPSAMLI EĞİTİM ALDILAR

Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ve İŞKUR Sancaktepe Hizmet Merkezi iş birliği ile yürütülen Hayatı Aydınlatan Kadınlar projesi kapsamında, halihazırda çalışmayan ancak iş arayan 20-45 yaşları arasındaki 13 kadın 3 ay boyunca eğitim aldı. Geçtiğimiz Temmuz ayı sonunda eğitimlerini tamamlayarak sertifikalarını alan kadınlar, elektrik ustaları olarak çalışma hayatına da adım atmış oldu. Projenin ilham kaynağı ise 8 yıl önce İstanbul Üsküdar’da kendi imkanlarıyla açtığı dükkanında elektrikçilik yapan Hanife Kaymaz’dı.