BEST dergisi, bina kontrol, konfor ve güvenlik sistemlerini bir arada tek bir disiplin altında toplayan ilk ve tek dergidir. Bina elektronik sistem teknolojileri alanında faaliyet gösteren tüm firmaların etkinliklerini ortak zeminde buluşturmayı amaçlayan BEST dergisi, firmalar ile müşterileri arasında bir köprü işlevi görerek sektörün gelişimini misyon edinir.

Dr. Lütfi Kırdar Kartal Eğitim Ve Araştırma Hastanesi’nde Ören Kablo Ürünleri Tercih Edildi

Ören Kablo

Dr. Lütfi Kırdar Kartal Eğitim ve Araştırma Hastanesi projesinde Ören Kablo ürünleri tercih edildi. Proje olası bir depremin hemen ardından kesintisiz hizmet verebilecek şekilde yapıldı. Projenin temeline yerleştirilen ileri teknoloji ekipmanlar vasıtası ile depremlerin neden olduğu kuvvetli yer hareketlerinin yapının üzerine getirdiği ek yüklerin etkileri sınırlandırıldı. Japonya başta olmak üzere deprem tehlikesiyle karşı karşıya olan gelişmiş birçok ülkede yıllardır başarı ile uygulanan bu yeni teknik, aynı zamanda “Depremden Bağımsız Bina” teknolojisi olarak da adlandırılıyor.

Türkiye’ de ilk Yeşil Bina (Leed Gold) Sertifikası’na aday kamu hastanesi olan ve enerji tasarruf sistemleriyle donatılacak hastane, trijenerasyon yöntemiyle kendi elektriğinin bir kısmını doğalgazdan üretebilecek. Açığa çıkan ısı enerjisiyle de hastanenin ısıtılması ve soğutulması sağlanarak, işletme maliyetleri önemli ölçüde azaltılacak. Dr. Lütfi Kırdar Kartal Eğitim ve Araştırma Hastanesi projesinde yangın alarm kabloları, haberleşme kabloları, yangına dayanıklı kablolar, koaksiyel kablolar, data kabloları ve sinyal-kontrol kabloları kullanıldı. Ören Kablo markalı kullanılan tüm kablolar yangın anında alevi geciktiren ve yangın anında zehirli ve aşındırıcı gazlar yaymayan özelliğe sahip. Geçmişte meydana gelen büyük ve ölümlü yangınların genişlemesine kabloların neden olduğu bir gerçek. Ölümlerin büyük çoğunluğunun da yangın anında ortaya çıkan zehirli gazlar olduğu kanıtlandı. İnsan yoğunluğunun fazla olduğu bu gibi projelerde bilinçli tercihler yapılması büyük önem taşıyor.