BEST dergisi, bina kontrol, konfor ve güvenlik sistemlerini bir arada tek bir disiplin altında toplayan ilk ve tek dergidir. Bina elektronik sistem teknolojileri alanında faaliyet gösteren tüm firmaların etkinliklerini ortak zeminde buluşturmayı amaçlayan BEST dergisi, firmalar ile müşterileri arasında bir köprü işlevi görerek sektörün gelişimini misyon edinir.

“Sektörel Uygulamalarda Gömülü IoT Platformları” Çözüm Günü’nde Sektördeki Fırsatlar Değerlendirildi

Advantech

26 ülkede 8000 çalışanıyla faaliyet gösteren Advantech’in Endüstri 4.0, akıllı ulaşım, dijital sağlık, yenilenebilir enerji ve akıllı şehir alanlarındaki çözüm ve hizmetlerinin tanıtıldığı “Sektörel Uygulamalarda Gömülü IoT Platformları Çözüm Günü” Hyatt Centric Hotel Levent’te gerçekleşti. Advantech Genel Merkez ve Türkiye ofisinden konuşmacılarla Türkiye’deki gömülü Nesnelerin İnterneti uygulama alanlarının detaylarının anlatıldığı Çözüm Günü’nde sektördeki fırsatları birlikte inceleme imkanı bulan davetlilerle, bu alanda Türkiye pazarında gerçekleştirilebilecek ortak proje ve uygulamaları değerlendirdiler.

Advantech Türkiye Kurucu Ortağı Cem Çelik, “Dünyada endüstriyel bilgisayar alanında %32’lik pazar payı ile lider konumda olan Advantech’in, yakın gelecekteki hedefi yalnızca donanım değil, yazılım ürünlerinde de geniş bir pazar hacmine sahip olmak. Bunun için birçok Bulut çözümü ve yazılım sistemini bir arada kullanarak, üretimde verimlilik, enerji yönetim sistemleri ve akıllı ulaşım gibi sektörlerde çalışmalar yapıyoruz. ‘IoT ile Bütünleşik Bulut Çözümleri’nin her geçen gün daha fazla ilgi gördüğü endüstriyel kullanım alanlarında, Microsoft ve Intel gibi değerli iş ortaklarımızla kullanıcılar için en doğru sistemleri oluşturuyor ve çözüm odaklı bir şekilde ilerliyoruz.” dedi.

Geniş Yelpazede Gömülü IoT Çözümleri ve Ürün Demoları Advantech Türkiye ofisi, faaliyet alanlarında yer alan her sektör için, sensörden Kenar’a, iletişim çözümlerinden Bulut hizmetlerine kadar uzanan geniş bir yelpazede gömülü IoT çözümlerini, ürün demolarıyla birlikte detaylı olarak tanıttı. Sektörel Uygulamalarda Gömülü IoT Platformları Çözüm Günü’nde en güncel araç üstü bilgisayarlar, endüstriyel tabletler, dijital signage oynatıcılar, IoT ağ geçitleri, firewall platformları, resepsiyon bilgisayarları, Akıllı Kenar Sunucuları, gömülü SBC ürünleri, yüksek dayanımlı kompakt bilgisayarların canlı gösterimleri ve teknik detaylarına dair bilgilendirmeler seminer oturumlarıyla davetlilerle paylaşıldı ve alanında uzman Advantech yetkilileri, Gömülü IoT teknolojilerinin geleceğiyle ilgili önemli açıklamalar yaptı.

Intel Türkiye Genel Müdür Yardımcısı Ediz Altun, “Intel olarak IoT yaklaşımımız; Nesneler-Ağ BağlantısıBulut düzeninde ilerliyor. Bu sistemi; bağlı hale getir, akıllandır ve otonomlaştır şeklinde anlatabiliriz. Burada IoT yaklaşımı doğru rotayı takip ettiği takdirde, üreticiler için milyonlarca liralık bir kardan bahsediyoruz. Örneğin bir fabrikada, doğru donanım ve yazılımla, üretimdeki hataları olması gereken zamanda tespit ederek gerekli birime uyarı gönderen bir sistem kurulduğunda; üretimdeki hata payı %1 oranında bile azaltıldığında, bu rakam yıllık karı büyük miktarlarda etkileyecektir. Ancak burada belirtmek istediğim en önemli nokta; doğru yazılım ve donanıma sahip olmak tek başına yeterli değildir. Sahip olduğunuz teknolojiyle birlikte elde ettiğiniz veriyi nasıl işleyeceğinizi bilmiyorsanız, bunun yararlarından faydalanmanız mümkün değildir. Bu noktada doğru çözüm ortaklarıyla çalışmanın önemi artıyor. Advantech ile uzun zamandır bir araya gelerek Türkiye’de yakın gelecekteki ortak projelerimiz üzerine konuşmak istiyorduk. Bu etkinlik bunun için harika bir ortam oldu. Intel ve Advantech ortaklığıyla gelecekte üreteceğimiz projelerle Türkiye’de önemli çalışmalar gerçekleştireceğimizi düşünüyorum.” dedi.