BEST dergisi, bina kontrol, konfor ve güvenlik sistemlerini bir arada tek bir disiplin altında toplayan ilk ve tek dergidir. Bina elektronik sistem teknolojileri alanında faaliyet gösteren tüm firmaların etkinliklerini ortak zeminde buluşturmayı amaçlayan BEST dergisi, firmalar ile müşterileri arasında bir köprü işlevi görerek sektörün gelişimini misyon edinir.

YAKIN GELECEKTE BİZİ BEKLEYEN AKILLI EV TEKNOLOJİLERİ

Televizyonlarda izlediğimiz, kitaplarda okuduğumuz bazı teknolojiler yavaş yavaş gerçek olmaya başlıyor. Örnek vermek gerekirse; Boston Dynamics’in ve Honda’nın robotları akıllı teknolojiler konusunda insanları umutlandırıyor. Kendi kendine evi süpürebilen elektrikli süpürgeler hemen hemen herkesin evinde olmasını istediği bir teknoloji. Bu teknolojik gelişmelerin sonucunda içinde yaşadığımız evler de artık akıllanmanın da ötesine geçmeye başlıyor. Yakında içinde yaşadığımız evler, çeşitli fiziksel özellikleri kullanarak sizi tanıyarak kişiye özel ihtiyaçları karşılayabilecek. Alışkanlıklarınıza ve isteklerinize göre ısıyı, aydınlatmayı ve diğer istediğiniz her şeyi ayarlayabilecek.

Peki akıllı ev sistemlerinin ne gibi faydaları var?

Kontrol Kullanıcının Elinde Akıllı cihazlar artık nerede olursanız olun bir uygulama ile her şeyi yönetmeye imkan tanıyor. İşten eve dönerken oda sıcaklığınızı akıllı telefonunuzdan evinizin ısısını ayarlayabilir, istediğiniz elektronik cihazı çalıştırabilirsiniz.

Sınırlar Ortadan Kalkıyor

Yakın gelecekte evimizdeki hemen hemen her eşyayı birkaç dokunuş ile yönetebileceğiz. Buna müzik setleri, ışıklandırma, kapı açıp/kapama, evcil hayvanımızın yemek kabını doldurma uygulamaları da dahil olacak.

Kaliteli Yaşam İmkanı

Akıllı ev sistemleri sesli komutlarla çalışabilir ve kullanımı çok kolaydır. Çocuklar, yaşlılar veya engelli vatandaşlar akıllı ev teknolojilerinden kolaylıkla faydalanabilirler. Günlük rutinleri kolaylaştırmak yaşam kalitesini önemli ölçüde artıracaktır.

Enerji Verimliliği

Akıllı evler az enerji tüketimi yapacak şekilde tasarlanıyor. Bu da enerji verimliliğine önemli katkı sağlıyor.

Maliyetleri Azaltıyor

Akıllı ev teknolojisi insanlara korkutucu geliyor, ancak bu yanlış bir algı diyebiliriz. Şuandaki maaliyetler bu yatırım için yüksek fakat gelecekte daha ulaşılabilir olacak ve uzun vadede maliyetler giderek düşecek.

Otomatik robotlar, akıllı ev uygulama programları, aydınlatma kontrolleri, enerji tüketimi takibi, akıllı tuvalet ve banyolar, kişiye özel ve kapalı ağ bağlantı sistemleri gibi teknolojiler geleceğin akıllı ev sistemlerinde önemli bir yer kaplayacak.

Tüm bu akıllı sistemleri getirdiği güvenlik problemleri ortaya çıkarabilir. Her geçen gün siber saldırıların artması ve ciddi bir tehdit oluşturmasıyla da akıllı ev sistemi üreticilerinin güvenlik konusunda da çalışma yapması gerekiyor. Yüz tanıma ve parmak izi gibi biyometrik teknolojiler akıllı evlerin güvenliğinin ayrılmaz bir parçası olacak.

Diğer taraftan dışarıdan gelecek saldırılara karşı ev ağının korunabilmesi için özel güvenlik çözümleri geliştirilecek. Örneğin eve gelen misafirlerin bağlanabileceği misafir ağlar (halihazırda çeşitli modemlerde destekleniyor), evdeki tüm cihazları destekleyebilen antivirüs yazılımları ve diğer güvenlik çözümleri ön plana çıkacak.