BEST dergisi, bina kontrol, konfor ve güvenlik sistemlerini bir arada tek bir disiplin altında toplayan ilk ve tek dergidir. Bina elektronik sistem teknolojileri alanında faaliyet gösteren tüm firmaların etkinliklerini ortak zeminde buluşturmayı amaçlayan BEST dergisi, firmalar ile müşterileri arasında bir köprü işlevi görerek sektörün gelişimini misyon edinir.

Trafo Merkezi IP Video Gözetim Sistemleri

RCL Güvenlik Sistemleri

Trafo Merkezinin yüksek çözünürlüklü kameralarla sürekli olarak izlenmesi ve görüntülerin dijital veri depolama cihazlarında uzun süreli olarak kaydedilmesi bütünleşmiş bir güvenlik sisteminin kritik altyapısını oluşturuyor.

Ülkemizin enerji ihtiyacının giderilmesinde stratejik öneme sahip olan Trafo Merkezlerinde; istimlak sınır çevresi ve şalt içi güvenliğinin sağlanabilmesi amacıyla IP CCTV tabanlı video gözetim ve izinsiz giriş algılama sistemleri projelendirme ve saha çalışmaları yapıyor. Trafo Merkezinin yüksek çözünürlüklü kameralarla sürekli olarak izlenmesi ve görüntülerin dijital veri depolama cihazlarında uzun süreli olarak kaydedilmesinin yanında akıllı video analiz (IVA) yoluyla izinsiz girişlerin otomatik alarm tespitini operatör sisteminde alarm senaryolarının çalıştırması, bütünleşmiş bir güvenlik sistemi olarak trafo merkezlerin en kritik altyapıları oluyor.

Trafo merkezlerinin çevre ve iç güvenliğinin sağlanabilmesi için istimlak sınırını gözetim altına alabilecek şekilde IVA özellikli harici hareketli kameralar ve harici/dahili sabit kameralar kullanılıyor. Bununla birlikte tesis giriş noktaları, GIS – metal clad- kapalı trafo holleri, kablo galeri katları, kumanda odası, hava izoleli şalt sahalarında yer alan güç trafoları ve reaktörlerde sabit kamera kullanılıyor. Uzaktan izleme yapan kişiler tarafından hareketli ve sabit kameralar kontrol edilebiliyor.

Video gözetim izinsiz giriş algılama sistemleri önceden kurulan sistemlerde istimlak sınır çevresini gözetim altına alabilecek PIR (Passive Infra Red) detektörle algılama yaparak Analog CCTV sistemine bağlı o bölgedeki hareketli kamera otomatik olarak bölgeyi tarama yapabilen sistem çözümleri 2MP,5MP ve 12MP çözünürlüklü IP kameralar yapıyor.

Bosch uç cihazda sağlanan akıllılık kavramı ile video içerik analizi IP kamera üzerinde izleyen ve analiz eden modern çalışan algoritmalar yardımıyla yapılabildiğinden ve alarmlar için özel olarak en iyi video kodlama kalitesinin ve kare hızlarının seçilmesinden dolayı PIR detektörüne gerek duymadan daha ekonomik çözümler sağlıyor.

Kamera akıllı video analiz ayarlarının doğru yapılabilmesi, kamera görüş açısını ve yatay eğimini hatasız tespit edebilmek için, kendi üzerinde entegre Gyro Sensöre sahip olması gerekiyor. Video analiz yazılım sahneyi 3B olarak kavrama gücü kazandırmak üzere perspektif özelliği katabiliyor; bu da gerçek boyutlar, nesne hızı, otomatik nesne sınıflandırma, en iyi performanslı uzak mesafeli algılama ve kişi sayma avantajları sağlıyor.

Kalibrasyonu yapılmış kameralar için, video analiz yazılımı artık insan, araba, bisiklet ve kamyon gibi nesne türlerini otomatik olarak ayırıyor.

Sürekli olarak geliştirilen analiz, aydınlatma, araç farları veya yağmur, kar, bulutlanma ve rüzgarda uçuşan yapraklar gibi ortam koşullarındaki değişikliklerin oluşturduğu farklılıklara uyum sağlıyor. Ayrıca kameranın sallanmasıyla oluşan etkiyi otomatik olarak gideriyor. Çevre aydınlatmasında kullanılan sodyum buharlı lambaların kırmızı ışığını otomatik olarak filtre etme ve renkleri gerçek renkleri ile izleme ve kayıt imkânı sağlayabiliyor.Trafo Merkezin istimlak sınırı boyunca IVA harici sabit kameralar ile, kör bölge bırakmayacak şekilde 10 m aralıklı bağımsız algılama bölgeler ile 60 – 125 m olan görünmez bir alan oluşturulur ve tesis çevresinden girme teşebbüsü olduğunda ilgili bölge alarm durumuna geçip otomatik olarak o bölgeden sorumlu hareketli kamera yönelir ve detaylı görüntü alınmasını sağlanır.

Hareketli kamera alarm oluşturan hareketli nesneyi yakalar ve otomatik olarak takip etmeye başlar alarm durumu eşzamanlı olarak güvenlik merkezini uyarır. Güvenlik görevlisi oluşan alarmın hangi sabit kameranın kaç numaralı bölgede olduğunu kamera izleme sisteminin harita ekranından grafiksel olarak görür ve monitörlerdeki kamera görüntüleri ile olayı analiz ederek gerekli müdahaleyi sorunlu noktaya yapar.

Kameralarda birbiriyle ilişkilendirip, en az üç farklı bağımsız sınır hattı tanımlanır. Bu sınır hatları proje aşamasında belirlenir. Bunlar;

  1. Çevre güvenliğinde belirlenen ilk sınır geçildiğinde uyarı sinyali oluşturma,
  2. Belirlenen ikinci sınır da aşıldığındın da ön alarm oluşturma,
  3. Üçüncü sınır da aşıldığın da sesli alarm da oluşturulabilmelidir.

Kamera direğinde bulunan flaşörlü siren alarm anında aktif hale gelir, çevreyi sesli ve görsel olarak uyararak caydırıcılık sağlar. Siren kameranın çıkışından kontrol edilir ve merkezi sistem kapalı ya da haberleşme çökmüş olsa bile, kamera sınır ihlali algılaması durumunda otomatik olarak flaşörlü sireni aktif eder ve sirenin çalması sağlanıyor. Hareketli kameralar normal çalışma durumunda, tanımlanan turlar ve pre pozisyon hareketleri ile Trafo Merkezi sınırları dışında, sabit kameraların izlemediği çevre dışını kontrol altında bulunur ve izlediği alanlarda hareketli bir cisim tespit ettiğinde, cismi otomatik olarak yakınlaştırıp cismin hareketini takip eder ve güvenlik görevlisine ikaz verir. Bu sayede trafo merkezi çevre sınırına yaklaşımları dahi bir tespit ve ön algılama imkânı sağlar. Kameralar belirlenmiş noktalarda direkler üzerine ve uygun görülen yerlerin bina cephesine ve bina içerisine montaj yapılır.

 

Kurulumu yapılan kameralar saha panolar ve rack kabin toplama noktalarına kadar maksimum 90 m bakır CAT-6 kablo ile gelir, toplama noktaları birleşerek fiber optik kablo ile güvenlik kulübesine veya kumanda binasına sonlandırılarak görüntüler aktarılır.