BEST dergisi, bina kontrol, konfor ve güvenlik sistemlerini bir arada tek bir disiplin altında toplayan ilk ve tek dergidir. Bina elektronik sistem teknolojileri alanında faaliyet gösteren tüm firmaların etkinliklerini ortak zeminde buluşturmayı amaçlayan BEST dergisi, firmalar ile müşterileri arasında bir köprü işlevi görerek sektörün gelişimini misyon edinir.

TESİS SINIRLARINDA GERÇEK ZAMANLI HAREKET ANALİZİ

EEC Entegre Bina Kontrol Sistemleri

Engin Özer / Mühendislik Müdürü

Günümüzde en çok kullanılan yöntem “video analiz özellikli kamera sistemleri”dir. Fakat tesis sınırlarınız birkaç kilometreyi geçiyorsa kamera, kayıt cihazı, lisans, direk, saha dolabı, switch, parafudr, sigorta, priz, patch panel, güç kaynakları ve daha birçok ekipman sayınız hızla artar. Ne kadar çok ekipman varsa yatırım maliyetiniz gibi işletme maliyetinizde artar.

Başka bir yöntem de “Beam Detektörler”dir. Geçmiş yıllarda oldukça sık kullandığımız bu teknoloji, uzun çit hatlarında dümdüz ve direkt açık görüşe sahip çitlere ihtiyaç duymaktadır.

Sınır boyundaki her girinti çıkıntıda

Beam Detektör çiftleri projeye eklenmesi gerekir. Kötü amaçlı kişilerin lazer ışının altından ya da üstünden geçememesi için daha pahalı bir yatırım olan 4+ ışınlı en az 1 metrelik detektörler kullanmak zorunda kaldığınızdan her eklenen set maliyetlerinizi ciddi şekilde artırır.

Diğer bir yöntem ise “kablo tipi alarm cihazları”dır. Bir tipinde bakır kablolar ile analiz yaparken diğer tipinde fiber optik kablolar ile yaparsınız. Bakır kabloların çalışması için enerji ihtiyacı vardır ve menzilleri daha kısa olduğundan muhtelif noktalarda güç ve kontrol dolapları kullanmanız gerekir. Üstelik yıldırıma karşı çok hassas olup koruma devrelerine rağmen çoğu zaman yüksek gerilimden etkilenirler. Fiber optik modellerde ise sınır boyunuzda sadece kablo olur ve elektriksel darbelerden etkilenmezler. Ayrıca exproof alanlarda kullanılmasında sakınca yoktur.

Toplam satın alma maliyetlerinizi azaltabilmek açısından özellikle uzun çit boylarına sahip tesislerde fiber optik kablo ile analiz yapan ürünleri kullanmanızı öneriyoruz.

Bu kablolar çit boyu analizlerinde hem çitin üzerinde hem de çitin yanındaki toprak zeminlerde yüksek güvenle kullanılabilir. Aynı zamanda mevcut TCP/IP Networkünüz için kullandığınız çok damarlı F/O kablolarında 1 kılını bu sisteme bağlayarak bu kablodaki izinsiz müdahalelerin kablonun kaçıncı metresinde olduğunu eş zamanlı olarak görebilirsiniz.

Avustralya merkezli FFT, 1994’ten beri güvenlik uygulamaları için fiber optik tabanlı algılama sistemlerinin geliştirilmesi ve üretilmesinde yer almaktadır.

Ürünler ülke sınırlarını, boru hatlarını, tesis çit boylarını ve iletişim ağlarını izinsiz giriş, kazı, hırsızlık, terör veya casusluk faaliyetlerinden korumak için tasarlanmıştır. Future Fibre Technologies (FFT), yüksek değerli varlıkları ve kritik altyapıyı güvence altına almak için geliştirilmiştir. Özellikle tesislerin sınır boylarının güvenliği için dünyanın en etkili cevabı olan fiber optik İzinsiz Giriş Tespit Sistemi ürünleri üretmektedir.

Askeri, Hükümet, Enerji, Ulaştırma, Endüstriyel ve diğer birçok uygulamada kullanılmak üzere dünyanın önde gelen bağımsız test otoriteleri tarafından test edilen FFT ürünleri; ISO 9001: 2008 sertifikasına sahiptir. Çok sayıda uluslararası patent ile benzersiz bir teknoloji sunar. FFT sistemleri aslında askeri uygulamalar için geliştirilmiştir ve yine aynı askeri kaliteye sahip bu ürünler artık ticari ve endüstriyel uygulamalar için de kullanılmaktadır.

FFT’nin fiber optik tabanlı sistemleri, diğer algılama teknolojilerinde bulunmayan performans seviyeleri ve maliyet avantajları sağlamaktadır.

Temelde sistem merkezde 1 adet akıllı sunucunuz ve buna bağlı analiz yapacağınız tüm güzergahları gezen 1 ya da 2 adet fiber optik kablodan oluşur. Kablo akustik ya da titreşimle çalışan modelleri ile 80 Kilometre menzile kadar analizler yapabilir.

2 metre hassasiyete kadar çalışan modelleri vardır. İnsanı, hayvanı ya da aracı ayırt edebilir. Yapay zekâ ile desteklenmektedir. Analizlerde çite dokunan, kesen, kaldıran, üstünden atlamaya çalışan, hareket eden her türlü objenin tam olarak kaç metre uzakta olduğunu gerçek zamanlı olarak takip eder. Dünyanın en yüksek güvenlik askeri, istihbarat teşkilatı, güç ve petrokimya sahalarının bazılarına yayılmış, yüksek hassasiyetli bir fiber optik çevre güvenlik sistemidir.

FFT, çok çeşitli çit tipleri için izinsiz girişleri tespit etmek ve doğru bir şekilde yerleştirmek ve gizli gömülü bir algılama sistemi olarak kullanıldığında yürüyüş ve gezinme izinsiz girişlerini tespit etmek için yeterince hassastır. FFT Aura ayrıca gömülü boru hattı varlıkları boyunca ve veri kablosu ağlarındaki izinsiz girişleri tespit etmek ve bulmak için kullanılır.

Tüm alarm sistemlerinde olduğu gibi FFT ürünlerine de bir doğrulama sisteminin eklenmesinde fayda bulunmaktadır. Bu, acil durumlarda doğrulanmış bilgi ile hızlıca bölgeye intikal imkânı sağlayacaktır. Sistemde doğrulama için dual sensörlü hareketli kameraların kullanımını öneriyoruz. Bu tür kameralar sistemi bütünleyip operatörlerin hatalı alarmlar nedeni ile duyarsızlaşmalarının da önüne geçmektedir. Günümüzde yüzlerce metre gece görüş menziline sahip bu tür kameralar ile çok daha ekonomik ve kararlı bir sisteminiz olacaktır. Bu tür dual sensor kameralarda termal kamera tarafı her türlü hava koşulunda aktiviteleri gösterirken görünür kamera tarafı ise yüksek optik zoom özelliği ile objelerin biyometrik özelliklerini gösterecektir. Ayrıca uzun menzilli olması nedeni ile çok az sayıda kamera ile tüm güzergâh kontrol altına alınabilecektir.

FFT bilinen birçok marka ile muhtelif protokoller ile iletişim kurabilmektedir. Örneğin; bir drone cihazına alarm olan yerin koordinatını verip hızlıca intikal etmesi ve hareket eden objenin naklen takibini yaptırabilirsiniz. Böylece, tesis sınırlarınızdaki her türlü hareketliliği gerçek zamanlı tespit edebilir ve kontrol altında tutarak yüksek güvenlik düzeyine erişebilirsiniz.