BEST dergisi, bina kontrol, konfor ve güvenlik sistemlerini bir arada tek bir disiplin altında toplayan ilk ve tek dergidir. Bina elektronik sistem teknolojileri alanında faaliyet gösteren tüm firmaların etkinliklerini ortak zeminde buluşturmayı amaçlayan BEST dergisi, firmalar ile müşterileri arasında bir köprü işlevi görerek sektörün gelişimini misyon edinir.

Tel Çit Üstü Çevre Güvenlik Sistemlerinde Nelere Dikkat Edilmesi Gerekiyor?

Sense4b

Tel çit üstü çevre güvenlik sistemleri; tesis sınır bölgelerinde güvenliğin ilk aşaması olan tel çite yapılan müdahaleleri tespit etmek ve güvenlik görevlilerini anlık olarak uyarmak için kullanılıyor.

Geçmiş yıllarda sadece havalimanları, rafineriler ve askeri tesisler gibi ileri seviye güvenlik ihtiyacı bulunan tesislerde kullanılan tel çit üstü çevre güvenlik sistemleri güvenliğe bakışın değişmesi ve teknolojik gelişmelerle artık sadece kritik tesislerde değil; fabrikalar, oteller, limanlar, depolar, villalar, siteler gibi çok sayıdaki noktada kullanılıyor.

İnsan kaynaklı güvenlik açıklarını ortadan kaldırmak için kullanılan bu sistemler güvenlik görevlilerinin telefon görüşmeleri gibi sebeplerle dikkati dağıldığında, kişisel ihtiyaçları için görev yerini terk ettiğinde ve çok sayıda kamera ekranını takip ederken harekete körleştiğinde güvenlik açığı oluşmasını engelliyor. Ayrıca, tesis çevresine sis çöktüğünde, kamera mercekleri kirlendiğinde ve kameralar arızalandığında da tesisin güvenliğini sağlamaya devam ediyor.

Tel Çit Üstü Çevre Güvenlik Sistemleri Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?

Tel çit üstü çevre güvenlik sistemleri güvenliğin ilk aşamasını oluştururan ve yetkisiz geçişi algılayan ilk sistemdir. Eğer tehdit tel çitleri tespit edilmeden aşarsa tehditin tesis içinde tespit edilmesi ve yakalanması arazi derinliği dolayısıyla güçleşiyor. Bu yüzden tel çit üstü çevre güvenlik sistemlerinde süreklilik, güvenlik stratejisi açısından en önemli kriterlerden birisi oluyor.

Süreklilik; tel çit üstü çevre güvenlik sistemlerinin çevre ve hava koşullarına dayanımı, geniş ölçüde sabote edilememesi, sabotaj sonrası hızlıca onarılabilmesi ve servis kolaylığı ile sağlanan bir kriterdir.

Gökhan Koç, Satış Ve Pazarlama Müdürü

“İnsan kaynaklı güvenlik açıklarını ortadan kaldırmak için kullanılan bu sistemler; güvenlik görevlilerinin telefon görüşmeleri gibi sebeplerle dikkati dağıldığında, kişisel ihtiyaçları için görev yerini terk ettiğinde ve çok sayıda kamera ekranını takip ederken harekete körleştiğinde güvenlik açığı oluşmasını engelliyor.”

Güvenlik mimarı bu sistemleri seçerken hangi sıcaklık aralığına kadar dayanım gösterdiğine dikkat etmeli ve tesislerine uygun olup olmadığını belirlemelidir. Ayrıca, yağmur, dolu, kar ve fırtına gibi hava durumlarında sistemlerin arızalanmadığını ve algılama performasının önemli oranda değişmediğini belirlemelidir. Tehdit tarafından kablosu birkaç yerden kesilerek veya algılayıcıları kırılarak sobote edilen tel çit üstü çevre güvenlik sistemlerinin müdahale edilmemiş diğer bölgeleri olabildiğince çalışmaya ve güvenlik sağlamaya devam etmesi gerekiyor. Aksi durumda, tesisin boyutuna bağlı olarak, sabotaj sonrası birkaç kilometrelik bir hat üzerinde güvenlik açığı oluşur ve sistem onarılana kadar bu bölgenin güvenliğini personellerle sağlamak imkansız bir hal alır.

Sabotaj sonrası onarım süresinin uzun olması da güvenlik açığının devamı anlamına gelir. Bu noktada, seçilecek olan tel çit üstü çevre güvenlik sistemi her türlü sabotaj sonrası herhangi bir elektrik teknisyeni tarafından, kısa süreli bir eğitimle, kolaylıkla onarılabilmelidir. Onarım için gerekli malzemeler de ya kolay tedarik edilebilir olmalı ya da yeterli miktarda yedekleri ile kullanıcının tesisinde tutulmalıdır. Bu mimariye sahip olmayan sistemler kabul edilebilir SLA seviyelerini ancak yüksek bakım-servis maliyetleri ile karşılayabilir.

Algılama performansı; tel çiti parçalayarak içinden geçmek, tel çiti kaldırarak altından geçmek, tel çite tırmanmak ve vurmak gibi müdahalelerin hangi başarımla algılandığını gösteren kriterdir.

Sağlıklı bir sistemde bu müdahalelerin tamamı yüzde yüze yakın bir başarımla tespit edilir ve pazardaki sistemlerin neredeyse tamamı bu başarım oranını kolaylıkla yakalar.

Fakat, bu noktada dikkat edilmesi gereken en önemli husus hatalı alarm oranlarıdır ve bu oranlar sistemden sisteme çok büyük farklılık gösterir. Dolayısıyla tercih edilecek sistemlerin davranışları şiddetli rüzgarda, bitki örtüsünün tel çite müdahalesinde ve güneş ışığı seviyesi değiştiğinde ayrı ayrı incelenmelidir. Tüm bu koşullarda algılama performansı önemli ölçüde değişmeyen ve çok az hatalı alarm üreten sistemler güvenliğin sürekliliğini sağlıklı şekilde sağlamış olur.

Arıza bildirimi; tel çit üstü çevre güvenlik sistemleri için önemli bir kriterdir. Eğer sistemde tehdit kaynaklı olmayan bir arıza oluşur ve sistem kısmen ya da tamamen çalışmaz hale gelirse bu durumla alakalı bilgilendirmeyi ayrıntılı olarak güvenlik görevlilerine bildirmeli ve sorunun çözümü için yönlendirmelidir. Örneğin elektrik ve ağ bağlantısı sorunlarında, sistemin donanımlarından biri ya da birkaçı arızalandığında ya da yazılımsal sorunlarda sistemin mutlaka güvenlik görevlilerini anlık olarak bilgilendirmesi gerekir.

Entegrasyon; tel çit üstü çevre güvenlik sistemleri başta cctv, anons, aydınlatma, kapı geçiş ve bariyer sistemleri olmak üzere güvenlikle alakalı diğer tüm sistemlerle marka model ayrımı gözetmeksizin olabildiğince entegrasyon sağlayabilmelidir. Böylece, birkaç saniyenin bile önem arz ettiği güvenlik müdahalelerinde kolaylık sağlanmış olur. Güvenlik mimarları tüm bu kriterleri sağlayan tel çit üstü çevre güvenlik sistemleri ile tesislerinin çevresine sağlıklı bir güvenlik katmanı eklemiş olur.