BEST dergisi, bina kontrol, konfor ve güvenlik sistemlerini bir arada tek bir disiplin altında toplayan ilk ve tek dergidir. Bina elektronik sistem teknolojileri alanında faaliyet gösteren tüm firmaların etkinliklerini ortak zeminde buluşturmayı amaçlayan BEST dergisi, firmalar ile müşterileri arasında bir köprü işlevi görerek sektörün gelişimini misyon edinir.

IoT İLE ‘HASSAS TIP’ ÇAĞI

GE TÜRKİYE

IoT destekli tanılama teknolojileri, teşhis ve tedavide kaynakların ve zamanın israf edilmesini önleyen hassas ve kişiye özel tedavi yöntemlerinin gelişmesini sağlıyor.

Sağlık hizmetleri, dünyanın en büyük endüstrilerinden biridir. Dünyada yaşlı nüfusun artışı; kanser, diyabet, kalp ve dolaşım sistemi sorunları gibi kronik hastalıkların görülme sıklığındaki yükseliş; obezite gibi hastalıklardaki tırmanış, günümüzde sağlık endüstrisinden çözüm beklenen sorunlar olarak ön plana çıkıyor. Buna karşılık kalite, erişim, insan kaynağı ve maliyet sorunları sürmekle birlikte modern sağlık hizmetleri hızla ilerliyor, geçmişe oranla çok daha fazla hastalığa çare bulunuyor. Çünkü yükselen teknolojiler, tedavi yöntemlerine benzersiz yenilikler getiriyor. Geniş bant internet ve mobil iletişim teknolojileri, giyilebilir elektronik, nesnelerin interneti, bulut bilişim ve robotlar gibi yeni teknolojiler sayesinde sağlıkta büyük bir dönüşüm yaşanıyor. İletişim teknolojilerindeki gelişmeler, hastane merkezli sağlık hizmeti konseptinin değişimine yol açıyor. Hastaneler hastaların evinde veya onların ulaşabileceği en yakın noktada hizmet veren “Sağlık ağları” haline geliyor. Hastane odaklı sağlıktan, hasta odaklı sağlık anlayışına geçiliyor, kişiye özel, hassas tedaviler önem kazanıyor. IoT destekli tanılama teknolojileri, teşhis ve tedavide kaynakların ve zamanın israf edilmesini önleyen hassas ve kişiye özel tedavi yöntemlerinin gelişmesini sağlıyor.

Örneğin, dünyada tele-sağlık uygulamaları hızla yaygınlaşıyor. Hastalar sağlık merkezine gitmeden nesnelerin interneti cihaz ve uygulamalarıyla, uzaktan 7 gün 24 saat izlenebiliyor.

Böylece sağlık personelinin iş yükü azalırken hem koruyucu hem de tamamlayıcı sağlık hizmetleri yaygınlaşıyor. Sağlık sistemlerine yüzde 20’ye yakın tasarruf sağlayan “Tele Sağlık” uygulamalarının küresel pazarının, 2025 yılında 19,5 milyar dolara yükseleceği belirtiliyor. Sağlık endüstrisi yarattığı fırsatlardan ötürü IoT sistemlerine son derece sıcak bakıyor. Statistica’ya göre 2020’de sağlık kuruluşları IoT yazılım ve platformlarına 15 milyar dolar harcayacak. Aruba’nın raporuna göre ise ABD’de sağlık işletmelerinin yüzde 87’si 2019’da en az bir IoT yatırımı düşünüyor.

Nesnelerin interneti teknolojisinin kamu sağlığının izlenmesi ve önleyici sağlık hizmetlerinde de katkısı hızla artıyor. Özellikle kişisel sağlık verilerinin izlenmesini sağlayan IoT uygulamalarının kamu üzerindeki sağlık yükünü hafifletebileceği belirtiliyor. Bu amaçla üretilen IoT çözümlerinin özel bir adı da var: Sağlık Nesnelerinin İnterneti (Internet of Medical Things -IoMT). IoMT teknolojisini kullanan mobil sağlık uygulamalarının sayısı da hızla artıyor. Kısaca mHealth (Mobil Health) olarak anılan bu uygulamaların sayısının 318 bini aştığı, her gün 200 yeni uygulamanın daha ortaya çıktığı belirtiliyor. Küresel mHealth uygulaması pazarının 2018 yılında 28 milyar doların üzerine çıktığı ve 2023’te pazar büyüklüğünün 102 milyar dolara ulaşacağı tahmin ediliyor.