BEST dergisi, bina kontrol, konfor ve güvenlik sistemlerini bir arada tek bir disiplin altında toplayan ilk ve tek dergidir. Bina elektronik sistem teknolojileri alanında faaliyet gösteren tüm firmaların etkinliklerini ortak zeminde buluşturmayı amaçlayan BEST dergisi, firmalar ile müşterileri arasında bir köprü işlevi görerek sektörün gelişimini misyon edinir.

HAVALİMANI UYGULAMALARI

Havalimanları gibi karmaşık ve çoklu fonksiyonlar barındıran büyük ve hızlı yaşayan yapıları yönetmek akıllı sistemler olmadan artık imkansız. Bu sistemlerin güvenlikten konfora uzanan skalasında yer alan birçok firmanın sunduğu ürün ve hizmetleri anlatıyoruz.

Artan güvenlik talebi, geçiş koridorlarının yoğun olduğu bölgelerde uçuş tedbirleri açısından yeni güvenlik tanımları ve çözümleri oluşturmak için daha fazla çalışma yapılmasına neden oldu. Uluslararası havacılık kuruluşları bu mevzuatların hazırlanması için yeni görevler üstlenerek çözüm üretmeye başladılar.

Havaalanı güvenlik tedbirleri ve değişen ihtiyaçlar doğrultusunda yeni düzenlemeler yapıldı. Yeni inşa edilen havaalanlarında mimari tasarım açısından hem güvenlik konusu ayrıca ele alınmaya başlandı hem de artan yolcu sayısının getirdiği diğer ihtiyaçlar. Bunları havaalanı genel güvenliği, apron güvenliği, uçak güvenliği, bagaj, kargo güvenliği, insanlı güvenlik, yolcu terminal alanındaki güvenlik tedbirleri şeklinde sıralayabiliriz. Güvenlik ekipmanı sağlayan ve diğer uygulamalar için çözüm üreten firmalar, ortaya koydukları ileri teknolojiye dayalı çözümler ile havalimanlarını daha teknolojik, insan odaklı hale getirmeye başladılar.

Özellikle geçiş kontrol sistemlerinde kullanılan yeni ürünler güvenlik açısından olumlu sonuçlar gösterdi. Ülkemizde de son olarak dünyanın tek çatı altında “sıfırdan yapılan” en büyük havalimanı projesi olan İstanbul Havalimanı’nda kullanılan teknolojiler hem güvenlik açısından hem de kolaylık açısından diğer havalimanı uygulamalarından bir adım önde diyebiliriz. Uçuş öncesi bilgilendirme sistemleri, teknolojik robotların yolcuları yönlendirmesi, alan içindekiler değişen standartlara uyuyor ve güncelleniyor. Güvenlik ve yolcu sistemlerinin dışında havalandırma, iklimlendirme gibi konular da havalimanının bulunduğu bölge, gelen yolcu sayısı gibi etkenlere göre düzenleniyor.