BEST dergisi, bina kontrol, konfor ve güvenlik sistemlerini bir arada tek bir disiplin altında toplayan ilk ve tek dergidir. Bina elektronik sistem teknolojileri alanında faaliyet gösteren tüm firmaların etkinliklerini ortak zeminde buluşturmayı amaçlayan BEST dergisi, firmalar ile müşterileri arasında bir köprü işlevi görerek sektörün gelişimini misyon edinir.

EX PROOF LED AYDINLATMA ARMATÜRLERİ VE KULLANIM ALANLARI

ALİST GÖKÇEHAN DEMİRKIR, ALİST LİMİTED KURUCU ORTAĞI

İş güvenliğinin ayrılmaz parçalarından bir tanesi olarak hayatımıza girmiş olan ATEX sertifikasyonları ve buna bağlı iş kollarının güvenliğinin sağlanması amacıyla tercih edilmeye başlanan ex-proof malzemelerin kullanımı, günümüzde gittikçe artan bir hızda sürmektedir.

Tehlikeli alan tanımına giren petro-kimya rafinerileri başta olmak üzere, yer altı kaynaklarının çıkarıldığı madenler ve endüstriyel tesislerin olası risklere karşı etkin bir şekilde korunmasında ex-proof malzeme kullanımının önemi oldukça yüksektir. Başlangıçta kablo rakoru, termoplastik buat, panolar ve benzeri bağlantı ekipmanları ile hayatımıza girmeye başlayan ex-proof malzemeler, çalışma yönetmeliklerinde yapılan iyileştirmeler ve artan güvenlik standartlarının gereği olarak birçok yeni ürün grubunun da exproof olacak şekilde üretilmesine ön ayak olmuştur.

Çoğunlukla elektriksel alt yapı malzemelerinin bağlantılarından doğabilecek patlama riskleri göz önüne alınarak tercih edilen ex-proof malzemelere, son olarak aydınlatma armatürleri de ilave edilmiştir. Son derece sağlam, korozif olmayan polikabonat ve paslanmaz karışımlı malzemeden üretilen ex-proof aydınlatma armatürleri, alev geçirmez tüp ve bağlantı kutuları ile donatılmış olmak zorundadır.

UV dayanımının yanı sıra, su geçirmez özellikleri de sağlaması gereken ex-proof aydınlatma armatürleri, IP68 koruma sınıfına göre gerekli izolasyonu -30 ila +55 derece arasındaki çalışma sıcaklıklarında sağlayabilmelidir.

Ex-Proof Aydınlatma Ürünlerinin Taşıması Gereken Nitelikler

Zor dış ortam koşullarının çoğunlukla geçerli olduğu alanlar için tercih edilen exproof aydınlatma armatürleri, bu alanlardaki çalışma koşullarının zorluğu dikkate alınarak kolay montaj imkânı sunmalı ve akabinde uzun yıllar boyunca güvenilir bir biçimde çalışmasını sürdürebilir yapıda olmalıdır.

Ex-proof bir led aydınlatma armatüründe 50.000 saat üzeri yaşam süresi aranan bir özellik olup, tercih edilecek markanın kalitesini ifade edebilecek bir özellik olarak kabul ediliyor. Yaklaşık 100 yıldır kablo bağlantı ve ekipmanları üzerine faaliyet gösteren Alman WISKA firması tarafından üretilmekte olan ex-proof led aydınlatma armatürü LED Ex Luminaire 4200 olarak bilinmekte ve tehlike standartlarının geçerli olduğu birçok projenin öncelikli tercih edilen malzemeleri arasında yer alıyor. 2000 lm (2×13 W) ve 4000 lm (2×26 W) aydınlatma aralıklarına sahip LED Ex Luminaire 4200, ilgili IECEx ve ATEX onaylarını bir arada sunan ender ex-proof aydınlatma armatürleri arasında kabul ediliyor.

Özellikle yer altı projeleri gibi elektrik ihtiyacının ve aydınlatma sistemlerinin sıklıkla kullanılmak zorunda kalınacağı patlama riskine haiz alanlarda, kaliteli ex-proof led aydınlatma armatürlerinin kullanımı ile gerekli olan güvenlik standartlarının daha efektif olarak karşılanacağı ve uzun soluklu olarak doğru bir iş akışının sağlanabileceği aşikardır.

Güvenlik standardlarını hepimiz için arttıran ex-proof malzemeler, patlama ihtimalinden kaynaklı oluşabilecek maddi ve manevi kayıpların önüne geçilebilmesinde önem taşıyacan ve kullanımı özendirilmesi gereken ürünlerdir.