BEST dergisi, bina kontrol, konfor ve güvenlik sistemlerini bir arada tek bir disiplin altında toplayan ilk ve tek dergidir. Bina elektronik sistem teknolojileri alanında faaliyet gösteren tüm firmaların etkinliklerini ortak zeminde buluşturmayı amaçlayan BEST dergisi, firmalar ile müşterileri arasında bir köprü işlevi görerek sektörün gelişimini misyon edinir.

AKILLI HASTANELERDE IoT ÜRÜNLER İLE HER ŞEY İZLENEBİLİYOR

Engin ÖZER, EEC Entegre Bina Kontrol Sistemleri, Mühendislik Müdürü

“Hastalar, refakatçiler, ziyaretçiler, hastalıklar, ilaçlar, medikal ekipmanlar ve aklınıza gelebilecek her türlü nesne IoT yardımıyla canlı olarak izlenebiliyor ve acil durumlarda alarmlar üretilebiliyor.”

NESNELERİN İNTERNETİ (IoT) NEDİR?

Hastaneler IoT’un en sık kullanıldığı yerlerden biridir. Hastalar, refakatçiler, ziyaretçiler, hastalıklar, ilaçlar, medikal ekipmanlar ve aklınıza gelebilecek her türlü nesne IoT yardımıyla canlı olarak izlenebiliyor ve acil durumlarda alarmlar üretilebiliyor.

Hastanelerde IoT uygulamalarında nesnelere bir ID yani diğer sistemlerin anlayabileceği bir kimlik veriliyor. İzlemek istediğiniz nesnenin kimliği olmalıdır. Çok eskiden nesnelere silinmeyen kalemler ile yazılar yazılırken zamanla barkodlar ile takibat yapılmaya başlanmıştı. Günümüzde ise teknoloji daha hızlı şekilde gelişmeye başladı ve daha çok bilgi yükleyebileceğimiz elektronik ekipmanlar kullanılmaya başladı. Bu kimlikler IoT ile birbiri ile konuşmaya çift yönlü haberleşmeye ve üzerinde değiştirilebilir hafızalar tutmaya başladı.

Hatta titreşim, ısı, ışık vb. birçok bilgiyi de anlık olarak ölçmeye başladı.

Bu teknolojinin hastanelerde kullanımında ise hastada bir problem olduğunda erken uyarı verilir ve hastaya hızlı bir şekilde erişilir.

Ayrıca ilaç dozlarında veya uygulanacak tedavilerde oluşabilecek hataların önüne geçilebilir.

Hastaların ilaç kullanımının düzenli ve doğru olması sağlanır. Cihazlar etiket, kart, tag ile kimliklendirilmiş ya da gömülü olarak her türlü formda kimliklendirilmiş olabilir.

NESNELERİN İLETİŞİM YÖNTEMLERİ

Kimliklendirme cihazları kullanılan teknolojiye uygun frekanslar kullanırlar. Frekansları bu kimliklendirme cihazlarının menzilini de belirler. Menülerinden menzilleri kısılıp açılabilir. Aktif olanların frekans gücünün arttırılması ya da azaltılması pil süresini doğrudan etkiler.

Çok sayıda farklı IoT teknolojisi vardır. Cep telefonlarımızdan bildiğimiz NFC ise 13,56 MHz çalışıp 10 cm’ye kadar kullanılır. RFID teknolojisinde HF modeller (13,56MHz) yarım metreye kadar kullanılırken UHF frekanslarda (860-960 MHz, 2,4 GHz) 5 metrenin üzerinde menzile sahip olabilirler. Bluetooth teknolojisi kullananlar 2.4GHz kullanır ve kabaca 10-100m menzille kullanılırlar.

WiFi Teknolojisi 2,4 ve 5GHz kullanır menzil çok daha uzundur, yetenekler çok daha fazladır ama konum bilgisindeki hassasiyet azalır. 2.4 GHz kullanan ZigBee ise bluetooth teknolojisine benzemekle birlikte daha az alışveriş gereken uygulamalarda kullanır, pil ömrü uzundur ve 10-100metrelerde kullanılabilir.

Okuma Yazma Cihazları

Teknolojisine göre reader, gateway, receiver vb. isimler ile anılır. Kimliklendirme cihazlarını gerçek dünyaya çıkartırlar. Hastane çalışanlarının otopark girişindeki OGS sistemi, araçlara takılan etiket ve RFID bir okuyucudan ibarettir. Okuyucu Kartlı Geçiş Sisteminize hangi aracın giriş yaptığını ne kadar süre içeride kaldığını, ne zaman çıktığını, otoparkta kaç adet boş yer olduğunu vb. çok sayıda bilgiyi edinmenize imkan sağlar.

IoT-CCTV ENTEGRASYONU İLE GELENEKSEL KAMERA SİSTEMLERİNİN ÖTESİNE GEÇİN

Hastalardan birinin kaybolabileceği hakkında endişeli misiniz? Hırsızlığı daha hızlı açığa çıkarmak ister misiniz? Yüksek değerli ürünlerinizin yerini görsel olarak doğrulayarak daima gözetim altına almak ister misiniz? Bir yere giren veya çıkan Nesnenin videosuna erişmek için nesne kimlik numarasını girerek seyahatleri süresince çekilen videolarına tek tıkla kolayca erişmek ister misiniz?

Herhangi bir Nesneyi yalnızca birkaç tıklamayla görebilmenize olanak sağlayan akıllı bir çözümle geleneksel ürün takip yöntemlerinin ötesine geçebilirsiniz.

RFID, Bluetooth, Wi-Fi, ZigBee vb. Nesne izleme çözümünüze video ekleyerek, daha fazla bilgi edinebilir ve bir ürünün Nesne okuyucusu tarafından okunan son zamanlardaki durumlarını görebilirsiniz.

Dünyanın neresinde olursa olsun hastalarınızı, hemşirelerinizi, ilaçlarınızı, araç gereçlerinizi tüm hastanede bulmak için güçlü kurumsal video yönetim araçlarından yararlanabilirsiniz. Gelişmiş bir entegrasyon ile ağa bağlı bir konumdan ve aynı anda birden fazla yere eş zamanlı olarak arama yapabilmenizi sağlar, böylece tüm dünyadaki hastanelerinizde veya depolarınızda neler olduğunu görebilirsiniz. Varlık izlemeyi yüksek tanımlı video gözetim ve akıllı yazılım uygulamalarıyla birleştirerek envanter yönetimini geliştirebilirsiniz.

Video gözetimi ile elde edilen bu bilgiler, geçiş kontrol sistemleri, yangın ihbar sistemleri gibi daha gelişmiş güvenlik uygulamalarına entegre edilebilir. Tesisinize giren ve çıkan kişileri kontrol etmek ve izlemek için projenize plaka tanıma sistemi ekleyebilirsiniz. İşinizdeki park alanlarını ve açık alanların izlenmesi için kontrol alanlarınızı geliştirebilirsiniz. Diğer lider güvenlik sistemleriyle entegre olan bir video izleme üreticisi seçmek, bu işlevleri video sisteminize entegre etmeyi kolaylaştırır.

BULUTTA YA DA LOKAL TESİSTE VERİLERİN TOPLANMASI, İŞLENMESİ VE ANLAMLANDIRILMASI

Tüm cihazların verilerinin toplandığı uygulamalar vardır. Bu uygulamalar cihazlardan gelen verileri zaman bilgisi ile birlikte bir veri tabanında kaydeder. İhtiyaç sahiplerine uygun formlar üretip otomatik olarak düzenli raporlar verir. Olumsuz durumlarda gerekli birimlere otomatik uyarılar verir ve bazı kapıların hızlıca kilitlenmesine ya da açılmasına imkân verir. Sistem röntgen, MR vb. pahalı cihazları ehliyetsiz kişilerin kullanmasını engelleyebilir ya da bu cihazlara ehliyetsiz kişilerin yaklaşması halinde çalışmasını durdurabilir. Hastaların sadece kendilerine izin verilen yerlerde hareket etmesine aksi durumda uyarılmalarını sağlayabilir. Herhangi bir hasta hastane içerisinde hareket ederken acil yardım butonuna basarak yardım isteyebilir. Hemşireler kendilerine gelen iç ortam navigasyon bilgisi ile en hızlı yoldan hastaya erişebilir. Deprem, yangın, su basması vb. afetlerde toplanma noktalarındaki kişileri anlık olarak sayabilir. İçeride nerelerde insanların mahsur kaldıklarını bildirebilir. Sıvı değmemesi gereken yerlere sıvı teması olursa haber verebilir. Forklift, sedye, tekelekli araba, defibrilatör, hastabakıcı, oksijen tüpü vb. çok sayıda ekipman izlenebilir. Taşeron çalışanlar yetkileri dışında yerlere girmeleri engellenebilir. Bekçi Tur sistemi olarak kullanılabilir. Bazı aletlerin çalışırken ısıları ve titreşimleri izlenebilir, bu sayede alet durursa merkeze alarm gönderilebilir ya da olması gerekenden daha fazla titreşimli çalışıyorsa arıza olasılığı ya da aşırı yüklenme durumuna karşı teknik birimler uyarılabilir. Proses izlenebilir, bir personelin yerinden ayrılmaması gereken durumlarda bölgesini terk ettiği anda sistem uyarı verebilir. Ziyaretçiler takip edilebilir ve kendi hastaları dışında yerlere gittiğinde uyarı verilebilir. Hastanedeki tüm envanter kaydedilebilir ve depo çıkışlarında otomatik envanterden düşürülebilir. Hastanelerdeki en büyük problem gitmeniz gereken yeri bulamamanızdır. Yeterince okuyucu kullanımı ile Google Maps gibi hastane haritası üzerinde gerçek zamanlı olarak yerinizi ve gideceğiniz yeri görebilirsiniz, aynı şekilde gideceğiniz yeri seçip navigasyon uygulaması başlatabilirsiniz.

Vücudun zarar veremediği IoT sensorları midemize, bağırsaklarımıza, ciğerlerimize yerleştirildiğini ve düzenli olarak okuyucular üzerinden bulut uygulamalarında kaydedildiğini düşünün. Hastaların dahili ve harici IoT cihazları ile sürekli olarak izlendiği, bu izlemeleri değerlendiren doktorun onayladığı programa uygun ilaçlarının dozajlarının otomatik olarak verildiği IoT cihazlarının sektöre girmesi yakındır.