BEST dergisi, bina kontrol, konfor ve güvenlik sistemlerini bir arada tek bir disiplin altında toplayan ilk ve tek dergidir. Bina elektronik sistem teknolojileri alanında faaliyet gösteren tüm firmaların etkinliklerini ortak zeminde buluşturmayı amaçlayan BEST dergisi, firmalar ile müşterileri arasında bir köprü işlevi görerek sektörün gelişimini misyon edinir.

‘ADANA ŞEHİR HASTANESİ’ ZAYIF AKIM SİSTEMLERİ

ATEKSİS

Ateksis, 553.000 m2 kapalı inşaat alanı ve 1.550 yatak kapasitesine sahip Adana Şehir Hastanesi’nin yangın ve güvenlik sistemlerinde çözüm ortağı oldu.

Rönesans Holding grup şirketlerinden Rönesans Sağlık Yatırım önderliğinde Mart 2015’te inşasına başlanan Adana Şehir Hastanesi 18 Eylül 2017’de hasta kabulüne başladı. Yatak kapasitesi ve dünya standartlarındaki en ileri teknolojiye sahip medikal ekipmanları ile dünyanın sayılı hastaneleri arasında yer alan Adana Şehir Hastanesi sadece bulunduğu şehre değil, tüm bölgeye hizmet ediyor.

Bölgenin Sağlık Üssü

Sadece Adana değil tüm bölgenin sağlık üssü olma niteliği taşıyan Adana Şehir Hastanesi’nin yangın algılama sistemi, acil anons ve seslendirme sistemi, kartlı geçiş sistemi, IP CCTV sistemleri, itfaiyeci telefon sistemi ve karbonmonoksit sistemleri de Ateksis tarafından hayata geçirildi. Tüm zayıf akım sistemlerinin entegrasyonu tek bir yazılım altında sağlanıyor. Tüm zayıf akım sistemlerinde Bosch marka ürünlerin kullanıldığı Adana Hastane projesinde, yangın alarm sistemlerinde yaklaşık 20.000 adet dedektör kullanılıyor. Bina yönetim yazılımına tanımlı 45.000 adet dedektör noktasının bulunduğu projede yaklaşık 430 adet yangın loopu başarılı şekilde sahada yer alıyor.

Seslendirme ve Acil Anons Sisteminde Bosch’un seslendirme ve acil anons sistemi olan Praesideo kullanılıyor. EN54 standartlarına uygun hoparlör, amplifikatör ve sistem merkezi ile profesyonel kalitede müzik ve anons sisteminin kurulduğu projede 10.000 adet hoparlör yer alıyor. Projede Bosch’un profesyonel kalitede müzik ve anons sistemi kurulumu bulunuyor. Kartlı geçiş sisteminde, yaklaşık 2800 kapı Bosch’un kontrol panelleri ile kontrol ediliyor. BIS yazılımı ile kartlı geçiş sistemi tüm sistemler ile entegre çalışıyor. IP CCTV sisteminde yaklaşık 2000 adet Bosch marka kameralar kullanılıyor. Bebek kaçırma gibi alarm durumlarında Bosch marka kameralar, akıllı analiz özelliği ile alarmı tetiklemektedir. Bina yönetim yazılımı, yangın senaryosunu da aktif hale getiriyor.

Türkiye’nin sağlık sektöründe bugüne kadar gerçekleştirdiği en büyük program olarak adlandırılan “Sağlıkta Dönüşüm Programı” çerçevesinde hayata geçirilen Adana Şehir Hastanesi, 1.300 yatak kapasiteli ana hastane, 150 yatak kapasiteli fizik tedavi ve rehabilitasyon hastanesi ve 100 yatak kapasiteli yüksek güvenlikli adli psikiyatri hastanesinden oluşuyor. Ana hastanede, genel sağlık hizmetlerinin verildiği genel hastanenin yanı sıra her biri kendi alanında uzmanlaşmış onkoloji hastanesi, kalp ve damar hastalıkları hastanesi ile kadın doğum ve çocuk hastanesi yer alıyor. 57 ameliyathane, 330 poliklinik odası, 180 yoğun bakım ünitesi, 35 yeni doğan yoğun bakım ünitesine sahip olan hastanede yaklaşık 5000 personel günlük 16.000 hastaya kesintisiz hizmet verecek.

VIP hasta odalarından bekleme salonlarına, ameliyathanelerinden polikliniklerine ve yoğun bakım ünitelerine kadar her alanı özenle dizayn edilen Adana Şehir Hastanesi’nde tüm odalar tek ve iki kişilik düzenlendi. Hasta ve hasta yakınları için her türlü konforun düşünüldüğü hastane, sadece Adana’ya değil, bölgeye hizmet edecek ve sağlık turizmi açısından da kente büyük katkı sağlayacak.

Olası Depremlerde Bile Kesintisiz Hizmet

Kamu Özel İş Birliği – PPP (Public Private Partnership) modeli kapsamındaki yatırım projelerinin dev adımlarından biri olan Adana Şehir Hastanesi, sahip olduğu 1.512 sismik izolatörü ile uluslararası inşaat ve müteahhitlik dergisi ENR tarafından dünyanın en büyük sismik izolatörlü hastanesi ilan edildi.

Dünyanın ileri teknolojisine sahip 3 yönlü sarkaç tipi deprem izolatörleri sayesinde, coğrafyasında yaşanması olası en şiddetli deprem sırasında ve sonrasında bile tüm operasyonel faaliyetlerini hiçbir aksama olmadan yerine getirmeye devam edebiliyor. Böylece her gün ev sahipliği yapacağı on binlerce kişiye her koşulda kesintisiz ve güvenli bir şekilde sağlık hizmeti sağlayabiliyor.

2020’ye Kadar 4,3 Milyar Dolarlık Sağlık Yatırımı

Rönesans Holding çatısı altında faaliyetlerini sürdüren Rönesans Sağlık Yatırım’ın portföyünde 5 farklı ilde (Adana, Yozgat, Elazığ, Bursa ve İstanbul – İkitelli) tamamlanan veya inşasını sürdürdüğü 5 adet şehir hastanesi ile 7 ilde (Samsun, İstanbul, Afyon, Diyarbakır, Malatya, Erzurum, Van) inşa edeceği fizik tedavi ve rehabilitasyon merkezleri bulunuyor. Kamu-Özel İş Birliği modeli kapsamında 2020 yılına kadar 4,3 milyar dolarlık yatırımla sağlık kompleksleri inşa edecek olan Rönesans, toplamda 9.500 yatak kapasitesine ulaşmayı hedefliyor.