BEST dergisi, bina kontrol, konfor ve güvenlik sistemlerini bir arada tek bir disiplin altında toplayan ilk ve tek dergidir. Bina elektronik sistem teknolojileri alanında faaliyet gösteren tüm firmaların etkinliklerini ortak zeminde buluşturmayı amaçlayan BEST dergisi, firmalar ile müşterileri arasında bir köprü işlevi görerek sektörün gelişimini misyon edinir.

ADANA ENTEGRE SAĞLIK KAMPÜSÜ’NDE BOSCH GÜVENLİK SİSTEMİ

BOSCH

Bosch Güvenlik Sistemleri, 318.504 bin metrekare büyüklüğünde, toplam 1.550 yatak kapasitesine sahip üç özel klinikten oluşan Adana Entegre Sağlık Kampüsü’nün güvenlikte çözüm ortağı oluyor.

Bosch Güvenlik Sistemleri, Türkiye’nin en büyük beşinci şehri Adana’nın yanı sıra Hatay, Osmaniye ve çevre illerdeki hastalara da hizmet veren, hasta kabulüne başlamadan önce Sağlık Sektöründe En İyi KamuÖzel Sektör Ortaklığı Projesi ve Dünyanın En Büyük Sismik İzolatörlü Hastanesi gibi çeşitli ödüller alan Adana Entegre Sağlık Kampüsü için video gözetim sistemleri, kartlı geçiş ve kontrol sistemleri, yangın algılama sistemleri, genel seslendirme ve acil anons sistemlerini kapsayan güvenlik çözümleri sunuyor.

Kurulumu Bosch’un iş ortağı Ateksis tarafından yapılan projedeki tüm sistemler, farklı arayüzler aracılığıyla Bosch’un Bina Entegrasyon Sistemi (BIS) ile tek bir platform üzerinden yönetiliyor. Bosch Bina Entegrasyon Sistemi (BIS), bu entegrasyon sırasında modern kampüsün boyutu ve kompleks yapısının yarattığı zorlu testi başarıyla geçti. IP tabanlı video gözetim sistemi, girişler ve koridorlar gibi kritik önem taşıyan iç ve dış alanları izleyen 2.000 kameradan oluşuyor.

Bosch Video Yönetim Sistemi (BVMS) üzerinden yönetilen ve Flexidome, Dinion Ip Starlight Ve Autodome IP Starlight kameralardan sağlanan yüksek çözünürlüklü canlı görüntüler, tesis içinde tek bir kontrol odasından takip ediliyor.

Yangın güvenliğini sağlayan BIS, kampüsteki 30.000 yangın detektörü, yangın ihbar butonları ve arayüz modüllerini içeren yaklaşık 45.000 tespit noktasını kontrol ediyor.

Bebek Kaçırma Vakalarına Dijital Önlem

Hastaların ve yakınlarının acilen tahliye edilmesini gerektiren durumlarda, hemşire masalarındaki hem genel anons hem de yangın algılama sistemlerinin etkinleştirilmesi için hastanenin telefon santrali, BIS aracılığıyla genel seslendirme ve acil anons sistemine entegre edildi. “Pembe kod” (bebek kaçırma) durumlarında Kadın Doğum Kliniğinin güvenliğini sağlamak için Bosch kartlı geçiş ve kontrol sistemleri, alarmları etkinleştirmek üzere yeni doğan bebeklerde RFID etiketlerini kullanıyor.

Sağlık Hizmeti İle Entegre Güvenlik Sistemi

Bu kapsamlı çözümü tek bir platforma entegre eden Adana Entegre Sağlık Kampüsü, düşük sahip olma maliyeti, bakım maliyetleri ve hata oranı gibi özelliklerle örnek niteliğinde bir hasta güvenliği standardına kavuştu.