BEST dergisi, bina kontrol, konfor ve güvenlik sistemlerini bir arada tek bir disiplin altında toplayan ilk ve tek dergidir. Bina elektronik sistem teknolojileri alanında faaliyet gösteren tüm firmaların etkinliklerini ortak zeminde buluşturmayı amaçlayan BEST dergisi, firmalar ile müşterileri arasında bir köprü işlevi görerek sektörün gelişimini misyon edinir.

ENDÜSTRİYEL ETHERNET’E ENTEGRE EDİLEBİLEN HABERLEŞME ÖZELLİKLİ AKILLI 24VDC UPS

Kerem KÖKEL, Endüstriyel Elektronik Ürün Grubu Yönetmeni PHOENIX CONTACT Türkiye

Phoenix Contact’ın tescilli “IQ Teknolojisi” aküyü izler ve şarj parametrelerini duruma göre uyarlayarak servis ömrünü maksimuma çıkarıyor. Aküden ve UPS sisteminden gelen tüm veri ve bilgiler, dünyanın herhangi bir yerinden, herhangi bir zamanda, entegre Endüstriyel Ethernet arabirimleri aracılığıyla izlenebiliyor.

Elektrik kesintisi durumunda makine veya ekipmana enerji temininin zorunlu olduğu durumlar vardır. UPS’in haberleşme yeteneği bu gerekliliğin sağlanmasında önemli bir rol oynar. Yeni Quint DC UPS, Endüstriyel Ethernet’e bağlanan ilk akıllı ve ağ özellikli kesintisiz güç kaynağıdır.

Besleme voltajının dalgalanması veya arızası genellikle proseste kesintiye, en kötü senaryoda tüm tesisin arızalanmasına neden olabilir. Kesintisiz güç kaynakları veya kısaca UPS’ ler bu kesinti sürelerini önlemek için birçok endüstri sektöründe kullanılıyor. Bu tip bir çözüm üç fonksiyonel üniteden oluşuyor: güç kaynağı, UPS’in kendisi ve akü. Güç kaynağı, şebeke gerilimi mevcut olduğu sürece yüke enerji sağlar. Şebeke kesilirse UPS devreye girer ve aküye geçiş yapar, böylece bağlı yükler kesintisiz olarak beslenmeye devam eder. Gerekli güç akü tarafından sağlanır.

ENDÜSTRİYEL ETHERNET’E BAĞLANMAK İÇİN ARAYÜZLERİ KULLANMA

Söz konusu Endüstri 4.0 olunca UPS sistemi hakkında her daim bilgi sahibi olmak sık dile getirilen bir ihtiyaçtır. UPS sistemlerini ağa entegre etmek gerçek zamanlı erişim imkanı yaratır. Bu, örneğin offshore sistemlerindeki gibi pahalı bakım çalışmalarının daha etkin şekilde planlanabileceği veya haberleşme arayüzü üzerinden uzaktan erişim yoluyla gerçekleştirilebileceği anlamına gelir. İşletmeciler sistemin durumuyla ilgili sürekli güncel tutulduğu için enerji tedarik güvenilirliği artmış olur.

Phoenix Contact’ın tescilli “IQ Teknolojisi” aküyü izler ve şarj parametrelerini duruma göre uyarlayarak servis ömrünü maksimuma çıkarıyor. Aküden ve UPS sisteminden gelen tüm veri ve bilgiler, dünyanın herhangi bir yerinden, herhangi bir zamanda, entegre Endüstriyel Ethernet arabirimleri aracılığıyla izlenebiliyor.

UPS Profinet, Ethernet/IP veya EtherCAT arabirimleri üzerinden 2 ethernet portu aracılığıyla daisy-chain entegrasyonu yoluyla mevcut ağlara kolayca entegre edilebiliyor. İlgili tüm bilgiler otomasyonunuzdaki üst düzey kontrolörlere aktarılır. PC Worx, TIA Portal, Studio 5000 RSLogix Designer ve Twincat: Mevcut ağlara entegrasyonda yardımcı olmak için mühendislik araçlarına yönelik fonksiyon blokları ve cihaz açıklamaları mevcuttur. Bunlar Phoenix Contact web sitesinde ücretsiz olarak bulunuyor.

“IQ TEKNOLOJİLİ” AKILLI AKÜ YÖNETİMİ

Benzersiz “IQ teknolojisi” sayesinde akünün en verimli şekilde kullanılması sağlanarak uygulamanız güvenilir bir şekilde beslenir. Akıllı Quint DC UPS, bağladığınız akü ile haberleşir. Bu, akü rezervinin mümkün olan en verimli şekilde kullanılmasını sağlarken, sisteme de stabil bir besleme sağlar. Bu teknolojiden yararlanmak için kullanıcının tek yapması gereken donanımı kuruyor.

UPS modülü enerji depolama cihazını otomatik olarak algılar ve akü tipine ve ortam sıcaklığı gibi genel parametrelere dayanarak şarj karakteristiğini optimize eder. IQ Teknolojisi sayesinde, kullanıcı akünün durumu hakkında sürekli olarak bilgilendiriliyor. UPS, ay cinsinden akünün kalan ömrünü ve dakika cinsinden kalan tampon süresini güvenilir şekilde belirler. Bu, endüstriyel PC’lerin enerji kesintilerini, zamansız veya yanlışlıkla kapatılmasını önler. Sistemdeki bakım çalışmaları çok daha etkin şekilde planlanabilir.

Kalan ömür beklentisi röle kontak çıkışı veya Endüstriyel Ethernet arayüzleri üzerinden kontrolörlere bildirilebilir. Bu sayede bakım çalışmaları daha iyi planlanabilir.

OTOMATİK AKÜ ALGILAMA

Phoenix Contact’ın ürün gamında VRLA, VRLA-WTR ve Lityum İyon (LiFePO4) gibi farklı akü tipleri mevcuttur. Quint DC UPS, kendisine bağlanan akü tipini ve kapasitesini otomatik olarak tanır.

Akü teknolojisine, boyutuna ve ortam koşullarına bağlı olarak, UPS otomatik olarak optimum şarj özelliğini seçer ve akü ömrünü önemli ölçüde uzatır. Bunun için hiçbir ayar özel ayara gerek yoktur, UPS bu işlemi otomatik olarak yapar. Bu da montajı basitleştiren bir husustur. Enerji izleme fonksiyonuna hem çıkış akımı hem de çıkış gerilimi dahil edilmiştir. Ek olarak, sistem manüel olarak devreye girebilir veya devreden çıkarılabilir, bu da sistem verimliliğini daha da artırır.

Quint DC UPS, halihazırda piyasadaki en güçlü 5A akü şarj cihazı ile donatılmış olup, aküyü yüzde 20’ye kadar daha hızlı şarj etmeyi mümkün kılıyor.

Ayrıca yük önceliklendirme özelliğini içerir. UPS, yük çıkışında her zaman yeterli miktarda enerji bulunması ve kalan enerji ile pilin hızlı bir şekilde şarj edilmesini sağlayacak şekilde kontrol edilir. Bu da yüksek sistem sürekliliği sağlar.